arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۳۵۲۱۱
تاریخ انتشار: ۴۰ : ۰۸ - ۲۳ مهر ۱۳۹۷

تظاهرات بودائیان افراطی میانماردرحمایت از ارتش و علیه روهینگیا

یکی از رهبران افراطی بودایی درمیانمار که به بن لادن این آئین معروف است در تظاهراتی در یانگون ضمن حمایت از اقدامات ارتش علیه اقلیت روهینگیا، جامعه جهانی را به دلیل پیگیری قضایی فرماندهان نظامی این کشور مورد انتقاد شدید قرار داد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

یکی از رهبران افراطی بودایی درمیانمار که به بن لادن این آئین معروف است در تظاهراتی در یانگون ضمن حمایت از اقدامات ارتش علیه اقلیت روهینگیا، جامعه جهانی را به دلیل پیگیری قضایی فرماندهان نظامی این کشور مورد انتقاد شدید قرار داد.

به گزارش ایرنا از رسانه های آسیایی، ' ویراتو' از راهبان بودایی در میانمار که به عنوان یکی از رهبران افراط گرا و دارای عقاید ناسیونالیستی شدید شناخته شده ، با فراخوان یک راهپیمایی درجمع هوادارانش از اقدامات سرکوبگرایانه ارتش علیه مسلمانان روهینگیا حمایت کرد.
وی در جمع هوادارانش اقدام به سخنرانی ضد روهینگیایی کرد.
این اقدام درحالی انجام شد که ویراتو از سخنرانی در مجامع عمومی توسط شورای راهبان ارشد میانمار به دلیل گسترش نفرت پراکنی در جامعه چند قومیتی میانمار تا ماه مارس(فروردین) سال جاری منع شده بود.
طبق گزارش شبکه خبری آسیا وان ویراتو بارها در سخنرانی هایش احساسات ناسیونالیستی را تقویت و اظهارات نفرت انگیز علیه سایر ادیان و اقلیت ها به ویژه اقلیت روهینگیایی مطرح کرده است.
سازمان ملل ارتش میانمار را متهم به نسل کشی اقلیت مسلمان روهینگیا در ایالت راخین این کشور کرده است.
ارتش میانمار درسال گذشته در اقداماتی برنامه ریزی شده صدها روستای روهینگیایی ها را سوزانده و هزاران نفر از روهینگیایی را به قتل رسانده است.
بیش از 750 هزار نفر از روهینگیایی ها به دلیل آزار و شکنجه مستمر نظامیان و بودائیان افراطی در شهریور سال گذشته به بنگلادش فرار کرده و پناه بردند .
با این وجود تاکنون دولت و ارتش میانمار اتهامات نسل کشی و کشتار جمعی را نپذیرفته است.
شورای حقوق بشر سازمان ملل نیز در تازه ترین گزارش خود خواستار محاکمه قضایی آنگ هلاینگ مین فرمانده ارتش میانمار به همراه 6 نفر دیگری از فرماندهان ارتش شده است.
دیوان بین المللی دادگستری نیز اعلام کرده که پرونده ای علیه این افراد را در این نهاد قضایی بین المللی گشوده است.
ویراتو عصر گذشته در میانمار درجمع هوادارانش بازهم از روهینگیایی ها تحت عنوان ' بنگالی ها ' و یک 'قوم جعلی' یاد کرد.
این ' مانک' یا راهب بودایی همواره درسخنرانی ها و پست هایش در شبکه های اجتماعی ترغیب کننده نفرت و اقدامات علیه مسلمانان به ویژه اقلیت روهینگیایی بدون وطن بوده است.
مسلمانان روهینگیایی از جمله معدود اقلیت هایی در میانمار هستند که دولت و نظامیان و بودائیان افراطی با اعطای حق شهروندی به آنها مخالفت کرده و روهینگیایی ها را بنگالی ها یا مهاجران بنگلادشی غیرقانونی به این کشور می دانند.
پیشتر فیس بوک که تحت فشار گروههای حقوق بشری به دلیل نشرت اظهارات نفرت انگیز علیه روهینگیایی ها قرار داشت ، اقدام به بستن صفحه ویراتو کرد.
این شبکه در اسفند ماه سال گذشته اعلام کرد صفحه 'یراتو' راهب افراطی بودایی میانمار را به دلیل پست های تبلیغ نفرت علیه مسلمانان ، بسته است.
طبق گزارش رسانه های منطقه جنوب شرق آسیا بودائیان افراطی پیرو ویراتو نیز علاوه براینکه متهم به مشارکت در عملیات سرکوب روهینگیایی ها در راخین میانمار هستند ، با استفاده از ساختار شبکه های اجتماعی اقدام به گسترش تبلیغات خصمانه علیه مسلمانان به ویژه مسلمانان روهینگیایی کرده اند.
دولت سوچی می گوید گروه ' ماباثا' وابسته به ویراتو را منحل کرده اما ویراتو که تعداد زیادی از رسانه های غربی با وی مصاحبه کرده اند، همچنان درمیانمار با نفوذ است.
وی در سخنرانی اش دیوان بین المللی دادگستری را تهدید کرد: روزی که نماینده ای از این دیوان به میانمار برای بررسی مساله روهینگیا پا بگذارد روزی است ویراتو دراین کشور اسلحه به دست می گیرد.
پیشتر مین آنگ هلاینگ فرمانده ارتش میانمار نیز در اظهاراتی مشابه گفته بود که سازمان ملل و هیچ دادگاهی در جهان حق دخالت در امور داخلی میانمار را ندارد.

نظرات بینندگان