arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۳۵۱۱۱
تاریخ انتشار: ۴۸ : ۱۷ - ۲۲ مهر ۱۳۹۷

مکرون: با خروج از توافق هسته ای چیزی دست مان را نمی گیرد؛ در این موضوع با آمریکا اختلاف داریم

رئیس جمهوری فرانسه گفت: از زمان انتخاب دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهوری آمریکا، ما همواره تلاش کرده ایم که توافق هسته ای ایران حفظ شود. تمام تلاش ما بر این بوده است که ایرانی ها ازاین توافق خارج نشوند چرا که اگر آنها این توافق را ترک کنند، در عمل چیزی دست ما را نمی گیرد و نمی توانیم بر فعالیت های هسته ای ایران نظارت داشته باشیم.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

 

رئیس جمهوری فرانسه در گفت و گوی اختصاصی با رادیو بین المللی این کشور، تاکید کرد که با خروج از توافق هسته ای با ایران، چیزی عایدمان نمی شود.

به گزارش روز یکشنبه بخش تصویری رادیو بین المللی فرانسه (R.F.I)، 'امانوئل مکرون' گفت: درباره موضوع توافق هسته ای ایران،باید بگویم که ما با آمریکا اختلاف داریم و این اختلاف در روش ما در مواجهه با این موضوع است.


وی گفت: از زمان انتخاب دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهوری آمریکا، ما همواره تلاش کرده ایم که توافق هسته ای ایران حفظ شود. تمام تلاش ما بر این بوده است که ایرانی ها ازاین توافق خارج نشوند چرا که اگر آنها این توافق را ترک کنند، در عمل چیزی دست ما را نمی گیرد و نمی توانیم بر فعالیت های هسته ای ایران نظارت داشته باشیم.


رئیس جمهوری فرانسه گفت: تاکید می کنم که خروج از توافق هسته ای 2015 به هیچ عنوان مفید نیست، چرا که خطرات بسیار شدیدی برای منطقه خاورمیانه به همراه خواهد داشت اما به عقیده من، سختگیری در باره سایر موضوعات مربوط به ایران، مفید است.


رئیس جمهوری فرانسه گفت: من از ابتدای دوران ریاست جمهوری ام نیز تاکید کرده ام که تنها را مقابله با ایران، افزایش فشارهای سیاسی الزام آور است و خروج از توافق هسته ای، چیزی را حل نمی کند. راهبرد فرانسه در قبال ایران بر چهار اصل استور است. نخست حفظ توافق هسته ای، دوم ادامه نظارت برفعالیت های هسته ای بعد از سال 2025، سوم نظارت بر فعالیت های موشکی ایران و چهارم محدودیت نفوذ نظامی ایران در منطقه خاورمیانه.


به گزارش ایرنا، اقدام یکجانبه رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر خروج از برجام در اردیبهشت ماه وبازگرداندن تحریم های اقتصادی علیه ایران، از همان ابتدا با مخالفت شدید سران کشورهای اروپایی از جمله فرانسه روبرو شد.


بروکسل برای مقابله با تحریم های ترامپ «قانون انسداد» را به روزرسانی کرد تا از شرکت های اروپایی که با ایران همکاری تجاری دارند، در مقابل تحریم های واشنگتن حفاظت کند.


اتحادیه اروپا همچنین قرار است تا هفته های آینده سازوکار تازه ای برای ادامه مراودات بانکی قانونی با ایران در برابر تحریم های مالی آمریکا ایجاد کند.

منبع: ایرنا
نظرات بینندگان