arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۳۵۵۶۰
تاریخ انتشار: ۳۶ : ۱۸ - ۲۴ مهر ۱۳۹۷

تاسیس دانشکده یک میلیارد دلاری هوش مصنوعی در ام‌آی‌تی

دانشگاه "ام‌.آی‌.تی"(MIT) اقدام به احداث دانشکده "علوم رایانه و هوش‌مصنوعی" کرده است. دانشگاه "ام‌آی‌تی" اعلام کرد قصد دارد با سرمایه‌گذاری یک میلیارد دلار ، کالجی جداگانه برای مطالعه علوم رایانه، هوش مصنوعی و قوانین مرتبط با آنها افتتاح کند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

 

دانشگاه "ام‌آی‌تی"(MIT)قصد دارد دانشکده "علوم رایانه و هوش مصنوعی" را در این دانشگاه احداث کند.

دانشگاه "ام‌.آی‌.تی"(MIT) اقدام به احداث دانشکده "علوم رایانه و هوش‌مصنوعی" کرده است. دانشگاه "ام‌آی‌تی" اعلام کرد قصد دارد با سرمایه‌گذاری یک میلیارد دلار ، کالجی جداگانه برای مطالعه علوم رایانه، هوش مصنوعی و قوانین مرتبط با آنها افتتاح کند.

این کالج که کالج "علوم رایانه استفان شوارتزمن"(Stephen A. Schwarzman) نام دارد، ۵۰ جایگاه هیئت علمی دانشگاهی را به ارمغان خواهد آورد که تعداد پرسنل دپارتمان "هوش مصنوعی و رایانش" دانشگاه "هوش مصنوعی" را دو برابر می‌کند. ام‌.آی‌.تی قصد دارد منابع رایانش و هوش مصنوعی را برای تمامی صنعت‌ها قابل دسترس کند.

مقامات دانشگاه اظهار کرده‌اند که امیدوارند سرمایه‌گذاری‌های جدید آنها یک صدای بین‌المللی برای توسعه هوش مصنوعی باشد. "رافائل ریف"(Rafael Reif) که از سال ۲۰۱۲ ریاست دانشگاه "ام‌.آی‌.تی" را بر عهده گرفت، گفت: همانطور که علوم کامپیوتری در حال تغییر دادن دنیای ما هستند، ام‌.آی‌.تی قصد دارد که گام خود را در این زمینه برداشته و مطمئن شود که این علوم به نفع همه انسان‌ها استفاده ‌شوند.

بنابراین در راستای این چالش جهانی، ام‌.آی‌.تی نیز در حال تغییر خود است. دانشکده "شوارتزمن" ام‌.آی‌.تی یک مرکز بین‌المللی برای تحقیقات "رایانش" و "تحصیلات" را تشکیل خواهد داد و یک مرکز مناسب برای ابزارهای جدید و قدرتمند "هوش مصنوعی" خواهد بود.

"رایانش" به کاربری یا توسعه فناوری رایانه، سخت‌افزار یا نرم‌افزار رایانه می‌گویند. رایانش شامل تخصص‌های فناوری اطلاعات است که به رایانه‌ها، سخت‌افزارها یا نرم‌افزارها و دیگر دانش‌های تخصصی مربوط می‌شود. " استفان شوارتزمن" سرمایه‌گذاری است که سرمایه‌گذاری پروژه را متقبل شده است و یک میلیارد دلار اهدا کرده است. وی تاکنون نیز در این دانشگاه سرمایه‌گذاری‌هایی را انجام داده و در سال ۱۹۸۵ شرکت "بلک استون"(Blackstone) را تاسیس کرد.

این سرمایه‌گذار هم‌اکنون به‌عنوان مدیرعامل اجرایی و رییس هیئت مدیره شرکت بلک‌استون فعالیت می‌نماید. وی هم‌اکنون با دارایی خالص ۱۰٫۷ میلیارد دلار، در رتبه ۱۱۵ از فهرست ثروتمندترین افراد جهان قرار دارد. "رافائل ریف" ادامه داد، این دانشکده دانشجویان و محققان هر رشته را تجهیز خواهد کرد تا از رایانش و هوش مصنوعی برای ترویج و پیشرفت رشته‌های خود استفاده کنند.

شوارتزمن در سال جاری پنج میلیون دلار به دانشکده بازرگانی دانشگاه "هاروارد" نیز اهدا کرد تا از مطالعات جدید محققان آن حمایت کند. وی گفت: امید ما این است که آمریکا با توسعه هرچه بیشتر هوش‌ مصنوعی، در شکل دادن به این فناوری گامی رو به جلو بردارد. اقدام جدید دانشگاه "ام‌.آی‌.تی" به آمریکا کمک می‌کند که چالش‌های مرتبط با هوش مصنوعی و رایانش را حل کند.

برنامه ریزی شده که این پروژه از سپتامبر سال بعد آغاز شده و تا سال ۲۰۲۲ میلادی تکمیل گردد.

منبع: ایسنا
نظرات بینندگان