کد خبر: ۴۳۶۳۹
تاریخ انتشار: ۰۵ : ۱۷ - ۱۵ آبان ۱۳۹۰

واکنش جوانفکر به کیفرخواست دادگاه "خاتون"

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :


مدیرعامل روزنامه ایران در جریان دفاع خود پیرامون اتهامات نشریه خاتون با بیان اینکه دستگاه قضاء متاثر از جو سیاسی اقدام به صدور کیفرخواست کرد گفت: من بیگناه و مظلومانه محاکمه شدم، این نشریه هیچ مشکلی ندارد.

به گزارش انتخاب به نقل از مهر، ساعت 11 روز یکشنبه دادگاه رسیدگی به پرونده ویژه نامه خاتون ضمیمه روزنامه ایران در شعبه 76 دادگاه کیفری استان با حضور اعضای هیئت منصفه مطبوعات و قضاوت قاضی مدیر خراسانی و حضور متهم پرونده علی اکبر جوانفکر و وکلای متهم تشکیل شد.

نماینده دادستان تهران در این جلسه در ادامه قرائت کیفرخواست متهم با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در مورد حجاب گفت: معظم له فرمودند: بحثهایی که در باب پوشش زن می شود خوب است و هیچ بحثی نباید متاثر از هجوم غرب باشد مثلا نباید با خودمان فکر کنیم که می توانیم حجاب داشته باشیم ولی بدون چادر که این غلط است. چادر بهترین حجاب است.

وی افزود: حتی شهدای انقلاب اسلامی در وصایای خود بارها و بارها چادر مشکی و حجاب را سنگر زن مسلمان اعلام کردند و چادر را با ارزش تر از خون شهید عنوان کرده اند. همچنین شهید رجایی هم در میان زنان ایرانی از خواهران خواستند که چادر خود را برگرفته و هدفدار در جامعه حاضر شوند.

دادگاه جایی برای اهدای لوح و نشان به آقای جوانفکر نیست

نماینده دادستان تهران با بیان اینکه دفاعیات آقای علی اکبر جوانفکر فرزند عباس به عنوان مدیرعامل روزنامه ایران در جلسات قبلی قانع کننده نبود گفت: در جلسه قبلی دادگاه وکلای متهم نوعی مراسم قدردانی و تشکر به راه انداخته بودند به نحوی که دائم به پیشینه و سوابق متهم در عرصه های مختلف کاری اشاره می کردند در حالی که اینجا دادگاه است و جایی برای دادن لوح و نشان به وی نیست.

برخی کارشناسان مطرح شده در خاتون" در زندگی خود هم درمانده اند

وی خطاب به اعضای هیئت منصفه و رئیس دادگاه اظهار داشت: آقای قاضی و اعضای هیئت منصفه، قانون مطبوعات حریم را مشخص کرده است و خطوط قرمز گفته شده ولی در این نشریه افردی در مورد حجاب و فلسفه حجاب سخن گفته اند که نه صاحب نظر دینی هستند و نه کارشناس هر چند که برخی از آنها حتی در اداره زندگی خود هم درمانده اند. این که بیائید و بگوئید منظورمان از این مطالب چنین و چنان بوده مهم نیست و باید بر اساس قانون از خود دفاع کنید.

پس از قرائت کیفرخواست توسط نماینده دادستان، مدیرخراسانی قاضی دادگاه علی اکبر جوانفکر را به عنوان متهم پرونده برای دفاع از خود به جایگاه فراخواند.

"خاتون" برای استفاده مردم منتشر شد

جوانفکر اظهار داشت: در متن کیفرخواست عنوان شده است که در این نشریه مطالبی در مورد بی حجابی ذکر شده که این خلاف واقع است.

وی افزود: البته در جلسه قبلی وکیل بنده سهوا اعلام کرد که این ویژه نامه برای بخشهای خاصی از بدنه دولت تولید شده در حالی که ما این ویژه نامه را برای تمامی آحاد مردم بدون استفاده از هزینه دولتی منتشر کردیم.

حدیث نبوی را مسخره نکردیم

مدیرعامل روزنامه ایران در مورد برخی از بندهای کیفرخواست مبنی بر تمسخر و طنز آلود بودن روایات در "خاتون" گفت: ما حدیث نبوی را مسخره نکردیم زیرا در مطالب بیان شده طنز مبتنی بر نوع برداشتها است. مثلا نوع وضو گرفتن یک کاهل نماز و یک وسواسی به جهت اصلاح بوده نه مسخره کردن. اگر قرار به اتهام باشد باید علامه دهخدا را به جرم مزاح کردن محاکمه کرد. در ضمن مطالب با علامت تعجب نگارش شده است.

چرا من را محاکمه می کنید؟

جوانفکر در دفاع از خود با اشاره به سر تیتر مطالب و محتویات "خاتون" گفت: آیا استفاده از بیانات مقام معظم رهبری، آیت الله مطهری، آیت الله حائری شیرازی، رحیم پور ازغدی، معاونت حقوقی رئیس جمهور، نمایندگان مجلس، امام جمعه تهران و کارشناسان در ارتباط با ترویج فرهنگ حجاب جرم است؟

وی افزود: وقتی که تصویری تمام قد از خانم بداغی معاون حقوقی رئیس جمهور با حجاب چادر، یا خانم سوسن کشاورز از مدیران عالی وزارت آموزش و پرورش با پوشش چادر و قهرمانان و پهلوانان و ورزشکاران زن در میادین ورزشی با حجاب کامل منتشر می کنیم قصدمان ترویج حجاب و پوشش اسلامی است. من تعجب می کنم که چرا من را محاکمه می کنند؟ آیا این مطالب ترویج حجاب نیست؟ آقایان به جای اینکه این همه تصویر و مطلب را ببینند رفتند گفتند رسانه دولت خانم هدیه تهرانی، مهناز افشار و... را الگوی حجاب قرار داده است؟ آیا یک تصویری دوسانتیمتری نشانه حجاب برتر است یا تصویر تمام قد یک مسئول با چادر مشکی؟

دستگاه قضایی متاثر از جو سیاسی اقدام به صدور کیفرخواست کرد

متهم پرونده نشریه "خاتون" در دفاع از خود گفت: مقام معظم رهبری چندین بار تاکید داشتند که در فضای کنونی مسئولان قضایی نباید تهمت بزنند و سوءظن ایجاد کنند که این اشاعه گناه است ولی برخلاف بیانات ایشان این اتفاق افتاد و دادستان تهران چند ساعت بعد از انتشار نشریه به سرعت کیفرخواست اعلام کرد.

وی افزود: به اعتقاد بنده دستگاه قضایی متاثر از جو سیاسی اقدام به صدور کیفرخواست کرد. حتی علما و مراجع هم در همین جو ایجاد شده و اطلاعات غلطی که به آنها داده بودند توضیحاتی را بیان فرمودند.

نمایندگان مجلس بدون مطالعه "خاتون" مصاحبه و گفتگوی علیه ما انجام دادند

جوانفکر ادامه داد: بنده حتی با برخی از نمایندگان مجلس تماس گرفتم و گفتم شما که این اظهارات را گفته اید آیا مطالب نشریه را خوانده اید که آنها گفتند نه فقط می‌دانیم فلان خبرگزاری یا سایت اینگونه نوشته است. وقتی از آنها خواستیم مصاحبه کنند گفتند در این جو جرات مصاحبه نداریم. به عنوان مثال سایتی که همه رسانه ها آن را می شناسند و بر آن نقد دارند و منتسب به شهید رجایی هم نیست در تیتر خود نوشته بود رسانه دولت حجاب را به سخره گرفته و چه و چه.. بعد از آن هم خبرگزاری فارس شروع کرد و دهها و حتی صدها خبر بر علیه این نشریه وزین نوشت.

مدیرعامل روزنامه ایران و خبرگزاری جمهوری اسلامی با انتقاد از رویه دادستانی تهران در برخورد با مصادیق جرم در رسانه ها گفت: اگر دادستانی راست می گوید برود با انتشار تصاویری از فروید نقاش تصاویر غیراخلاقی در نشریه همشهری جوان برخورد کند.

قاضی مدیر خراسانی در پاسخ به وی اعلام کرد: به گفته دادستانی تهران کیفرخواست این نشریه صادر شده و پرونده به دادگاه رفته است.

جوانفکر در ادامه تصریح کرد: جهت گیری روشن و غیرقابل انکار ویژه نامه مبنی بر دفاع از موازین اسلامی است. اولین صفحه آن با یک حدیث قدسی شروع شده و سرتاسر آن مملو از مطالب ارزشمند مبتنی بر ارزشهای دینی و اسلامی است. چگونه می توان نشریه ای با جهت گیری کاملا دینی و مذهبی را متهم کرد که حدیث نبوی را به سخره گرفته است.

دست اندرکاران "خاتون" افرادی ولایی، متدین، انقلابی و بعضا طلبه هستند

وی افزود: دست اندرکاران "خاتون" افرادی ولایی، متدین، انقلابی و بعضا طلبه هستند و قطعا هیچ سوء نیتی در تهیه و تنظیم مطالب نداشتند بلکه هدفشان ترویج فرهنگ عفاف و حجاب بوده است. مطالبی که می گویند توهین به حدیث نبوی است برگرفته از وبلاگی است که در مسابقه وبلاگهای برگزیده معرفی شده و این مسابقه را یک نهاد انقلابی برگزار کرده است. آیا مسئولان درک نکرده بودند این مطالب خلاف است؟

در پایان دفاعیات 45 دقیقه ای جوانفکر دادگاه نتیجه رسیدگی به پرونده را به هفته آینده موکول کرد و ختم دادگاه اعلام شد.

در تاریخ 22 مردادماه سال جاری نشریه ای 260 صفحه ای با عنوان خاتون به صورت رایگان همراه با روزنامه ایران منتشر و توزیع شد که به دلیل برخی از ابهامات و توهین‌ها توسط دادستان تهران توقیف و برای مدیرمسئول آن کیفرخواست صادر شد.

نظرات بینندگان