کد خبر: ۴۳۷۱۷
تاریخ انتشار: ۳۶ : ۲۲ - ۱۶ آبان ۱۳۹۰

انتقاد شدید صالحی از دروغ پردازی‌های آمریکا در قبال جمهوری اسلامی ایران

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
وزیر امور خارجه کشورمان با انتقاد از دروغ پردازی‌های آمریکا در قبال جمهوری اسلامی ایران گفت: مراقبت در مقابل اینگونه دروغ پردازیهای دولت آمریکا که برای فرافکنی مشکلات خویش و ایجاد تفرقه در بین کشورهاست ضروری است.

علی‌‌اکبر صالحی وزیر امور خارجه کشورمان امروز (دوشنبه) در اجلاس نخست‌وزیران سازمان شانگهای در سن پترزبورگ با انتقاد از دروغ پردازی‌های آمریکا در قبال جمهوری اسلامی ایران گفت: مراقبت در مقابل اینگونه دروغ پردازی‌های دولت آمریکا که برای فرافکنی مشکلات خویش و ایجاد تفرقه در بین کشورهاست ضروری است.

 وی افزود: تهران ضمن اعلام انزجار از هرگونه فعالیت تروریستی و محکوم کردن انواع آن، خود را از اتهامات و جنجال بی اساس و دروغین اخیر آمریکا مبنی بر دست داشتن در طرح اقدام تروریستی، مبری می‌داند.

وزیر امور خارجه خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران ضمن اعتقاد به لزوم مقابله جدی با تروریسم تأکید می‌کند که مبارزه با این پدیده شوم، مستلزم همکاری همه جانبه بین‌المللی، اجتناب از برخوردهای گزینشی و معیارهای دوگانه، شناسایی ریشه‌های بروز تروریسم و تلاش گسترده برای از بین بردن آن است.

وزیر امور خارجه تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران با 16 هزار شهید عملیات تروریستی، بزرگترین قربانی پدیده شوم تروریسم در جهان است.

وی  در ادامه با اشاره به بیداری اسلامی در منطقه افزود: جمهوری اسلامی ایران، تحولات منطقه و قیام‌های مردمی را ناشی از حمایت استکبار جهانی از رژیم‌های ضد مردمی می‌داند که حاصل آن، فقر، فساد، شکاف طبقاتی و بی عدالتی بوده است.

صالحی گفت: بی تردید،‌ تحقق مطالبات مردمی در دیگر کشورهای منطقه و انجام اصلاحات، موضوعی است که ما به آن توجه داریم و از گفت‌وگو بین دولت‌ها و معارضه، در راستای تحقق خواسته‌ اکثریت مردم، تأکید می‌کنیم.

وزیر امور خارجه عنوان کرد: معتقدیم اراده ملت‌ها را نمی‌توان با لشکرکشی و ایجاد رعب و وحشت سرکوب کرد و زمان اینگونه اقدامات سپری شده است.

صالحی گفت: تجربه چند ساله گذشته نشان داده که اقدامات نظامی خودسرانه و یکجانبه گرایانه برخی کشورها، موجب افزایش ناامنی و کشتار مردم بی گناه و بروز تهدیدات جدید برای جهان شده و هرگونه تهدید کشورهای مستقل به حملات نظامی محکوم است.

صالحی در ادامه افزود: حضور نیروهای بیگانه در افغانستان، ‌نه تنها موجب بازسازی و توسعه زیر ساخت‌های این کشور نشده،‌ بلکه موجب افزایش خشونت و ناامنی و تولید و قاچاق مواد مخدر در افغانستان شده است .

وی عنوان کرد: جمهوری اسلامی ایران معتقد است نیروهای بیگانه باید از افغانستان خارج شوند و مسئولیت امنیتی، به دولت آن کشور واگذار شود تا از طریق افغانیزه کردن و بومی سازی امور اقتصادی و امنیتی، به بهبود شرایط در این کشور کمک شود.

وزیر امور خارجه گفت: جمهوری اسلامی ایران، ‌ضمن حمایت از تقویت اقدامات به عمل آمده در زمینه مبارزه با قاچاق مواد مخدر (‌از جمله سندی که در اجلاس پیشین سران در شهر آستانه در این زمینه به امضاء رسید) آمادگی دارد ظرفیت‌ها و تجربیات خود را برای کمک به تحقق راهبرد مبارزه با قاچاق مواد مخدر در اختیاز کشورهای عضو سازمان قرار دهد.
 
وی با اشاره به فعالیت ده ساله سازمان همکاری شانگهای اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران آماده گسترش همکاری با سازمان همکاری شانگهای در حوزه‌های متنوع به ویژه امنیت انرژی و توسعه ترانزیت است.

صالحی افزود: توسعه تجارت و رفع موانع مختلف و از جمله تجارت الکترونیک، امنیت اطلاعات، امنیت انرژی و تسهیل ترانزیت، از حوزه‌های مهمی هستند که ایران آمادگی دارد همکاری خود را در این حوزه‌ها با سازمان شانگهای گسترش دهد.

وی ادامه داد: امنیت اطلاعات به ویژه در فضای سایبر، رویکردهای جدید و راهکارهای ویژه‌ای را برای مقابله با اینگونه تهدیدات، می‌طلبد.

وزیر امور خارجه اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران، ایجاد باشگاه انرژی، در چارچوب سازمان همکاری شانگهای و برگزاری اولین نشست این باشگاه را، گامی مثبت تلقی می‌‌کند.

صالحی تصریح کرد: با توجه به ظرفیت‌های جمهوری اسلامی ایران در زمینه انرژی، برای مشارکت فعال در چارچوب باشگاه  انرژی سازمان شانگهای اعلام آمادگی می‌کند.

وی گفت: سازمان شانگهای می‌تواند در زمینه حمل و نقل و ترانزیت کالا و ارائه تسهیلات گمرکی و مناطق آزاد تجاری، قدم‌های مفید و بلندی بردارد.

وزیر امور خارجه خاطرنشان کرد: راهگذر حمل و نقلی شمال و جنوب و راهگذر ترانزیتی 5 جانبه بین ایران، ‌ترکمنستان، ازبکستان،‌ عمان و قطر، گام مؤثری در توسعه حمل و نقل و ترانزیت بین کشورهای منطقه است.

صالحی افزود:  جمهوری اسلامی ایران از پیوستن دیگر کشورهای منطقه به راهگذر 5  جانبه، استقبال می‌‌کند.

وی گفت: طرح راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران، ترکمنستان و قزاقستان نیز که احداث آن مراحل پایانی خود را طی می‌کند، گام مؤثری در تقویت شبکه حمل و نقلی و ترانزیتی در منطقه محسوب می‌شود.

وزیر امور خارجه افزود: کشورهای عضو سازمان شانگهای می‌توانند در زمینه فناوری به ویژه فناوری‌های نوین، همچون نانو فناوری و بیو فناوری و استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای، همکاری و تبادل کنند.

صالحی عنوان کرد: باتوجه به پیشرفت‌های جمهوری اسلامی ایران در زمینه‌های فوق در چارچوب سازمان شانگهای و براساس معاهدات بین‌المللی، برای همکاری با کشورهای عضو، اعلام آمادگی می‌کنیم.

وی ادامه داد‌: اجلاس شانگهای در شرایطی برگزار می‌شود که تحولات مهمی در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا به وقوع پیوسته است.

صالحی گفت: یک دهه از عمر سازمان همکاری شانگهای می‌گذرد  و  در این مدت منطقه و جهان، شاهد تحولات شگرفی بوده است.

وزیر امور خارجه افزود‌: علی‌رغم تمامی تلاش‌ها و اقدامات به عمل آمده، همچنان مسائل و مشکلات زیادی در منطقه ما وجود دارد که تقویت همکاری کشورهای منطقه را اجتناب ناپذیر می‌کند.

صالحی گفت: برخورداری اعضای سازمان شانگهای از ظرفیت‌ها و فرصت‌های قابل توجه، بر اهمیت و ضرورت این همکاری‌ها، افزوده است و ایران در راستای سیاست راهبردیش، موضوع مشارکت فعال در تشکل‌های منطقه‌ای را به عنوان یک اصل و اولویت در دستور کار سیاست خارجی خود قرار داده است.
نظرات بینندگان