arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۲۹۰۶۱
تاریخ انتشار: ۴۶ : ۲۲ - ۲۰ شهريور ۱۳۹۷

هیلی:روسیه و ایران علاقه ای به راه حل سیاسی در سوریه ندارند

نماینده آمریکا که کشورش برخلاف مقررات بین المللی و با حمایت از تروریست ها به دنبال تغییر رژیم در سوریه است، بار دیگر روسیه و ایران را متهم کرد که علاقه ای به راه حل سیاسی در سوریه ندارند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

هیلی:روسیه و ایران علاقه ای به راه حل سیاسی در سوریه ندارندنیکی هیلی روز سه شنبه در نشست شورای امنیت که با درخواست روسیه برای ارائه گزارش نشست سران سه کشور روسیه، ایران و ترکیه درباره سوریه که در تهران برگزار شد، این ادعا را مطرح کرد.
وی افزود: این جلسه به منظور بحث در مورد مذاکرات آستانه برای راه حل مسالمت آمیز در سوریه فراخوانده شد. ما از این فرصت برای بحث در مورد چشم انداز راه حل دیپلماتیک در سوریه استقبال می کنیم اما بیایید وقت را با اطلاعات غلط، انحراف و دروغ ها تلف نکنیم چرا که رژیم اسد و شرکای روسی و ایرانی آن ها دائما برای تحریف این گفت وگوها استفاده می کنند. 
نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد ادامه داد: به گفته سازمان ملل متحد، بیش از 30 هزار نفر در اثر حملات هوایی بی خانمان شده اند. ما امروز بحث زیادی را شنیده ایم اما ما هیچ نشانی از علاقمندی روسیه، ایران و اسد به یک راه حل سیاسی ندیده ایم. همه چیزهایی که دیده ایم، عملیات خونریزانه نظامی آنها برای تصرف ادلب بوده است.
هیلی که بیانیه خود را از نوشته ای می خواند که پیش از ارائه گزارش روسیه تهیه شده بود، اضافه کرد: ترکیه هفته گذشته در دیدار با روسیه و ایران این درس را آموخت. ترکیه می خواست آنها با آتش بس در ادلب موافقت کنند اما روسیه و ایران درخواست ترکیه را رد کردند و رژیم اسد حملات وحشیانه خود را ادامه داد.
وی تاکید کرد: ایالات متحده مدت ها است که از روسیه و ایران می شنود که آنها از غیرنظامیان ادلب در برابر خشونت بیشتر حفاظت می کنند. مهم نیست که چه نوع سلاح یا روش هایی استفاده می کنند اما ایالات متحده به شدت از هر گونه افزایش خشونت در ادلب مخالف است و هر عضو شورای امنیت باید همین احساس را داشته باشد.
نماینده آمریکا که کشورش غوطه شرقی را در تصرف خود درآورده و حاضر نیست به دولت قانونی سوریه تحویل دهد، گفت: وقت آن رسیده است که روسیه تلف کردن وقت ما را در زمانی که به صلح در سوریه می رسیم متوقف کند. روسیه و ایران هر فرصتی را برای نشان دادن اعتبار خود به عنوان بازیگران سازنده در سوریه داشته اند اما با این فرصت ها چه کار کرده اند؟ آنها به اصطلاح مناطق امن در سراسر سوریه را به صورت سیستماتیک و بی رحمانه نقض کردند.
هیلی افزود: در ماه فوریه، منطقه امن در غوطه شرقی را نقض کردند. سپس در ماه ژوئه، روسیه بی شرمانه توافق رئیس جمهوری پوتین و رئیس جمهوری ترامپ را برای حمایت از آتش بس در جنوب غربی سوریه شکست. در حال حاضر، در ادلب، روسیه و ایران آخرین منطقه به اصطلاح امن باقی مانده را نابود کرده اند.

نظرات بینندگان