کد خبر: ۴۳۳۱۵
تاریخ انتشار: ۴۹ : ۱۸ - ۱۱ آبان ۱۳۹۰

دلار به ۱۳۴۰ تومان رسید/ آغاز فاز دوم هدفمندسازی با چراغ خاموش

به فاصله یک روز از اعمال نرخ جدید بانک مرکزی قیمت هر دلار 20 تومان گران شد. دلار طی 11 روز معادل 76 تومان گران شد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

 آزاد سازی نرخ ارز به عنوان یکی از راهکارهای تکمیلی طرح تعدیل و بر اساس نسخه بانک جهانی و در تکمیل هدفمندی یارانه ها به اچرا گذاشته شده است ولی بانک مرکزی این مسئله را اعتراف نمی کند.


کاهش عرضه و فروش ارز بیش از تقاضای واقعی بازار در عمل بهانه ای است برای اجرای برنامه ای که از پیش تعیین شده که دولت در ادامه هدفمندسازی و در واقع فاز دوم این برنامه به اجرا گذاشته است.


اظهارات محمود احمدی نژاد در رابطه با سه برابر کردن میزان یارانه ها که به دلیل مخالفت کارشناسان و مجلس به حاشیه رفت نیز زمینه ای بود که دولت برای افزایش نرخ ارز یا به اصطلاح آزاد سازی نرخ دلار بر اساس نسخه بانک جهانی پیش بینی شده بود و براساس برنامه تدوین شده در دولت قرار بر این بود که مانند فاز اول ابتدا دولت میزان یارانه ها را افزایش دهد، در فاز بعدی همزمان با افزایش قیمت حاملهای انرژی به اصطلاح به آزاد سازی بپردازد.


اما با توجه به آنکه در گام اول مجلس اینفرایند را غیر منطقی اعلام کرد وبه تبع در صورت رسمی اعلام سیاست افزایش نرخ ارز دولت بازهم با همین عکس العمل مواجه می شد، به نظر می رسد دولت نیز مانند فرایندی که در قبال آغاز هدفمندسازی به کار گرفت، قصد دارد به بهانه کمبود منابع ارزی ناشی از تشدید تحریم ها افزایش قیمت ارز را عملی کند و مجلس را در مقابل عمل انجام شده قرار دهد به گونه ای که با افزایش نرخ ارز مجلس را مجبور به پذیرش اجرای فاز دوم هدفمندی کند، آنهم به روشی که دولت مدنظر دارد.

اعمال نرخ ارز فرعی که روز گذشته از سوی بانک مرکزی اعلام شده دقیقا به فاصله یک ماه از کاهش مصنوعی عرضه ارز اتفاق می افتد، کاهشی که به دنبال آن شاهد ایجاد بازار دو نرخی و افزایش فاصله بین نرخ رسمی و مبادلاتی ارز در بازار بودیم.

اعمال به یک باره نرخ فرعی در بازار که به بهانه از بین بردن رانت ارز رسمی انجام گرفت، در فاصله 24 ساعت نرخ فروش را در مبادی رسمی بانکها و صرافی ها حدود 200 تومان افزایش داد و از حدود 1080 تومان به 1280 تومان رساند.


عکس العمل طبیعی بازار مبادلاتی به فاصله یک روز از این افزایش به رشد 20 تومان نرخ ارز در بازار آزاد منجر شد و می بینیم که قیمت هر دلار به حدود 1340 تومان رسیده است.


البته بانک مرکزی با بهانه قراردادن همین نرخ بازار آزاد، قیمت فروش ارز مسافری را به 1314 تومان رسانده است، پیش از این به نظر می رسید که دولت قصد دارد قیمت دلار را درسال جدید در حدود 1250 تومان برساند ولی با توجه به تحولات اخیر احتمال دارد قیمت هدف برای سال جاری دیگر 1250 تومان نباشد.


هرچند برای قضاوت در این مورد زود است و اگر نرخ ارز در بازار آزاد تا پایان سال به طور متوسط حدود 1350 باشد در نهایت متوسط قیمت هر دلار در طول سال جاری معادل 1250 تومان خواهد بود ولی باید دید که بانک مرکزی در عکس العمل به خط قیمتی 1350 تومان چه واکنشی از خود نشان خواهد داد.

نظرات بینندگان