arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۲۹۲۷۰
تاریخ انتشار: ۴۰ : ۰۸ - ۲۲ شهريور ۱۳۹۷

چهلمین دور مذاکرات نظامی دو کره برگزار شد

چهلمین دور مذاکرات نظامی دو کره در سطح کارشناسان، امروز (پنجشنبه) به منظور بحث در مورد بندهای نظامی موافقتنامه اجلاس سران موسوم به بیانیه 'پانمونجوم' و با هدف کاهش تنش های مرزی و ایجاد اعتماد میان دو کشور، برگزار شد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

چهلمین دور مذاکرات نظامی دو کره در سطح کارشناسان، امروز (پنجشنبه) به منظور بحث در مورد بندهای نظامی موافقتنامه اجلاس سران موسوم به بیانیه 'پانمونجوم' و با هدف کاهش تنش های مرزی و ایجاد اعتماد میان دو کشور، برگزار شد.

به گزارش ایرنا این نشست با پیشنهاد کره شمالی راس ساعت 10 صبح امروز در منطقه 'تونگیلاک' واقع در شمال روستای مرزی 'پانمونجوم' برگزار شد.
قرار است دو طرف در این نشست در مورد موضوعات مهم بخش نظامی بیانیه پانمونجوم مانند حذف پست های نگهبانی در مرز و انجام تحقیقات مشترک برای بقایای سربازان مفقود شده در جنگ کره بحث و گفت و گو کنند.
رهبری هیات سه نفره کره جنوبی در این مذاکرات با سرهنگ 'چو یونگ گیون' است در حالی که سرپرستی هیات کره شمالی را سرهنگ ' اوم چانگ نام' به عهده دارد.
سرهنگ چو قبل از آغاز این مذاکرات گفت که تمرکز نشست امروز بر روی مذاکره در مورد بخش نظامی بیانیه پانمونجوم است که رهبران دو کشور در اردیبهشت ماه امضا کردند.
برخی ناظران می گویند همچنین ممکن است دو طرف در مورد اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از درگیری های دریایی در مرز دریایی دو کشور بحث و گفت و گو کنند.
رهبران دو کشور تا کنون دو بار با یکدیگر دیدار و گفت و گو کرده اند و قرار است در دور سوم این دیدارها 'مون جائه این' رییس جمهوری کره جنوبی در راس هیاتی 200 نفره هفته آینده با سفر به پیونگ یانگ، با 'کیم جونگ اون' رهبر کره شمالی دیدار کند.
'ایم جونگ-سوک' رئیس دفتر ریاست جمهوری کره جنوبی روز گذشته به خبرنگاران گفت که پنج نماینده از احزاب حاکم و مخالف و رئیس مجمع ملی برای پیوستن به رئیس جمهوری در این سفر دعوت خواهند شد.
منابع نزدیک به دفتر ریاست جمهوری گفتند که رهبران تجاری نیز ممکن است در میان اعضای این هیات باشند.
رئیس‌جمهوری کره‌ جنوبی پیشتر نیز در جلسه کابینه از پیونگ‌یانگ و واشنگتن خواسته بود با اتخاذ 'تصمیمات جسورانه‌' مذاکرات شبه جزیره را از ‌بست دیپلماتیک خارج کنند.
او گفته بود رهبران دو کشور باید تصمیمات جسورانه‌ای بگیرند تا دیپلماسی حرکت رو به جلو داشته باشد و پیونگ نیز به سمت امحای زرادخانه‌ هسته‌ای پیش برود.
اما چند روز پیش در واشنگتن نیز سخنگوی کاخ سفید از دریافت نامه دوم 'کیم جونگ اون' رهبر کره شمالی به 'دونالد ترامپ' رئیس جمهوری آمریکا خبر داد و گفت: هدف اصلی آن برنامه ریزی درباره دیدار است که از قبل نسبت به تعیین زمان آن در حال برنامه ریزی هستیم.
سارا هاکابی سندرز گفت: این نامه گرم و مثبت بود و شواهدی از پیشرفت در برقراری روابط را نشان می دهد.

نظرات بینندگان