arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۲۹۰۷۶
تاریخ انتشار: ۱۵ : ۰۸ - ۲۱ شهريور ۱۳۹۷

دفتر ارتباطی دو کره روز جمعه راه اندازی می شود

دفتر ارتباطی دو کره که ماه ها است در مورد زمان و نحوه راه اندازی آن اختلاف نظر وجود دارد سرانجام قرار است روز جمعه راه اندازی شود.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

دفتر ارتباطی دو کره که ماه ها است در مورد زمان و نحوه راه اندازی آن اختلاف نظر وجود دارد سرانجام قرار است روز جمعه راه اندازی شود.

به گزارش ایرنا از یونهاپ، وزارت وحدت کره جنوبی روز چهارشنبه اعلام کرد این دفتر با هدف گسترش تبادلات و ارتباطات مرزی در شهر مرزی 'کائه سونگ' با حضور حدود 60 نفر از مقامات دو کشور افتتاح می شود.
راه اندازی این دفتر یکی از بندهای بیانیه صلح پانمونجوم بود که اردیبهشت امسال توسط سران دو کره امضا شد.
سخنگوی وزارت وحدت کره جنوبی امروز چهارشنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: دفتر ارتباطات، یک کانال مشاوره و ارتباطات روزانه برای پیشبرد روابط بین کره ای، کاهش تنش های نظامی و ایجاد صلح در شبه جزیره کره خواهد بود.
او گفت: ما انتظار داریم با راه اندازی این دفتر، روابط کره جنوبی و کره شمالی به نحو پایدار و به صورت 24 ساعت شبانه روز و 365 روز سال برقرار باشد.
به گفته وی در نهایت انتظار می رود عملکرد این دفتر به تقویت روابط بین کره شمالی و ایالات متحده نیز کمک کند.
این مقام کره جنوبی اعلام کرد قرار است بعد از راه اندازی این دفتر، 20 نماینده کره جنوبی و حدود 15 تا 20 نماینده کره شمالی در آن فعالیت کنند.
به گفته این مقام وزارت وحدت کره جنوبی، همزمان با افتتاح این دفتر، یک توافق نامه در خصوص نحوه تشکیل و اداره این مرکز نیز امضا خواهد شد.
مجتمع تجاری 'کائه سونگ' که دفتر ارتباطات دو کره نیز در داخل آن قرار دارد و در دو سال گذشته بسته بوده است محل فعالیت صدها شرکت کره ای و هزاران نفر از کارگران کره شمالی است کره جنوبی ماه ها است که برای گشایش این دفتر تلاش می کند و آن را برای توسعه روابط اقتصادی دو کره بسیار مهم ارزیابی کرده است.
دو کره یک بار برای گشایش دفتر در ماه اوت (مرداد) به توافق رسیدند اما برای این منظور لازم بود سوخت تهیه شود تا برق مجتمع را تامین کند و این در شرایطی است که انتقال نفت و سوخت به کره شمالی بر اساس تحریم ها امکانپذیر نبود.
کره جنوبی در همین زمینه با سازمان ملل و آمریکا رایزنی کرد تا بازگشایی این دفتر مشمول تحریم ها نشود.

نظرات بینندگان