کد خبر: ۴۳۶۴۹
تاریخ انتشار: ۱۹ : ۱۷ - ۱۵ آبان ۱۳۹۰

فیلم کارگردان جنجالی؛ پیشتاز نامزدهای اسکار اروپا

درام آخرالزمانی «ملانکولیا» به کارگردانی لارس فون تریر در بیست و چهارمین دوره جوایز آکادمی فیلم اروپا در هشت بخش نامزد دریافت جایزه است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :


درام آخرالزمانی «ملانکولیا» به کارگردانی لارس فون تریر در بیست و چهارمین دوره جوایز آکادمی فیلم اروپا در هشت بخش نامزد دریافت جایزه است.

به گزارش انتخاب به نقل از خبر؛ برگزارکنندگان جوایز آکادمی فیلم اروپا که به آن معادل اروپایی جوایز اسکار می‌گویند، اسامی نامزدهای این دوره را روز شنبه در جشنواره فیلم سویل در اسپانیا اعلام کردند.

«ملانکولیا»‌ در بخش‌های بهترین فیلم، کارگردان (لارس فون تریر)، بازیگر زن (کرستن دانست و شارلوت گنزبورگ)، فیلمنامه‌نویس (فون تریر)، فیلمبردار (مانوئل آلبرتو کارلو)، تدوین‌گر (مولی مارلنه استنسگارد) و طراح صحنه (یته لمان) نامزد دریافت جایزه است.

«ملانکولیا»‌ تولید مشترک دانمارک، سوئد، فرانسه و آلمان است. عنوان فیلم به سیاره‌ای بزرگ به نام ملانکولیا - یا مالیخولیا - اشاره دارد که به زودی با زمین برخورد خواهد کرد.

دانست و گنزبورگ در فیلم نقش دو خواهر با خلق و خوی کاملا متفاوت را بازی می‌کنند که با دو شیوه مختلف به این فاجعه قریب‌الوقوع واکنش نشان می‌دهند.

«ملانکولیا»‌ در بخش بهترین فیلم اروپا با «پسری با دوچرخه» ساخته ژان پی‌یر و لوک داردن تولید مشترک بلژیک، فرانسه و ایتالیا، فیلم فرانسوی «هنرمند» به کارگردانی میشل هازاناویسیوس، «در یک دنیای بهتر» سوزان بیر از دانمارک، فیلم بریتانیایی «گفتار پادشاه»‌ ساخته تام هوپر و «لو آور» آکی کوریسماکی تولید مشترک فنلاند، فرانسه و آلمان رقابت می‌کند.

رقبای «ملانکولیا» در بخش بهترین فیلم هر یک در چهار بخش نامزد دریافت جوایز آکادمی فیلم اروپا هستند.

سوزان بیر، ژان پی‌یر و لوک داردن، آکی کوریسماکی و بلا تار («اسب تورین») در کنار لارس فون تریر در بخش بهترین کارگردان اروپا بخت دریافت جایزه را دارند.

سسیل دو فرانس («پسری با دوچرخه»)، نادژدا مارکینا («النا») و تیلدا سوئینتن («باید درمورد کوین صحبت کنیم») به همراه کرستن دانست و شارلوت گنزبورگ نامزدهای بخش بهترین بازیگر زن اروپا هستند.

نامزدهای بخش بهترین بازیگر مرد اروپا نیز عبارتند از ژان دوژاردن («هنرمند»)، کالین فیرث («گفتار پادشاه»)، میکائیل پرسبرانت («در یک دنیای بهتر»)، میشل پیکولی («Habemus Papam») و آندره ویلمس («لو آور»).

«ملانکولیا»‌ در حالی بیشترین بخت را برای دریافت جوایز آکادمی فیلم اروپا دارد که به نظر می‌رسید سخنان جنجالی فون تریر در نشست مطبوعاتی این فیلم در جشنواره کن امسال روی موفقیت آن تاثیر بگذارد.

کارگردان دانمارکی ماه مه پیش در کن به شوخی گفت او یک نازی است و کمی با آدولف هیتلر دیکتاتور نازی ابراز همدردی می‌کند.

برگزارکنندگان جشنواره کن در واکنش به حرف‌های فون تریر بیانیه‌ای در تقبیح سخنانش صادر کردند و او را «عنصر نامطلوب» خواندند.

با وجود اخراج فون تریر از کن، فیلم او همچنان در بخش مسابقه کن باقی ماند و دانست به خاطر آن برنده جایزه بهترین بازیگر زن شد. فون تریر سال 2000 با «رقصنده در تاریکی» نخل طلای کن را دریافت کرد.

بیست و چهارمین دوره جوایز آکادمی فیلم اروپا سوم دسامبر (12 آذر) در برلین برگزار می‌شود. استفن فریرز فیلمساز بریتانیایی در این جوایز جایزه یک عمر دستاورد را دریافت خواهد کرد.
نظرات بینندگان