arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۳۵۳۳۷
تاریخ انتشار: ۱۹ : ۱۷ - ۲۳ مهر ۱۳۹۷

موج انصراف غربی‌ها از حضور در کنفرانس سرمایه‌گذاری عربستان، درپی ناپدید شدن قاشقجی

با ناپدید شدن قاشقجی در کنسولگری عربستان در ترکیه موجی از انصراف رسانه ها و شرکت ها نسبت به حضور در کنفرانس سرمایه گذاری عربستان به راه افتاده است.کنفرانس سرمایه گذاری عربستان سعودی برنامه ریزی شده بود تا اواخر ماه جاری سرمایه‌گذاران تجاری سراسر جهان را گرد هم بیاورد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :


با ناپدید شدن قاشقجی در کنسولگری عربستان در ترکیه موجی از انصراف رسانه ها و شرکت ها نسبت به حضور در کنفرانس سرمایه گذاری عربستان به راه افتاده است.

به گزارش تسنیم به نقل از رویترز، کنفرانس سرمایه گذاری عربستان سعودی برنامه ریزی شده بود تا اواخر ماه جاری سرمایه‌گذاران تجاری سراسر جهان را گرد هم بیاورد.

پس از موفقیت سال گذشته بن سلمان در اعلام طرح ساخت نئوم، یک منطقه اقتصادی 500 میلیارد دلاری، حالا باید هزاران شرکت کننده از بیش از 90 کشور جهان جذب شوند. دولت عربستان بر اساس برنامه جدید توسعه ای خود بر ساخت یک اقتصاد دانش محور و توسعه بخش غیر نفتی کشور تاکید دارد. قرار است درآمد این بخش تا سال 2030 به یک تریلیون ریال عربستان برسد. اکنون درآمد آن 163 میلیارد ریال است.

موضوع مذاکرات این کنفرانس بر موارد زیر تمرکز دارد: میزان توسعه سرمایه انسانی، نحوه تغییر آینده نوآوری‌ها توسط تغییر مکان جغرافیایی سرمایه‌گذاری‌ها، نحوه تغییر اقتصاد جهان توسط همگرایی پول و اطلاعات و چگونگی تاثیر تکنولوژی و جهانی سازی بر تجارت.

برنامه گسترده ای برای حضور فعالان اقتصادی و سیاسی جهان در این کنفرانس تدارک دیده شده بود و قرار بود این کنفرانس تحت پوشش رسانه ای گسترده در سراسر جهان قرار گیرد.این رویداد سه روزه امسال از 23 تا 25 اکتبر برگزار می‌شود.

اما ماجرای ناپدید شدن جمال قاشقجی در کنسولگری عربستان در ترکیه همه چیز را خراب کرد. قاشقجی از فعالان ضد بن سلمان بود و ارتباطات نزدیکی با رسانه های غربی داشت. او به ویژه ستون نویس روزنامه واشنگتن پست آمریکا به حساب می آمد.

رسانه های جهان همه رژیم آل سعود را عامل ناپدید شدن و مرگ احتمالی وی می دانند و در واکنش به آن حتی رسانه هایی که روابط نزدیکی با بن سلمان داشتند از حضور در این کنفرانس انصراف دادند. بلومبرگ، فایننشال تایمز ، نیویورک‌تایمز، سی ان ان و شبکه خبری ان بی سی از جمله این رسانه ها بودند که گفتند این کنفرانس را پوشش نمی دهند.

برخی مدیران اجرایی شرکت ها هم اعلام کردند که به خاطر اتهامات مربوط به ناپدید شدن جمال خاشقجی روزنامه نگار سعودی در ترکیه به این نشست نمی آیند.

مدیر اجرایی شرکت جی پی مورگان به عنوان یکی از بزرگترین بانک های آمریکا و رئیس شرکت فورد به عنوان یکی از شرکت های بزرگ خودروسازی آمریکا برنامه خود را برای شرکت در این کنفرانس لغو کردند.

لغو سفر نمایندگان این شرکت ها فشار بیشتری به شرکت‌های آمریکایی مثل گلدمن ، مسترکارد و شرکت بانک آمریکا می آورد تا در مورد حضور خود در این نشست سرمایه گذاری تجدید نظر کنند.

هیچکدام از شرکت های جی پی مورگان و فورد دلیل عدم حضور در این کنفرانس را روشن نکرده اند. حتی مشخص نکرده اند که آیا دلیل آن ناپدید شدن خاشقجی بوده است یا نه.

دونالد ترامپ تهدید کرده اگر مشخص شود خاشقجی در کنسولگری کشته شده ،مجازات سختی در انتظار عربستان است.

نبود رسانه های جمعی و مدیران اجرایی شرکت ها در این نشست ، سایه ای بر این رویداد سه روزه می اندازد. این کنفرانس به بزرگ‌ترین نمایش سرمایه‌گذاران برای ارتقای ایده‌ی اصلاحیه بن سلمان تبدیل شده است.

عربستان اعلام کرد انصراف برخی سخنرانان و شرکا از این کنفرانس ، ناامیدکننده است ولی هنوز هم پذیرای هزاران سخنران و میهمان از سراسر جهان است.

نظرات بینندگان