arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۳۴۹۰۲
تاریخ انتشار: ۰۰ : ۲۰ - ۲۱ مهر ۱۳۹۷

وزیر علوم: دانشجویان باید دغدغه سیاسی داشته باشند، اما از سیاسی کاری ها دوری کنند

منصور غلامی گفت: دانشجو نباید سیاسی کاری کند و باید مراقب باشد کسانی که با سیاسی کاری از فضای دانشگاهی سوء استفاده می کنند در مقاصد غیر منافع ملی استفاده نبرند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

 

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: دانشجویان باید دغدغه سیاسی داشته باشند و سیاست را بدانند اما از سیاسی کاری ها دوری کنند.

به گزارش ایرنا منصور غلامی روز شنبه در جمع دانشجویان دانشگاه بیرجند اظهار داشت: دانشجو نباید سیاسی کاری کند و باید مراقب باشد کسانی که با سیاسی کاری از فضای دانشگاهی سوء استفاده می کنند در مقاصد غیر منافع ملی استفاده نبرند.

وی خطاب به دانشجویان افزود: شما نسل با اطلاعی هستید توجه دارید مقام معظم رهبری در ارتباط با آنچه نگران کننده بوده و هست فرموده اند «سیاست بله سیاسی کاری نه».


وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در ارتباط با احکام قضایی دانشجویانی که در تجمعات و اغتشاشات دستگیر شده اند بیان کرد: در این خصوص پیگیری های زیادی شد مسئولان قوه قضائیه همکاری خوبی داشتند و اکنون برخی از این دانشجویان در حال تحصیل هستند.
وی اضافه کرد: امید است نتیجه این پیگیری ها سبب شود دانشجویانی که جرم و تخلف دانسته ای مرتکب نشده اند دچار مشکل نشوند.


غلامی عنوان کرد: مشکلات، انتقادات و پیشنهادات دانشجویان و نمایندگان آنان در دانشگاه بیرجند شنیده شد که برای رفع بخشی از این مشکلات از جمله سرویس ایاب و ذهاب از طریق استانداری و مسئولان استان پیگیری های لازم را انجام می دهیم.
وی با بیان اینکه همه مشکلات دانشجویان را می دانیم و به آن واقف هستیم گفت: تا جایی که ممکن است تلاش کرده ایم سطح خدمات رفاهی دانشگاه ها را افزایش دهیم.


وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: یکسری عقب ماندگی هایی در زمینه خدمات رفاهی از گذشته های دور داریم اما در چند سال اخیر تلاش زیادی شده تا کیفیت خدمات رفاهی افزایش یابد و هنوز این برنامه ادامه دارد.


وی در ارتباط با بازدید های علمی دانشجویان اظهار داشت: دانشگاه ها برای تامین بازدیدهای علمی برنامه و برنامه ریزی لازم را در تامین بودجه ها داشته باشند، اساتید عامل اصلی به موقع انجام شدن برنامه های بازدید هستند.


غلامی بیان کرد: اکنون که اوایل ترم هستیم دانشجویان اگر برنامه بازدید علمی دارند باید با اساتید دانشگاه ها هماهنگ کنند گاهی ممکن است مشغله فکری سبب شود بازدیدها به اندازه لازم انجام نشود که تقاضا داریم در دانشگاه بیشتر مورد توجه قرار گیرد.


وی به افتتاح پروژه های عمرانی خیرخواهانه در دانشگاه بیرجند اشاره کرد و افزود: در سطح دانشگاه های کشور فعالیت های عمرانی زیادی توسط خیران در حال انجام است که در دانشگاه بیرجند نیز این فعالیت ها موجب دلگرمی است.


وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه هیچوقت از نشست با دانشجویان دانشگاه ها پشیمان نبوده ام یادآور شد: نشست های دانشجویی با صفا و صمیمیت و با صراحتی که لازمه جوانی است انجام می شود همکاران دانشگاهی هم از صراحت دانشجویان ناراحت نمی شوند بلکه باید این صراحت در جامعه سبب شود با شرافت و شهامت زندگی کنید.


وی اضافه کرد: این تمرین ها زیاد نیست که ما تحمل آن را نداشته باشیم اما دانشجویان به طور حتم باید صداقت، امانت و اعتماد را در کنار شهامت داشته باشند.
غلامی، اخلاق را محور زندگی اجتماعی بشر دانست و گفت: دین مبین اسلام نیز تاکید بر اخلاق دارد پیامبر اکرم (ص) فرموده من برای اتمام مکارم اخلاقی مبعوث شده ام لذا باید همه تلاش کنیم در هر شرایط سختی اخلاق را سرلوحه کار خود قرار دهیم.

** دانشجویان ایران جزو اخلاقی ترین دانشجویان دنیا
وی با تاکید بر اینکه دانشجویان جمهوری اسلامی ایران جزو اخلاقی ترین دانشجویان دنیا هستند اظهار امیدواری کرد: این ویژگی ها باید سبب سربلندی دانشجویان در تمام مراحل زندگی شان شود.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری تاکید کرد: تاجایی که مطمئن شدیم دانشجویان، شایسته کمک و حمایت هستند به آنها کمک و حمایت کرده ایم امید است این همدلی و همکاری بین اقشار مختلف جامعه و دانشگاه هر روز قوی تر شود.
وی بیان کرد: در دنیا خیلی ها برای درس خواندن پول می دهند در دانشگاه های دولتی طولانی شدن دوره تحصیل برخی دانشجو ها امکانات دانشگاه را اشغال می کند که گاهی از روی عمد این اقدام انجام می شود.


غلامی گفت: زمانی آیین نامه ای برای خارج از نرم سنوات تحصیلی تعیین شده بود که دانشجو را به شکلی کمک کند تا زودتر و در مهلت قانونی تحصیل را به اتمام برساند این رقمی نیست که دانشگاه بخواهد از این طریق پول کسب کند.
وی اظهار امیدواری کرد؛ فضاهای دانشگاهی باید به دانشجو اجازه دهد در فرصت هایی دور هم نشسته و در بحث های سیاسی و اجتماعی اظهار نظر کنند.


وزیر علوم، تحقیقات و فناوری افزود: سال قبل آمار فعالیت های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی دانشجویان آمار بسیار خوبی بود با حداقل تنش هایی که گاهی موجب نگرانی برخی مجموعه های خارج از دانشگاه می شد.
وی گفت: امسال هم امیدواریم بتوانیم نشست هایی بیشتری داشته باشیم اینکه دانشجویان اذعان دارند امسال حمایت ها کم شده است شاید دانشگاه ها به دلیل شرایط اقتصادی که پیش آمده بود مقداری در هزینه ها صرفه جویی کرده اند.
غلامی بیان کرد: سازمان برنامه و بودجه در 6 ماه گذشته حداکثر 40 درصد از 50 درصد بودجه دانشگاه ها را در اختیار آنها قرار داده است که 10 درصد مانده برای دانشگاهی مانند دانشگاه بیرجند بیش از 10 میلیارد تومان است که مجبور بوده از هزینه های مختلف کم کند این ممکن است در حمایت هایی دانشجویان تاثیر گذاشته باشد.


وی در پاسخ به سوال یکی از دانشجویان مبنی بر اینکه وزیر علوم نباید عضو هیات علمی باشد چون نگاه صنفی دارد گفت: این پیشنهاد خوبی است ولی یادتان باشد اساتید، دانشجویان و کارمندان خانواده دانشگاهی هستند.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه ما کار صنفی نمی کنیم تاکید کرد: حقوقی که به ما پرداخت می شود قانونی است نه ریالی بیشتر یا کمتر، لذا این چارچوب قابل دستکاری نیست.


وی در ارتباط با انتصاب یکی از معاونان وزارتخانه متبوع از دانشگاه اهواز که سوال یکی از دانشجویان بود نیز افزود: هرگونه خبری در این زمینه را کذب می دانم.
غلامی اظهار داشت: تلاش داریم ضمن حفظ تولید علم برای اینکه نشان دهیم در سطح دنیا جمهوری اسلامی ایران، جوانان و دانشجویان با انتشار دستاوردهای علمی خود به روز کار می کنند برنامه های زیادی در دست اجرا داریم.
وی بیان کرد: در این خصوص آیین نامه هایی تنظیم شده تا فعالیت های پژوهشی و دستاوردهای علمی را به سمت جامعه و صنعت بکشانیم.


وزیر علوم، تحقیقات و فناوری تاکید کرد: در این زمینه کارهای خوبی صورت گرفته و در چند ماه گذشته از دانشگاه های بزرگ چندین گزارش تحلیلی از حوزه علوم انسانی به دولت، دفتر مقام معظم رهبری و شورای انقلاب فرهنگی ارسال کرده ایم.
وی عنوان کرد: بدون شک اگر بتوانیم اعتماد دوطرفه بین دانشگاه و مسئولان اجرایی را گسترش دهیم به طور حتم حضور دانشگاهیان نه به صورت فیزیکی کنار میز مدیران تصمیم گیر کشور بلکه به صورت انتقال اطلاعات، نظرات، تحلیل مسائل قوی تر و پررنگ تر خواهد شد.


غلامی افزود: بحث فعالیت های فرهنگی فقط با تعامل و همکاری های نزدیک با بخش حوزه فرهنگی تقویت شده و پیش می رود.
وی ادامه داد: در بحث معاونان دانشجویی و فرهنگی تاکید روی معاون فرهنگی است برای اینکه حوزه دانشجویی به صورت یک مرکز مستقل با اتصال مستقیم به سازمان دانشجویان کشور عملیاتی شود تهیه شده و در حال نهایی شدن است.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اضافه کرد: اگر دانشگاهی اجازه ندهد معاون دانشجویی و فرهنگی را با همدیگر داشته باشند حتما معاون فرهنگی باقی خواهد ماند.


رسیدگی به وضعیت رفاهی دانشجویان، تامین، افزایش و ساماندهی سرویس ایاب و ذهاب دانشگاه، افزایش بودجه های فرهنگی، پروژه محوری فعالیت ها، افزایش سرانه های دانشجویی از عمده مشکلاتی بود که توسط نمایندگان دانشجویان در این نشست مطرح شد.

نظرات بینندگان