arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۲۹۹۰۸
تاریخ انتشار: ۴۰ : ۲۱ - ۲۵ شهريور ۱۳۹۷

بانک مرکزی: رشد اقتصادی بهار امسال 1.8 درصد بود

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد: رشد اقتصادی کشور (بر پایه قیمت های ثابت سال 1390) در سه ماهه نخست امسال به 1.8 درصد رسید.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

بانک مرکزی: رشد اقتصادی بهار امسال 1.8 درصد بودتارنمای بانک مرکزی، بر اساس محاسبات مقدماتی و اولیه اداره حساب های اقتصادی این بانک، تولید ناخالص داخلی کشور به قیمت پایه و (به قیمت های ثابت سال 1390) در سه ماهه اول سال 1397 به 167 هزار و 670 میلیارد تومان رسید که نسبت به مدت مشابه پارسال 1.8 درصد افزایش یافت.
تولید ناخالص داخلی در سه ماهه اول سال 1396 نسبت به دوره مشابه سال پیش از آن 4.6 درصد افزایش یافته بود.
حسب روال معمول، آخرین داده ها و اطلاعات مورد نیاز جهت محاسبه رشد اقتصادی از منابع آمار رسمی مربوطه از قبیل وزارت جهاد کشاورزی، وزارت نفت، طرح آماری کارگاه های بزرگ صنعتی و طرح آماری فعالیت های بخش ساختمان (اداره آمار اقتصادی بانک مرکزی)، وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت نیرو دریافت شد. 
همچنین در گروه خدمات نیز متناسب با هر یک از فعالیت ها، از منابع آماری و شاخص های قیمت مرتبط با موضوع استفاده شد.
بررسی سهم فعالیت های مختلف اقتصادی در افزایش تولید ناخالص داخلی نشان می دهد که در فصل اول سال 1397 ارزش افزوده فعالیت های «نفت»، «حمل و نقل، انبارداری و ارتباطات»، «برق، گاز و آب» و «خدمات مستغلات و خدمات حرف های تخصصی» به ترتیب با سهمی معادل 0.1، 0.5، 1.2، 0.1 واحد درصد از رشد اقتصادی، نقش مؤثری در افزایش روند رشد تولید ناخالص داخلی ایفا کردند. 
در مقابل ارزش افزوده فعالیت های «صنعت» و «بازرگانی، رستوران و هتلداری» با سهمی معادل منفی 0.2 و منفی 0.1 واحد درصد از رشد اقتصادی، نقش کاهنده ای در تولید ناخالص داخلی در دوره زمانی مورد نظر داشتند.

** کشاورزی
آمار و اطلاعات مقدماتی دریافت شده از وزارت جهاد کشاورزی نشان می دهد که برآورد مقادیر تولید محصولات زراعی، باغی و دامی در سال 1397 نسبت به سال قبل به ترتیب از رشدی معادل 3.6، 2.1 و 5.1 درصد برخوردار بود. 
بر این اساس در سه ماهه اول سال 1397 و بر مبنای محاسبات فصلی، ارزش افزوده گروه کشاورزی (به قیمت های ثابت سال 1390)، نسبت به دوره مشابه پارسال 0.3 درصد افزایش یافت.

** نفت
بر اساس محاسبات اولیه، ارزش افزوده گروه نفت در سه ماهه اول سال 1397 به قیمت های ثابت سال 1390 به میزان 40 هزار و 110 میلیارد تومان برآورد شد که گویای 5.2 درصد رشد نسبت به دوره مشابه پارسال است. 
نتایج حاصل از محاسبات اولیه در این زمینه نشان دهنده آن است که افزایش نرخ رشد ارزش افزوده این گروه، به طور عمده ناشی از افزایش صادرات نفت خام، تولید میعانات گازی و نیز افزایش تولید و صادرات گاز طبیعی نسبت به دوره مشابه پارسال بود.

** صنعت
در بخش صنعت، شاخص تولید کارگاه های بزرگ صنعتی (که حدود 70 درصد ارزش افزوده بخش صنعت را پوشش می دهد) در سه ماهه اول سال 1397 نسبت به دوره مشابه پارسال 0.5 درصد کاهش یافت. 
از مجموع 24 رشته فعالیت عمده صنعتی در سه ماهه اول سال 1397، 11 رشته فعالیت صنعتی با ضریب اهمیت (49 درصدی) رشد مثبت داشتند. 
همچنین بیشترین سهم از افزایش شاخص تولید کارگاه های بزرگ صنعتی (در سه ماهه اول سال 1397) به ترتیب مربوط به فعالیت تولید صنایع فلزات اساسی، صنایع تولید وسایل نقلیه موتوری تریلر، نیم تریلرو صنایع تولید موادغذایی بود.

** ساختمان
در بخش ساختمان، ارزش سرمایه گذاری بخش خصوصی در ساختمان مناطق شهری به قیمت های جاری در فصل اول سال 1397 نسبت به دوره مشابه پارسال 18.9 درصد افزایش یافت. 
با اعمال شاخص های قیمت متناظر و تعدیل این رقم، نرخ رشد ارزش افزوده ساختمان بخش خصوصی به قیمت های ثابت سال 1390 معادل منفی 2.0 درصد برآورد شده است. 
در نهایت با احتساب این رقم و در نظر گرفتن ارزش افزوده ساختمان دولتی، نرخ رشد بخش ساختمان به قیمت های ثابت سال 1390 معادل 0.1 درصد برآورد می شود.
به گزارش ایرنا، حساب های ملی فصلی، مجموعه‌ای از سری‌های زمانی فصلی را که در یک چارچوب حسابداری استاندارد هماهنگ شده‌اند، تشکیل می‌دهد. تعاریف، مفاهیم، طبقه‌بندی‌ها و قواعد حسابداری ملی فصلی همانند حساب های ملی سالانه بوده و مهمترین اهدافی که در تدوین حساب های ملی سالانه در نظر گرفته می‌شوند در حساب های ملی فصلی نیز مصداق می‌یابد.
هدف عمده از حساب های ملی فصلی فراهم ساختن تصویری از تحولات جاری اقتصاد است. از این رو، ویژگی‌هایی همچون دقت، جامعیت، انسجام منطقی، بهنگام بودن و تفصیل متعارف از الزامات تهیه حساب های ملی فصلی محسوب می‌شود. 
در صورت تامین این ویژگی‌ها، حساب های فصلی چارچوبی را فراهم می‌آورد که می‌توان از آن در زمینه ارزیابی، تجزیه و تحلیل و بازنمایی تحولات جاری اقتصاد استفاده کرد. 
تحلیل روابط پویا بین متغیر‌های کلان اقتصادی، تجزیه و تحلیل دوره ‌های تجاری، بررسی موقعیت اقتصاد در کوتاه‌مدت یا تحت شرایط تورمی و بالاخره کنترل نتایج حساب های ملی سالیانه از دیگر مزایای حساب های ملی فصلی به شمار می‌رود.
دستیابی به این اهداف زمانی امکان‌پذیر است که محاسبه و برآورد حساب های ملی فصلی بر مبنای داده‌ها و اطلاعات قابل اتکای جاری انجام شود. 
به بیان دیگر، مزیت اصلی حساب های ملی فصلی، ارائه تصویر جاری بخش واقعی اقتصاد به منظور اتخاذ تصمیم در مورد روند فعلی آن است.
بیست و نهم فروردین ماه امسال صندوق بین المللی پول در گزارش خود عنوان کرد: رشد اقتصادی ایران در سال جاری و آینده میلادی به صورت یکنواخت چهار درصد پیش بینی می شود؛ در حالی که این رقم در سال گذشته میلادی 4.3 درصد برآورد شد.
بر اساس گزارش بیست و چهارم خردادماه بانک مرکزی، پارسال رشد اقتصادی ۳.۷ درصدی رخ داد. رشد اقتصادی بدون احتساب نفت نیز ۴.۶ درصد اعلام شد که بیانگر تغییر مسیر رشد اقتصادی نسبت به گذشته است.

نظرات بینندگان