arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۳۵۵۶۷
تاریخ انتشار: ۵۷ : ۱۸ - ۲۴ مهر ۱۳۹۷

ستاد دیه: افزایش ۴۰ درصدی زندانیان مهریه

ستاد مردمی رسیدگی به امور دیه اعلام کرد: ابتدای امسال تعداد زندانیان مهریه ۲۹۷۸ نفر بود که به دلایلی مثل افزایش قیمت سکه تعداد این زندانیان رشد ۴۰ درصدی داشته و در مقایسه با آمار سال ۹۳ تعداد این زندانیان ۷۱ درصد بیشتر شده است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

 

ستاد مردمی رسیدگی به امور دیه اعلام کرد: ابتدای امسال تعداد زندانیان مهریه 2978 نفر بود که به دلایلی مثل افزایش قیمت سکه تعداد این زندانیان رشد 40 درصدی داشته و در مقایسه با‌ آمار سال 93 تعداد این زندانیان 71 درصد بیشتر شده است.

به گزارش ایرنا از ستاد مردمی رسیدگی به امور دیه و کمک به زندانیان نیازمند روز سه شنبه اعلام کرد: از چهار هزار و 194 زندانی مهریه، استان فارس با 514 زندانی بیشترین آمار محکومان مهریه را به خود اختصاص داده است.

این ستاد مردمی افزود: پس از استان فارس، استانهای تهران و اصفهان هر کدام با 431 بدهکار، بیشترین آمار محکومان مهریه را به خود اختصاص داده و در مقابل خراسان‌ شمالی فقط 27 مددجوی مهریه دارد.

مهریه‌های پرداخت نشدنی تا سال‌های قبل فقط یک معضل بزرگ بود اما هزینه‌های سنگین قضایی و پیگیری‌های انتظامی و البته رشد 71 درصدی این بدهکاران این روزها موضوع مهریه را به یک بحران تبدیل کرده است.

با مقایسه تعداد زندانیان مهریه در پنج سال اخیر (به جز سال 1396 که تغییر چندانی در مورد آن ثبت نشده) شاهد رشد روز افزون این بدهکاران مالی هستیم؛ به نحوی که از تعداد دو هزار و 148 زندانی در فروردین سال 93 امروز در یک روند افزایشی بدهکاران مهریه رشدی دو برابری داشته‌اند.

حمایت از بدهکاران مهریه اگر چه به دلیل صحت کامل صحت اراده متعهدان آن در اولویت پرداخت‌های ستاد دیه نیستند اما به دلیل وضعیت خاص برخی پرونده‌ها در نیمه نخست امسال تعداد 57 پرونده کمتر از 100 میلیون تومان، 184 پرونده با بارمالی100 تا 500 میلیون تومان، 49 پرونده با بدهی 500 تا یک میلیارد تومان و در نهایت 20 پرونده مهریه بالاتر از یک میلیارد تومان در کمیته‌ ویژه مددجویان ستاد دیه مورد بررسی قرار گرفته‌اند.

برخی استان‌های کشور اگ رچه زندانیان مالی و بدهکاران دیات کنترل شده‌ای دارند اما امروز طبق جدول آماری نزدیک به 60 درصد زندانیان جرایم غیرعمد شهرهایی چون کرمان را بدهکاران مهریه تشکیل داده‌اند.

در شرایطی که به دلیل وضعیت غیرسابقه زندانیان مهریه پای نمایندگان مجلس هم به موضوع کاهش زندانیان مهریه باز شده امید است بخشنامه جدید رئیس قوه قضاییه برای کاهش حداکثری بدهکاران صداق همانند ابلاغ قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی (مصوب سال 1394) ضمن پیشگیری از ورود به زندان، زمینه آزادی جمعیت بسیاری از بدهکاران غیربزهکار را فراهم کند.

روز گذشته آیت‌الله صادق آملی لاریجانی، رئیس قوه قضاییه در قبال محکومان تأدیه مهریه بر اساس تعداد سکه طلا بخشنامه‌ای را صادر کردند طبق آن رؤسای کل دادگستری استان‌های کشور عهده‌دار شده‌اند تا محاکم خارج از نوبت و بدون تعیین وقت رسیدگی به درخواست تعدیل محکومان مهریه رسیدگی کنند.

نظرات بینندگان