کد خبر: ۴۳۲۴۶
تاریخ انتشار: ۵۶ : ۱۱ - ۱۱ آبان ۱۳۹۰

"بارور کردن ابرها در دریاچه ارومیه ۳ بار اجرا شد"

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
رئیس سازمان محیط زیست با اعلام بومی شدن تکنولوژی بارور کردن ابرها در کشور گفت: تکنولوژی بارور کردن ابرها ۳ بار در دریاچه ارومیه اجرا شده و کاملاً هم جواب داده است.

محمد جواد محمدی‌زاده در گفت‌‌وگو با خبرنگار جامعه فارس در حاشیه هجدهمین نمایشگاه بین‌المللی مطبوعات خبرگزاری‌ها در خصوص موضوع بارور کردن ابرها اظهار داشت: موضوع بارور کردن ابرها تجربه موفق جمهوری اسلامی ایران است که توسط وزارت نیرو به خوبی انجام شده است.

وی ادامه داد: پروژه بارور کردن ابرها کاملاً بومی شده است و در این پروژه در حقیقت ابری که در آسمان است، با برنامه‌ای که به آن می‌دهند و شلیک نقره‌ای که به آن انجام می‌شود، بارور شده و در نقاطی که به آن برنامه داده می‌شود، ریزش اتفاق می‌افتد.

محمد‌ی‌زاده افزود: تجربه تکنولوژی بومی کردن ابرها در تعدادی از کشورها وجود داشت و ایران نیز با توافقی که در سال‌های گذشته یعنی حدود 5 تا 6 سال قبل با کشور روسیه داشت، کار مشترکی در این خصوص انجام داد.

معاون رئیس جمهوری گفت: ما هم‌اکنون این صنعت را کاملاً بومی کرده‌ایم یعنی از هواپیما تا متخصصان و تکنولوژی آن در ایران کاملاً بومی شده است.

وی افزود: سال گذشته تکنولوژی بارور کردن ابرها یک بار در تهران انجام شد و نتیجه آن کاملاً مثبت بود همچنین 3 بار در دریاچه ارومیه و در استان‌های یزد، کرمان، خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان نیز اجرا شد.

محمدی‌زاده تصریح کرد: تلاش ما امسال بر این است که با استفاده بیشتر و بهتر در کانون‌هایی که بحران‌های آبی دارد یعنی چه در مکان‌هایی که بارندگی نیاز دارد و وزارت نیرو و جهاد کشاورزی به توافق می‌رسند و چه در زیست بوم‌ها و کانون‌هایی که تولید ریزگرد شن‌های روان وجود دارد، این برنامه را اجرا کنیم.

رئیس سازمان محیط زیست اظهار داشت: تکنولوژی بارور کردن ابرها در دریاچه ارومیه اجرا شده است و کاملاً هم جواب داده است و در هامون، یزد و خوزستان نیز اجرا خواهد شد.
نظرات بینندگان