arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۳۵۶۶۸
تعداد نظرات: ۳ نظر
تاریخ انتشار: ۱۲ : ۱۱ - ۲۵ مهر ۱۳۹۷

دادگاه متهمان مخلوط کننده ماسه با گندم در شیراز برگزار شد

دادگاه رسیدگی به اتهامات کسانی که آرد و گندم را به صورت ناخالص با مخلوط کردن شن و ماسه عرضه می‌کردند، چهارشنبه ۲۵ مهر ۹۷ در شیراز برگزار شد. این دادگاه که سومین مورد در زمینه رسیدگی به اتهامات و جرایم اخلالگران و مفسدان اقتصادی است، چهارشنبه با حضور ۱۱ نفر از متهمان در شعبه ویژه رسیدگی به این جرایم به ریاست قاضی سید محمود ساداتی در شیراز برگزار شد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

دادگاه رسیدگی به اتهامات کسانی که آرد و گندم را به صورت ناخالص با مخلوط کردن شن و ماسه عرضه می‌ کردند، چهارشنبه 25 مهر 97 در شیراز برگزار شد.

به گزارش ایرنا این دادگاه که سومین مورد در زمینه رسیدگی به اتهامات و جرایم اخلالگران و مفسدان اقتصادی است، چهارشنبه با حضور 11 نفر از متهمان در شعبه ویژه رسیدگی به این جرایم به ریاست قاضی سید محمود ساداتی در شیراز برگزار شد.
به گزارش خبرنگار ایرنا در این دادگاه که به صورت علنی با حضور خبرنگاران و نمایندگان رسانه ها و مطبوعات برگزار شد، کوروش زارعی نماینده دادستان، کیفرخواست متهمان را قرائت کرد و برای متهمان خواستار مجازات قانونی شد.
اختلاط گندم با ماسه و گندم نامرغوب،عرضه مجدد گندم خریداری شده به مراکز خرید، مخلوط کردن گندم ایرانی و خارجی و فروش به دولت، تحصیل مال نامشروع، انتقال ماسه به سیلوها برای اختلاط با گندم، فروش گندم امانی دولت و وارد کردن ضرر و زیان به دولت از جمله اتهامات این افراد است.
گزارش خبری پخش شده از صدا و سیمای استان فارس، فیلم و تصویر موجود از اختلاط خاک و گندم،رد یابی مالی حساب متهمان و گزارش دستگاه‌های مسئول از جمله مستندات این دادگاه برای اثبات اتهامات اعلام شد.
اخلال در روند کالای استراتژیک گندم و حیف و میل شدن اموال دولت از دیگر افعال مجرمانه این متهمان اعلام شد.
خیانت در امانت و فروش مال غیر و تحصیل مال نامشروع نیز از اتهامات این افراد است.
وکلای مدافع در این جلسه دادگاه به صورت انفرادی و جمعی از متهمان دفاع کردند.
لطیف رستاد مدیر عامل شرکت غله منطقه سه کشور نیز در این دادگاه به عنوان مطلع حضور داشت و گزارشی از روند خرید تضمینی گندم توسط دولت ارایه داد.
به گفته وی 114 مرکز خرید گندم در فارس فعال است؛ تخلفات در این پرونده متفاوت است؛ دوباره فروشی و اختلاط گندم و ماسه از جمله این اتهامات است که کشف شده است.
این مقام مسئول اضافه کرد: تخلفات در این پرونده به کسری گندم در انبارها برمی‌گردد؛ 2300 تن کسری در سروستان داشتیم در لامرد و مراکز دیگر هم کسری داشتیم.کسری گندم به معنی آن است که با انجام انبار گردانی ها میزان گندمی که ما به مراکز تحویل دادیم و میزانی که بعد از انبار گردانی ثبت شده متفاوت است. کسری را نمی‌توان به منزله افت گندم گذاشت.
رستاد گفت:بیشترین تخلفات در انبارهای سروستان و لامرد رخ داده که متهمان گندم و خاک را مخلوط می‌کردند؛گزارش ها حکایت از آن دارد که از سیلوی سروستان حدود 13 درصد افت وزن گندم ارسالی داشته ایم که بیانگر مخلوط بودن گندم و خاک است.
مدیر عامل شرکت غله منطقه سه همچنین بیان داشت: این تخلفات سابقه تکرار داشته و ما قبلا به برخی از متهمان اخطار و تذکر داده بودیم.
وی در مورد پخش فیلم و گزارش خبری از سیمای مرکز فارس گفت: ما قبل از تهیه این فیلم بر سیلوها و مراکز خرید نظارت داشتیم و بعد از آن هم نظارت ها را بیشتر کردیم.
رستاد گفت: در خرید گندم به صورت مستقیم و غیر مستقیم نظارت داریم؛ کارکرد سیلو و مرکز خرید متفاوت است؛ کارشناسان سیلو و مراکز خرید در این زمینه نظارت دارند.
این مقام مسئول گفت: کارشناسان ما تایید کرده اند که گندم با خاک مخلوط شده و ما به محض یقین در این زمینه اقدامات قضایی را انجام دادیم.
قاضی سید محمود ساداتی در این دادگاه بیان داشت:در اولین فرصت با شنیدن دفاعیات وکلا و متهمان و با بررسی مستندات رای قطعی را اعلام خواهیم کرد.
اواخر مرداد 96 فیلم هایی در شبکه های اجتماعی انتشار یافت که در آن فردی،گندم تولیدی کشاورزان را در یکی از مناطق استان فارس خریداری و با خاک و ماسه مخلوط می کرد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس همان موقع دراین باره به ایرنا گفت که این تصاویر مربوط به 2 ماه قبل است و با خریدار متخلف برخورد قاطعی صورت گرفته است.
محمد مهدی قاسمی اظهار داشت: این خریدار گندم از بخش خصوصی بود و کارشناسان شرکت غله هنگام دریافت گزارش تخلف در محل حاضر شدند و با متخلف برخورد کردند.
ششم شهریور 96 رئیس کل دادگستری استان فارس اعلام کرد:با تشکیل پرونده قضایی درموضوع مخلوط کردن عمدی خاک با گندم در برخی از مراکز خرید گندم دراستان فارس،‌ پنج نفر دستگیر شدند و چهار سیلوی استان فارس با دستور مقام قضایی مهر و موم شده است.
علی القاصی افزود: از لحظه پخش گزارش مخلوط شدن خاک با گندم ، دستورات لازم برای انجام تحقیقات اولیه صادر و وجود هرگونه گزارش تخلف از مراجع مسئول در استان بررسی شد.
وی ادامه داد:‌متأسفانه در این زمینه هیچ گونه پیگیری ازسوی نهادهای مسئول و ناظر انجام نشده بود.
رئیس کل دادگستری استان فارس بیان کرد:‌دادستانی به عنوان مدعی العموم به پرونده مذکور وارد شد و با گزارش نهادهای امنیتی استان به عنوان ضابط قضایی پرونده ای در یکی از مناطق استان تشکیل شد و تحقیقات زیر نظر مقام قضایی ادامه دارد.
در چند روز گذشته دادگاه محتکر دارو همچنین دادگاه قاچاقچی ارز در قالب رسیدگی به اتهامات و جرایم اخلالگران و مفسدان اقتصادی در شیراز برگزار شد.

نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۵
0
0
سلام
هرچه می خریم و می خوریم باید ابتدا بگیم صددرصد مشکل داره مگر خلافش ثابت بشه.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۳ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۵
0
0
اینگونه متهمان که با جان مردم بازی می کنند بدون هیچگونه اغماضی باید به اشد مجازات اعدام محکوم کردند
م
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۵
0
0
مدیر عامل شرکت غله منطقه سه همچنین بیان داشت: این تخلفات سابقه تکرار داشته و ما قبلا به برخی از متهمان اخطار و تذکر داده بودیم.

آیا واقعا با جان مردم بازی کردن چیزی به نام اخطار و تذکر معنی می دهد
باید مدیر عامل شرکت غله هم به علت سهل انگاری محاکمه شود
نظرات بینندگان