کد خبر: ۴۳۷۵۵
تاریخ انتشار: ۳۴ : ۱۱ - ۱۷ آبان ۱۳۹۰

دستور هوگو چاوز در خصوص "شغال"

هوگو چاوز اعلام كرد كه ونزوئلا تدابيري را به منظور تضمين رعايت مسائل حقوقي "كارلوس" معروف به "شغال" در جريان محاكمه جديدش در فرانسه اتخاذ خواهد كرد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
هوگو چاوز اعلام كرد كه ونزوئلا تدابيري را به منظور تضمين رعايت مسائل حقوقي "كارلوس" معروف به "شغال" در جريان محاكمه جديدش در فرانسه اتخاذ خواهد كرد.

به گزارش انتخاب به نقل از ایسنا، ايليچ راميرز سانچز 62 ساله، معروف به كارلوس "شغال" كه به دست داشتن در تعدادي عمليات تروريستي در نقاط مختلف جهان طي دهه‌هاي 1970 و 1980 متهم بود و دوره حبس ابد را در فرانسه سپري مي‌کند، روز دوشنبه در شهر پاريس فرانسه بار ديگر در دادگاه ويژه ديگري به خاطر اتهامات مربوط به تروريسم حضور پيدا كرد.

به دنبال آغاز محاكمه جديد راميرز، هوگو چاوز، رييس جمهوري ونزوئلا گفت كه به وزير امور خارجه كشورش دستور داده تا با راميرز تماس بگيرد و به وكلاي راميرز نيز دستور داده كه رعايت شدن حقوق وي را در طول محاكمه تضمين كنند.

راميرز كه يك شهروند ونزوئلايي است در تازه‌ترين اتهامش، متهم به تحريك و انجام چهار حمله تروريستي در سالهاي 1982 و 1983 است كه كشته شدن 11 تن و زخمي شدن بيش از 140 نفر ديگر را در فرانسه در پي داشت.

راميرز هر گونه ايفاي نقش در اين حملات را رد كرده است.

"شغال" به دليل انجام بيش از 100 حمله طي دهه‌هاي 70 و 80 ميلادي كه بيش از 2000 قرباني بر جاي گذاشت و نيز به اتهام قتل دو پليس فرانسوي و يك خبرچين در سال 1975 ميلادي به حبس ابد محكوم شده است.

كارلوس "شغال" كه در سال 1949 ميلادي متولد شده، هنگامي كه گروه كماندوهايش در سال 1975 ميلادي به اتاق كنفرانس سران اوپك در وين حمله كرده و 11 تن از اين سران را به گروگان گرفتند، به شخصيتي برجسته و مهم تبديل شد.

کارلوس براي سال‌ها تحت تعقيب نيروهاي امنيتي کشورهاي مختلف جهان بود اما سرانجام در سال 1994 و هنگامي که در سودان به سر مي‌برد، دولت اين کشور در توافق با تشکيلات امنيتي فرانسه، او را دستگير کرد و به فرانسه تحويل داد.

به گفته کارشناسان حقوقي، محکوميت کارلوس در ارتباط با پرونده جديد به معني آن خواهد بود که با توجه به محکوميت‌هاي قبلي، وي احتمالا هرگز مشمول عفو نخواهد شد و تا پايان عمر در زندان خواهد ماند.
نظرات بینندگان