arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۳۵۱۴۲
تاریخ انتشار: ۴۰ : ۱۹ - ۲۲ مهر ۱۳۹۷

حراج شهاب‌سنگ گداخته؛ نیم میلیون دلار!

"پازل ماه" با ظاهری گداخته، ۵.۵ کیلوگرم وزن دارد که سنگین‌ترین تکه از آنها، ۲.۹۳۹ کیلوگرم و کوچکترین آن‌ها ۱۴۴ گرم وزن دارد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

 

یک شهاب‌سنگ که در کره ماه شکل گرفته و با زمین اصابت کرده است، به علت ظاهر پازلی آن، "پازل ماه" نامیده می‌شود و انتظار می‌رود با قیمت ۵۰۰ هزار دلار در حراجی به فروش برسد.

به گزارش ایسنا و به نقل از تک‌تایمز، یک سنگ بسیار مهم قمری در یک مرکز حراجی به فروش می‌رسد و برآورد شده است که با قیمت نیم میلیون دلار فروخته شود. اما چه چیزی موجب منحصر به فرد شدن شهاب‌سنگ‌های قمری می‌شود؟

پازل ماه
یکی از شهاب‌سنگ‌های بسیار مهم و با کلاس جهانی در حال حاضر برای حراج در حراجی RR به همراه دیگر کالا‌های مرتبط با فضا به حراج گذاشته می‌شود.

این شهاب‌سنگ به خاطر ظاهر خاص خود، "پازل ماه" نام گذاشته شده است، اما نام غیررسمی آن "بوآگابا" (Buagaba) است.

این شهاب‌سنگ از این لحاظ منحصر به فرد است که در واقع متشکل از شش تکه سنگ است که مانند یک پازل در کنار هم قرار گرفته‌اند.

"پازل ماه" با ظاهری گداخته، ۵.۵ کیلوگرم وزن دارد که سنگین‌ترین تکه از آنها، ۲.۹۳۹ کیلوگرم و کوچکترین آن‌ها ۱۴۴ گرم وزن دارد.

با توجه به گفته‌های برگزارکنندگان حراج، تنها یک شهاب قمری دیگر وجود دارد که پوسته گداخته دارد و ششمین عضو مجموعه سنگ‌های "لاپاز" است که همه آن‌ها دارای چنین پوسته‌ای هستند.

اهمیت "پازل ماه"

حراجی RR تخمین می‌زند که این سنگ با قیمت بیش از ۵۰۰ هزار دلار فروش رود، به خصوص از آنجایی که این سنگ منحصر به فرد است، باعث می‌شود که کلکسیون داران به آن علاقه‌مند شوند.

این بدان معنی است که بر خلاف دیگر شهاب‌سنگ‌های قمری، "پازل ماه" یک جفت یا یکی از دو یا چند قطعه از یک شهاب‌سنگ نیست.

یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار بر منحصر به فرد بودن "بوآگابا"، بزرگی آن است. در حالی که نمونه‌های دیگر شهاب‌سنگ‌های قمری به طور متوسط ​​فقط چند صد گرم وزن دارند.

شهاب‌سنگ‌های قمری

شهاب‌سنگ‌های قمری به عبارت ساده شهاب‌سنگ‌هایی هستند که از ماه نشات گرفته‌اند و از جو زمین عبور و با سطح آن اصابت کرده است.

از آنجایی که شهاب‌سنگ‌ها هر روزه به سطح ماه برخورد می‌کنند، برخی از سنگ‌هایی که از سطح ماه فاصله می‌گیرند، موفق به خروج از گرانش آن نیز می‌شوند و به سمت زمین می‌آیند. در طول سال‌ها، برخی از سنگ‌های در حال چرخش به دور زمین و حتی خورشید با زمین برخورد کرده است.

برخی از بزرگترین شهاب‌سنگ‌های قمری کشف شده، "کالاهاری ۰۰۹" با ۱۳.۵ کیلوگرم وزن، "نورث‌وست آفریقا ۵۰۰۰" با ۱۱.۵ کیلوگرم وزن و "Shisr ۱۶۲" با ۵.۵ کیلوگرم وزن هستند.

بزرگترین شهاب‌سنگ قمری که تاکنون کشف شده، "NWA ۱۰۳۰۹" با ۱۶.۵ کیلوگرم وزن است که در چندین قطعه یافت شد.

از شهاب‌سنگ‌های موجود بر روی زمین، تنها ۰.۱ درصد از آن‌ها از ماه می‌آیند و ۹۹.۸ درصد از شهاب‌سنگ‌ها، تکه‌هایی از سیارک‌ها هستند.

نظرات بینندگان