کد خبر: ۴۳۱۳۹
تاریخ انتشار: ۱۴ : ۱۲ - ۱۰ آبان ۱۳۹۰

ورود بيش از يك و نيم ميليون زائر به عربستان

در شرايطي كه روزانه هزاران زائر از كشورهاي مختلف جهان براي شركت در مراسم سالانه حج وارد خاك «عربستان سعودي» مي‌شوند، روز گذشته اعلام شد كه تا عصر ديروز بيش از ‌يك و نيم ميليون زائر از كشورهاي مختلف جهان براي حضور در مراسم سالانه حج وارد اين كشور شده‌اند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
تا عصر ديروز بيش از ‌يك و نيم ميليون زائر براي حضور در مراسم سالانه حج وارد خاك «عربستان سعودي» شده‌اند.

به گزارش انتخاب، در شرايطي كه روزانه هزاران زائر از كشورهاي مختلف جهان براي شركت در مراسم سالانه حج وارد خاك «عربستان سعودي» مي‌شوند، روز گذشته اعلام شد كه تا عصر ديروز بيش از ‌يك و نيم ميليون زائر از كشورهاي مختلف جهان براي حضور در مراسم سالانه حج وارد اين كشور شده‌اند.

به گزارش عرب نيوز، تا عصر جمعه يك ميليون و ‌‌٥٧٥ هزار و ‌‌٨٤٧ زائر وارد عربستان سعودي شده‌اند كه در اين ميان يك ميليون ‌و ‌‌٤٤٨ هزار و ‌‌٣٩٦ زائر از هوا، ‌‌١١٢ هزار و ‌‌٧١٧ زائر از دريا و ‌‌١٤ هزار و ‌‌٧٣٤ زائر از زمين وارد عربستان سعودي شده‌اند كه در طي روزهاي آتي اين رقم به يك ميليون و ‌‌٨٠٠ هزار زائر خواهد رسيد.

در همين حال وزارت كشور عربستان سعودي نيز از تدابير ويژه در مسيرهاي منتهي به مكان‌هاي مقدس در دو شهر «مكه» و «مدينه» خبر داده است.

در اين راستا اداره کل راهنمايي و رانندگي عربستان از ورود خودروهايي با ظرفيت بيش از ‌‌٢٥ نفر كه حامل زائران نيستند به مسيرهاي منتهي به مكان‌هاي مقدس در دو شهر مكه و مدينه جلوگيري مي‌كند.

روز شنبه نيز وزارت حج عربستان سعودي از به كارگيري بيش از ‌‌٢٠٠٠ مترجم براي راهنمايي و رفاه بيشتر زائران در اطراف مكان هاي مقدس زائران در دو شهر مكه و مدينه خبر داد؛ اين در حالي است كه يكي از مقامات امنيتي عربستان نيز از تشکيل يك نيروي ويژه براي مقابله با سرقت و جيب بري از زائران خبر داده‌ است.

امسال همچنين براي نخستين بار از چادرهاي ضدحريق كه به تمامي امكانات رفاهي مجهز بوده و با استفاده از آنها و استقرار بخشي از زائران در آنها استفاده خواهد شد.

از سوي ديگر ‌‌٣٢ ميليون جلد قرآن نيز در اندازه‌هاي مختلف به همراه ترجمه به چندين زبان زنده كه با بهترين كيفيت چاپ شده‌اند، به زائران هديه مي‌شود.

از سال گذشته نيز با بهره‌برداري از فاز اول پروژه‌ي مترو مكه كه اين شهر را به مناطق ويژه برگزاري مراسم حج متصل مي‌كند، بخشي از زائران با مترو با توانايي جابجايي ‌‌٣٠٠٠ زائر در هر ساعت به منا و عرفات منتقل مي‌شوند.

در روزهاي پاياني ماه آگوست نيز پروژه توسعه مسجدالحرام در شهر مقدس مكه در كشور عربستان سعودي با زيربناي ‌‌٤٠٠ هزار متر‌مربع و اختصاص بودجه‌اي نزديك به ‌‌١١ ميليارد دلار با حضور ملک عبدالله، پادشاه اين كشور، آغاز شد.

با پايان اين پروژه مسجدالحرام در يك زمان مي‌تواند ميزبان دو ميليون زائر باشد و در قالب آن ‌‌١٠ هزار كارگر به صورت ‌‌٢٤ ساعته مشغول با كار هستند.

پروژه توسعه در بخش شمالي مسجدالحرام با استفاده از پيشرفته‌ترين و مدرن‌ترين فناوري‌ها اجرا خواهد شد و در زمان بهره‌برداري پاسخگوي تمام نيازهاي زائران بوده و مجهز به تجهيزات و خدمات‌رساني اساسي مانند سيستم‌هاي مدرن و پيشرفته نابودي زباله‌، كنترل امنيتي و تامين آب آشاميدني خواهد بود.

در پروژه توسعه جديد مسجدالحرام چند سايه‌بان جديد نيز در صحن‌هاي شمالي ايجاد شده و همچنين از طريق پل‌هاي متعدد تردد زائران تسهيل مي‌شود.

از سوي ديگر در قالب اين پروژه پله‌هاي برقي و آسانسورهايي با رعايت دقيق‌ترين معيارهاي ايمني، تهويه و نور راه‌اندازي مي‌شوند، اين در حالي است كه آخرين بار در دهه ‌‌٨٠ ميلادي فضاهاي اطراف مسجدالحرام توسعه يافت.

شهر مقدس مكه در طول برگزاري مراسم حج امسال ميزبان ‌‌٥/٢ ميليون زائر از سرتاسر جهان خواهد بود كه در اين ميان در حدود ‌٧٠٠ تا ‌٨٠٠ هزار زائر از عربستان و در حدود يك ميليون و ‌٨٠٠ هزار زائر از ديگر كشورهاي جهان هستند.
نظرات بینندگان