کد خبر: ۴۳۲۵۶
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۱۹ : ۱۲ - ۱۱ آبان ۱۳۹۰

مطهری: راهی جز استعفا نمانده

علی مطهری در جلسه بررسی استعفای خود، ترس از بیان مطالبی که در مناظرات انتخاباتی رخ داد را عامل عزم هیئت رئیسه در عدم به جریان افتادن طرح سئوال از رئیس جمهور خواند و گفت: نمی‌توان گفت چون فردی تعدادی پرونده زیر بغل دارد و جسارت لازم را هم دارد همه باید مطابق میل او رفتار کنیم تا دوره اش به سر رسد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
علی مطهری در جلسه بررسی استعفای خود، ترس از بیان مطالبی که در مناظرات انتخاباتی رخ داد را عامل عزم هیئت رئیسه در عدم به جریان افتادن طرح سئوال از رئیس جمهور خواند و گفت: نمی‌توان گفت چون فردی تعدادی پرونده زیر بغل دارد و جسارت لازم را هم دارد همه باید مطابق میل او رفتار کنیم تا دوره اش به سر رسد.

به گزارش مهر امروز چهارشنبه بررسی استیضاح علی مطهری نماینده تهران در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار گرفت.

مطهری با بیان اینکه متاسفم که راهی جز استعفا باقی نمانده است، گفت: بارها آنچه را که مخالفان طرح سئوال از رئیس جمهور به عنوان دلایل خود برای عدم طرح سئوال از رئیس جمهور در صحن علنی مجلس مطرح می کردند در ذهن خود مرور کردم اما قانع نشدم. آنها بیداری اسلامی در منطقه، خوشحالی بی بی سی و صدای آمریکا از طرح سئوال از رئیس جمهور، تحریم و اینکه از خاتمی سئوالی از صحن علنی مجلس پرسیده نشده بود را به عنوان دلایلی برای مخالفت خود مطرح می کردند.

وی با بیان اینکه اگر بخواهیم به این دلایل توجه کنیم باید وظایف نمایندگی را ببوسیم و کنار بگذاریم، گفت: تا زمانی که آرمان فلسطین و پایبندی جمهوری اسلامی به اسلام و این آرمان وجود دارد تحریم ها و قطعنامه ها ادامه خواهد یافت و ما هیچ گاه فرصتی برای انجام وظایف قانونی خود به دست نخواهیم آورد.

نماینده تهران افزود: نمایندگان نمی توانند به خاطر این دلایل دست از اصلاح امور داخلی و بررسی تخلفات بر دارند.

وی با طرح این سئوال که با سئوال از رئیس جمهور چه اتفاقی قرار بود در کشور رخ دهد که معاونان پارلمانی وزرا و معاون پارلمانی رئیس جمهور از یک طرف و هیئت رئیسه از طرف دیگر مانند دو تیغه قیچی به طراحان سئوال فشار می آوردند؟ گفت: هیئت رئیسه قرار بود سئوالات مطرح شده از رئیس جمهور را به کمیسیون ها ارائه دهد تا کمیسیون ها با حضور نمایندگان رئیس جمهور آن را بررسی کنند و در صورت عدم اقناع نظرات سئوال در صحن مطرح شود.

نماینده تهران با تاکید کرد: آیا این روش برای اداره کشور بهتر است یا روشی که الان دولت و مجلس از طریق مطبوعات پیش گرفته اند و یکدیگر را گلوله باران می کنند.

وی با تاکید بر اینکه با سئوال از رئیس جمهور قصد تحقیر و مفتضح کردن رئیس جمهور را نداریم ، گفت: ما آقای احمدی نژاد را دوست داریم.

مطهری تصریح کرد: احمدی نژاد خدمات زیادی همراه با خطاهای زیادی داشته است و خوب است کسانی که افراط کرده اند و کتاب احمدی نژاد معجزه هزاره سوم را نوشتند امروز کتاب خدمت ها و خطاهای احمدی نژاد را بنویسند.

نماینده تهران افزود: اگر آقای لاریجانی که داماد ما هم هست در جایگاه ریاست جمهوری چنین خطاهایی را انجام می داد من از ایشان هم سئوال می کردم.

وی افزود: لاریجانی داماد ناخلفی است چون با طرح سئوال همراهی نکرد.

لاریجانی هم در پاسخ گفت: مراقب خودتان و همشیرتان باشید.

مطهری با تشکر از صد نماینده ای که با امضای طرح سئوال از رئیس جمهور رشد اجتماعی و سیاسی خود را به نمایش گذاشتند گفت: من با انتشار اسامی نمایندگان منصرف شده از طرح سئوال از رئیس جمهور مخالف بودم زیرا نمایندگان باید بتوانند با کمال آزادی طرح سئوال را امضا کرده و در کمال آزادی پایدار بمانند و یا آن را پس بگیرند.

وی با تاکید بر اینکه هیئت رئیسه باید در بررسی طرح سئوال از رئیس جمهور بی طرف می ماند، گفت: اگر هیئت رئیسه از همان ابتدا طرح سئوال از رئیس جمهور را به جریان می انداخت مسئله پس گرفتن امضاها پیش نمی آمد چون وقتی نمایندگان می بینند هیئت رئیسه در مورد طرح سئوال مردد است امضاهای خود را پس می گیرند.

مطهری با اشاره به اینکه برخی از اعضای هیئت رئیسه همراه با دولت برای پس گرفتن امضاهای طرح سئوال از رئیس جمهور تلاش می کردند، گفت: اولین جرقه امضای طرح سئوال از رئیس جمهور زمانی زده شد که رئیس جمهور برای اجرای قانون اختصاص بودجه به شهرداری و مترو گفت من این را قانون نمی دانم و اجرا نمی کنم.

وی علل طرح سئوال از رئیس جمهور را تشریح کرد و گفت: اظهارات احمدی نژاد مبنی بر اینکه مجلس در راس امور نیست و یا انتقاد وی از مجریان قانون حجاب و عفاف و عدم اجرای دقیق قانون هدفمند کردن یارانه ها و نپرداختن بخش صنعت و کشاورزی از این قانون از علل مهم طرح سئوال از رئیس جمهور بود.

وی افزود: تایید اظهارات منحرفانه مشایی مبنی بر قرار دادن مکتب ایرانی در مقابل مکتب اسلام، عزل متکی در زمان ماموریت به سنگال، معرفی وزیر ورزش و جوانان پس از گذشت 5 ماه از ابلاغ قانون تشکیل وزارت ورزش و جوانان و در پایان مقاومت 11 روزه رئیس جمهور در مقابل حکم حکومتی رهبر معظم انقلاب مبنی بر ابقای وزیر اطلاعات از دلایل مهم نمایندگان برای طرح سئوال از رئیس جمهور بود.

مطهری با اشاره به 2 منطق مخالفان طرح سئوال از رئیس جمهور گفت: برخی معتقدند که گذشته ها گذشته و نباید این موضوعات را پیگیری کرد و یا مجلس باید با این رفتارها با تساهل و تسامح برخورد کند باید گفت همه دولت ها میل به طغیان و سرکشی دارند و از نظارت گریزان هستند اما مجلس باید بر آنها نظارت کنند. قوه مقننه نباید ثناگوی دولت باشد.

نماینده تهران فرمایشات مقام معظم رهبری در دانشگاه کرمانشاه را بطلان نظریه برخی نمایندگان مبنی بر اینکه اگر لازم باشد رهبری اقدام می کند، خواند و گفت: تصور برخی از اصل ولایت فقیه مضحک است و خیال می کنند ولی فقیه تکالیف را از گردن ما ساقط می کند.

مطهری با اشاره به روند ارائه طرح سئوال از رئیس جمهور به هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: به مرور امضاهای طرح سئوال از رئیس جمهور به حد نصاب رسید. اما مدتی معطل کردیم تا شرایط مناسب فراهم شود و جلسه ای با شورای داوری فراکسیون اصولگرایان برای بررسی طرح سئوال از رئیس جمهور گذاشتیم. اعضای این شورا نیز با طرح چنین سئوالی موافق بودند.

وی با بیان اینکه در این میان نامه ای برای مقام معظم رهبری فرستادم متن کامل این نامه را قرائت کرد.

به گفته مطهری در این نامه آورده است: به استحضار می رساند که قصد و نیت همه سئوال کنندگان قرار دادن دولت در ریل قانون و تقویت نظام جمهوری است، ظن قوی دارم که این اقدام موجب تفاهم بیشتر دولت و مجلس خواهد شد.

وی افزود: در ادامه این نامه آمده است شاید مهمترین اثر این سئوال این باشد که رئیس جمهور دیگر نمی تواند به آسانی بگوید فلان قانون را قبول ندارم و اجرا نمی کنم زیرا می فهمد که به زودی باید در محضر مجلس حاضر شود و توضیح بدهد، این کار را به صلاح کشور و برای آینده نظام جمهوری اسلامی مفید می دانم. اگر رئیس جمهور فرد دیگری هم بود اینجانب به همین ترتیب عمل می کردم. ما نیز همانند حضرتعالی معتقدیم که دولت باید دوره 4 ساله خود را به پایان برساند اما در مسیر ریل گذاری شده توسط مجلس.

وی اعلام کرد که در بخش دیگری از این نامه تاکید کرده است: برداشت شخصی من این است که حضرتعالی اگر این کار به صورت منطقی و اخلاقی و به دور از جنجال صورت گیرد مخالفتی ندارید.

مطهری در نامه خود با اشاره به اینکه شورای داوری فراکسیون اصولگرایان برای بررسی این موضوع برگزار کردند موافقت خود را با طرح سئوال با اکثریت آرا اعلام کردند افزوده است: بنابراین این سئوال با حمایت از روحانیون مجلس و صد نماینده امضا کننده مطرح شده است و نمایندگانی که امضا نکردند اکثرشان موافق با طرح سئوال هستند اما مطاحظاتی دارند. بسیاری از آنها نیز به این دلیل امضا نکردند که کار از سئوال گذشته که باید استیضاح کرد و عدم کفایت سیاسی را مطرح نمود. ما با این تندروی ها به شدت مخالفیم.

مطهری گفت که در پایان این نامه تصریح کرده است: درخواست اینجانب از حضرتعالی این است دست ما را در انجام دادن این کار باز بگذارید و قطعا ما کار را به گونه ای هدایت خواهیم کرد که به نفع دولت و مجلس و به طور کلی نظام جمهوری اسلامی تمام شود و مردم دنیا دریابند که دموکراسی واقعی در جمهوری اسلامی ایران است. قبلا از حسن تدبیر حضرتعالی سپاسگزارم. چنانچه مخالفت فرمایید مطیع امر خواهیم بود. در صورت لزوم خدمت خواهم رسید.

مطهری پس از قرائت این نامه گفت: ظن قوی دارم که بیانات رهبری در میان دانشجویان کرمانشاه پاسخ به این نامه و متن استعفا نامه بنده است.

وی افزود: ایشان فرمودند نمایندگان مجلس در بخش های خودشان مسئولیت های مشخص دارند. بر همه اینها رهبری نه می تواند دخالت کند نه حق دارد دخالت کند نه قادر است دخالت کند.

نماینده تهران افزود: بنابراین خودداری هیئت رئیسه در به جریان انداختن طرح سئوال از رئیس جمهور ارتباطی به رهبری ندارد و تنها این احتمال باقی می ماند که ترس از بیان مطالبی که در مناظرات انتخاباتی رخ داد عامل عزم هیئت رئیسه در عدم به جریان افتادن طرح این سئوال است. البته این دلیل درست نیست. نمی توان گفت چون فردی تعدادی پرونده زیر بغل دارد و جسارت لازم را هم دارد همه باید مطابق میل او رفتار کنیم تا دوره اش به سر رسد. ضمن اینکه این امر منحصر به تریبون مجلس نیست و رئیس جمهور محترم در هر هفته بارها فرصت بیان آنچه که مایل است به گوش ملت برسد دارد.

مطهری با بیان اینکه استعفای من از آن جهت است که احساس می کنم مجلس قادر به انجام برخی کارهای بزرگ و اساسی در جهت استیفای حقوق ملت نیست گفت: حقیقت فدای برخی مصلحت ها می شود که در واقع مصلحت نیستند. مجلس مانند کارخانه ای است که با 50 درصد ظرفیت اسمی خود کار می کند ما می خواهیم آن را به صد در صد یا حداقل 90 درصد برسانیم.

مطهری با تاکید بر اینکه مجلس هم مانند هر اجتماع مدنی قابل رشد و انحطاط است، گفت: باید با آزاد گذاشتن نمایندگان زمینه های رشد مجلس را فراهم کنیم. فرضا طرح سئوال از رئیس جمهور طرح اشتباهی هم باشد هیئت رئیسه اجازه دهد به جریان افتد اگر آثار سوئی داشته باشد نماینده فعلی در نوبت بعد تجربه بیشتری به دست می آورد.

وی با بیان اینکه اگر هیئت رئیسه مانند پدری که دائما به فرزندان خود امر و نهی می کند مانع آزمون و خطای نمایندگان شود هیچ گاه مجلس رشد پیدا نمی کند اظهار داشت: اقتدار مجلس موجب اقتدار نظام است چه در زمان دولت اصولگرا و چه در زمان دولت اصلاح طلب.

نمانیده تهران تاکید کرد: من به برخی از برادران اصولگرا که مخالف طرح سئوال بودند می گفتم اگر در آینده یک رئیس جمهور اصلاح طلب روی کار بیاید و بگوید من فلان قانون را اجرا نمی کنم شما قادر به سئوال از رئیس جمهور نخواهید بود چون امروز با آن مخالفت کردید.

وی تاکید کرد ما باید به گونه ای سخن بگوییم و موضع بگیریم که چه در زمان دولت اصولگرا و چه در زمان دولت اصلاح طلب و چه در زمانی که در قوه مجریه یا مقننه هستیم حرفمان یکی باشد.

وی با اشاره به اینکه در نظام جمهوری اسلامی دو نهاد است مانع استبداد دولت ها می شوند، گفت: ولایت فقیه و مجلس شورای اسلامی مانع استبداد دولت ها می شوند در این میان این مجلس است که باید سپر ولایت فقیه باشد نه اینکه ولایت فقیه سپر مجلس باشد.

مطهری افزود: کسانی که به دنبال سپر قرار دادن رهبری در مقابل مجلس هستند عافیت طلب و خودخواه هستند.

وی با تحلیل این موضوع چرا مجلس به اینجا رسید که سئوال از رئیس جمهور به صورت یک تابو در آمده و هنوز نتوانسته ایم آن را بشکنیم گفت: به نظر من یکی از علل تابو شدن طرح سئوال از رئیس جمهور بت سازی است آن هم توسط اطرافیان این موضوع اختصاص به دوران رئیس جمهوری آقای احمدی نژاد هم ندارد. در دوره سازندگی و اصلاحات نیز صدق می کند. آنقدر فردی را به اعتبار رای مردم بالا می بریم که جرات پرسیدن یک سئوال از او را پیدا نمی کنیم.

وی افزود: گاهی هم امر بر خود فرد مشتبه می شود و حرفهایی می زند در قالب یک ایدئولوژی و می گوید ما جنگ فرهنگی نداریم. جنگ فرهنگ با فرهنگ معنا ندارد این اظهارات درست نقطه مقابل تاکیدات رهبر انقلاب بر تهاجم فرهنگی است و یا در مقابل رسیدگی به پرونده فساد اقتصادی برخی اعضای کابینه دولت می گویند کابینه خط قرمز است.

مطهری با بیان اینکه عده ای در پرتو این اظهارات حاشیه امن پیدا می کنند و اختلاس هزار میلیاردی رخ می دهد گفت: وقتی فردی به عنوان رئیس جمهور با رای بالا انتخاب می شود فکر می کند می تواند مسیر فرهنگ، اقتصاد و سیاست خارجی را عوض کند در حالیکه رئیس جمهور یک مجری است و باید سیاست های کلان را اجرا کند.

وی در پایان با تاکید بر اینکه اکنون که قادر به استیفای بخشی از حقوق قانونی وکلای خود نیستم استعفا می دهم گفت: هیئت رئیسه روز یکشنبه اعلام کرد که سئوالات به کمیسیون ها ارجاع می شود اما اقدامی نشد استعفای من به معنای مختومه شدن طرح سئوال از رئیس جمهور نیست.
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
منیو
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۹:۵۷ - ۱۳۹۰/۰۸/۱۱
0
0
جناب مطهری قضیه این استعفا دیگه داره لوث میشه یا حرفیو نزن یا اگه گفتی عمل کن
نظرات بینندگان