arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۲۹۰۱۲
تاریخ انتشار: ۰۷ : ۱۸ - ۲۰ شهريور ۱۳۹۷

آیت الله یزدی: لوایح مرتبط با FATF بر اساس شرع بررسی می شود

عضو شورای نگهبان گفت: لوایح معروفی که اکنون بحث آنها مطرح است، در شورای نگهبان بر مبنای مسائل شرع و قانون اساسی بررسی می شود.آیت الله یزدی با بیان اینکه مساله زائران ایرانی و عراقی غیر از این که در ابعاد سیاسی مسوولیت‌هایی را ایجاد می‌کند، موضوعی صددرصد مردمی، عاطفی و مذهبی است، گفت: تاریخ نشان داده است که هیچ قدرتی نتوانسته جلوی این روابط را بگیرد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

 

عضو شورای نگهبان گفت که این شورا به دور از مصلحت اندیشی لوایح مربوط به FATF را بر مبنای شرع و قانون اساسی مورد بررسی قرار می‌دهد.

به گزارش ایرنا، آیت الله محمد یزدی روز سه شنبه در دیدار رییس و اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس که به قم سفر کرده‌اند، لوایح معروفی که اکنون بحث آنها مطرح است، در شورای نگهبان بر مبنای مسائل شرع و قانون اساسی بررسی می شود.

آیت الله یزدی در این دیدار با بیان اینکه مساله زائران ایرانی و عراقی غیر از این که در ابعاد سیاسی مسوولیت‌هایی را ایجاد می‌کند، موضوعی صددرصد مردمی، عاطفی و مذهبی است، گفت: تاریخ نشان داده است که هیچ قدرتی نتوانسته جلوی این روابط را بگیرد.

رییس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان اینکه اگر روابط دو کشور قطع باشد، مردم نمی‌گذارند این ارتباط مذهبی منقطع شود، اظهار داشت: به بیان دیگر رابطه دینی مردم به دلیل روابط حکومت‌ها قطع نمی‌شود.

وی افزود: حکومت موظف است به هر مقداری تسهیلاتی را برای زائران فراهم کند، اگر قوانینی وجود دارد که موانع را زیاد می‌کند، مجلس باید این قوانین را بررسی و زمینه تسهیل را فراهم کند تا مردم بتوانند به راحتی رفت و آمد کنند.

عضو فقهای شورای نگهبان با بیان اینکه برای دشمنان ما موضوع مذهب مطرح نیست و آنها منافع خود را دنبال می‌کنند، گفت: برخی از کشورهای اسلامی با رژیم صهیونیستی ارتباط دارند و گاو شیرده آمریکا شده‌اند و هدف سران این کشورها صرفا حفظ منافع خود است.

رییس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم همچنین گفت: در عراق پس از قرن‌ها شرایطی به وجود آمده که برای دشمن مشاهده این شرایط سنگین است و تلاش می‌کنند تا در متن حکومت عراق تغییرات اساسی ایجاد کنند.

وی با اشاره به تلاش دشمنان علیه نظام جمهوری اسلامی ایران، بیان کرد: هدف دشمن از راه اندازی جنگ‌های روانی، تبلیغاتی و اقتصادی براندازی حاکمیت اسلامی است و ما وظیفه داریم به هر مقداری مراقبت داشته باشیم.

عضو فقهای شورای نگهبان با بیان اینکه موضوع تنش زدایی که کمیسیون امنیت ملی به دنبال آن است، در روابط با سایر کشورها خوب است، گفت: باید توجه داشت که امنیت ملی مفهوم وسیع‌تری است و تنش زدایی یکی از ابزارهای تامین منافع ملی است.

95 درصد مناسبات ایران با کشورهای همسایه و همجوار است

حشمت الله فلاحت پیشه رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز در این دیدار اظهار داشت: کمیسیون امنیت ملی مجلس در اجلاسیه سوم خود تنش زدایی با کشورهای اسلامی را در دستور کار قرار داده است. معتقدیم تنش های موجود بین کشورها ریشه در بین مردم ندارد و ملت‌های اسلامی با یکدیگر دچار اختلاف نشده‌اند.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه دشمنان به دنبال ایجاد تنش در منطقه هستند، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران با 15 کشور همسایه و با 25 کشور همجوار است که 95 درصد مناسبات ایران با همین کشورها انجام می‌گیرد.

وی تصریح کرد: در کمیسیون امنیت ملی مجلس ماموریت‌هایی را برای هر کدام از اعضا تعریف کرده‌ایم تا موانع روابط دوجانبه با سایر کشورها را بررسی کرده و در جهت رفع اختلافات اقدام کنیم که در این زمینه اقدامات خوبی در ارتباطات با روسیه، ترکیه و پاکستان انجام شده است.

فلاحت پیشه با بیان این که دنیا فقط آمریکا نیست، گفت: در گذشته بارها ایالات متحده تهدید نظامی را مطرح می‌کرد، اما اکنون آن‌ها می‌دانند حتی نباید این تهدید را به زبان بیاورند.

نماینده مردم اسلام آباد غرب و دالاهو در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در سایه وحدت باید ظرفیت‌هایی که در روابط دو جانبه با سایر کشورها وجود دارد، احیا کنیم. عده ای فکر می‌کردند همه دنیا فقط آمریکا است در حالی که مجموعه مناسبات ایران با عراق چند برابر مناسبات ما با کل کشورهای اتحادیه اروپایی است.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی افزود: زنجیره طلایی زائران دینی و مذهبی بسیار برای ما ارزشمند هستند ولی دشمنان تلاش می‌کنند تا با طرح شایعاتی در زمینه زائران مذهبی مشکلاتی را به وجود آورند.

نظرات بینندگان