کد خبر: ۴۳۱۶۸
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۰۴ : ۱۵ - ۱۰ آبان ۱۳۹۰

ساخت روبات با الهام از مارمولک

محققان کانادایی با الهام گرفتن از نوعی مارمولک مناطق گرم حاره روبات کوچکی ساخته اند که قادر است حتی از هموارترین سطوح به کمک زنجیر بالا برود. پژوهشگران دست اندرکار ساخت این روبات در دانشگاه سیمون فریزر Simon Fraserدر برنابی Burnabyکانادا اعلام کردند نمونه اصلی این روبات که شبیه یک تانک مینیاتوری دارای مفصل در وسط و مجهز به چهار زنجیر است می تواند به دیواره های عمومی پلاستیکی یا شیشه ای بچسبد و به آسانی از یک سطح هموار به یک دیوار برسد بدون این که بیفتد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
محققان کانادایی با الهام گرفتن از نوعی مارمولک مناطق گرم حاره روبات کوچکی ساخته اند که قادر است حتی از هموارترین سطوح به کمک زنجیر بالا برود.

به گزارش انتخاب، پژوهشگران دست اندرکار ساخت این روبات در دانشگاه سیمون فریزر Simon Fraserدر برنابی Burnabyکانادا اعلام کردند نمونه اصلی این روبات که شبیه یک تانک مینیاتوری دارای مفصل در وسط و مجهز به چهار زنجیر است می تواند به دیواره های عمومی پلاستیکی یا شیشه ای بچسبد و به آسانی از یک سطح هموار به یک دیوار برسد بدون این که بیفتد.

بر اساس اعلام این محققان سطح هر زنجیر را ماده چسبنده خشکی پوشانده که در ساخت آن از پاهای مارمولکهای کشورهای گرمسیری الهام گرفته شده است.

این مارمولکها قادر هستند در سقف بدوند. در انتهای پاهای این نوع مارمولک میلیونها پرز بسیار ریز و نرم دارای قابلیت ارتجاعی وجود دارد که بر اساس یک نظم مشخص برای مارمولک این امکان را فراهم می کند تا از پدیده موسوم به نیروهای ضعیف واندروالسی بهره برداری کند.

نیروهای واندروالسی نوعی نیروهای بین مولکولی است که موجب می شود اتمها در مولکولهای مایع و جامد به سوی هم جذب شوند. این نیروها که بر اساس قوانین فیزیک کوانتیک در یک مقیاس بی نهایت کوچک قابل تعریف کردن است در زیر پاهای مارمولک یک نیروی فشار بوجود می آورد که قادر است پاهای این جانور را به یک شیشه یا یک سطح صاف عمودی بچسباند.

ماده چسبنده ای که این روبات دویست و چهل گرمی موسوم به تی بی سی پی _‌ دو TBCP-II به آن مجهز شده با فیبرهای بسیار ریز به یک ساختاری متصل شده که شکل آن مانند  کلاهک های قارچ میکروسکوپی است.

جف کران عامل اصلی این تحقیق که امروز سه شنبه در نشریه انگلیسی تخصصی اسمارت ماتریالز اند استراکچر Smart Materials and Structuresانتشار یافته است با صدور بیانیه ای اعلام کرد نیروهای واندروالسی نیروهای نسبتا ضعیفی هستند و ارتباط قابل انعطافی که توسط این کلاهکهای قارچ مانند بوجود می آید موجب افزایش تماس بین روبات و سطحی خواهد شد که این روبات آن را طی می کند.

 این روبات مارمولک علاوه بر این به چندین ردیاب مجهز است که به روبات اجازه می دهد محیط اطراف خود را تحلیل کند و خود را با آن مطابقت بدهد. جف کران افزود: قدرت عمل روبات ما که یک منبع تغذیه نیز در آن تعبیه شده به اندازه ای است که وقتی به موانع مانند صندوق یا دیوار برخورد می کند نیز می تواند کار خودش را انجام بدهد.

وی افزود محققان در حال توسعه یک راهبرد کنترلی هستند تا به این روبات استقلال کامل بدهند. سازندگان روبات تی بی سی پی دو اعلام کردند طول این روبات که به تعدادی زنجیر مجهز است را همچنین در صورتی که کاربر بخواهد بار مفید آن را اضافه کند می توان افزایش داد درست مانند یک قطار که می توان واگنهای آن را اضافه کرد. به گفته پژوهشگران چنین دستگاهی به ویژه برای بازرسی کانال سازیها ،‌ساختمانها یا حتی هواپیماها و نیروگاههای هسته ای قابل استفاده خواهد بود.

 از این روبات همچنین بر روی سطح زمین برای پی بردن به قربانیان احتمالی فجایع که زیر آوار پنهان مانده اند می توان استفاده کرد. مارمولک گِکو یکی از دو هزار گونه شناخته شده مارمولکها در دنیاست که به دلیل توانایی اتصال به سطوح صاف ،‌حرکت سریع و بالا رفتن از سطوح عمودی مورد توجه دانشمندان قرار گرفته است. اندازه این جانور از حدود پنج تا سی سانتیمتر گزارش شده است و زیستگاه آن مناطق گرم حاره است.
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ali
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۹:۳۵ - ۱۳۹۰/۰۸/۱۱
0
0
يه سري خبر ميزارين نشسته يكي تايپ ميكنه نه زحمت عكسي نه فيلمي روزنامه كه نيست!!!!!!!!!!!
نظرات بینندگان