کد خبر: ۴۳۰۲۰
تاریخ انتشار: ۱۳ : ۱۲ - ۰۹ آبان ۱۳۹۰

نماینده مجلس: نمی دانیم چند مسئول تابعیت دوگانه یا گرین کارت دارند

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
خبر: عوض حیدرپور، می گوید اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس نمی دانند چند مسئول دارای تابعیت دوگانه و یا گرین کارت هستند.

نماینده شهرضا در مجلس دیروز در آستانه سفر حج تمتع، گفت: "به هیچ عنوان قانونی نیست که یک مسئول حکومتی، در دولت، یا سایر قوا، دارای تابعیتی به جز کشور ایران باشد."
گفتگوی این عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس را در ادامه می خوانید:
 

این روزها، بحث تابعیت دوگانه و داشتن گرین کارت توسط برخی از مسئولان، مطرح است. آیا کمیسیون امنیت ملی در این باره ورود کرده است؟
داشتن گرین کارت یا تابعیت دوگانه، باعث می شود فرد از استخدام دولت و سایر نهادهای حکومتی خارج شود. این موضوع در تاریخ ایران، قدمت فراوانی دارد. برای همین، دلیلی نداشته کمیسیون امنیت ملی در موضوعی با این قدمت ورود پیدا کند.

 

منع داشتن تابعیت دوگانه، از چه زمانی در ایران، قانونی شده؟
طبق قانونی که در سال 1306 شمسی، در دوره رضا خان تصویب شده، اصلا کسی که تابعیت کشورهای دیگر را دارد، حق استخدام در نهادهای دولتی و حکومتی ایران را ندارد. مطابق این قانون هر فرد ایرانی که بدون رعایت مقررات قانونی بعد از تاریخ ‌1280 شمسی تابعیت کشورهای دیگر را به دست آورده باشد، از اشتغال به وزارت و معاونت وزارت و عضویت مجالس مقننه و انجمن‌های ایالتی و ولایتی و بلدی و هر گونه مشاغل دولتی محروم خواهد بود . این قانون تکلیف کرده هر زمانی که فردی دارای تابعیت کشورهای دیگر باشد، همه اموال غیرمنقول او با نظارت مدعی‌العموم به فروش می رسد و پس از وضع مخارج فروش، قیمت آن به او داده خواهد شد، یعنی حق ندارد مال غیرمنقول مثل خانه و باغ و عمارت در مالکیت داشته باشد.

 

پس با وجود این قانون صدساله، چرا هنوز مشخص می شود برخی از مسئولان دارای تابعیت دوگانه و یا گرین کارت اقامت هستند؟
نهادهای نظارتی و امنیتی باید در این مورد، نظارت کنند. وزارت اطلاعات باید زمانی که صلاحیت افراد را برای مسئولیتهای مختلف و حتی نامزدی مجلس تایید می کند، موضوع را بررسی کند تا به راحتی اشخاصی که دارای تابعیت دوگانه هستند، دارای مسئولیت اجرایی و قانونی نشوند.

 

ولی در عمل، می بینیم مدیرعامل سابق بانک ملی و یکی از نمایندگان مجلس دارای تابعیت دوگانه و گرین کارت هستند؟
شما به چشم خودتان مدارک این افراد را دیده اید؟

 

نه، ولی موضوع رسانه ای شده.
ما هم ندیده ایم. وزارت اطلاعات و سایر نهادهای مرتبط باید در این مورد توضیح دهند. ولی قطعی است که داشتن تابعیت دوگانه و گرین کارت، غیرقانونی است و باید سریعا مسئولانی که دارای این وضعیت هستند، مشخص و از کار برکنار شود.

 

آیا شما در کمیسیون امنیت ملی می دانید چند مسئول یا نماینده دارای تابعیت دوگانه و گرین کارت هستند؟
نه، ما نمی دانیم. وظیفه ما نیست قانون را اجرا کنیم. وظیفه ما نظارت بر اجرای صحیح قانون است.

نظرات بینندگان