کد خبر: ۴۳۷۶۲
تاریخ انتشار: ۴۱ : ۱۱ - ۱۷ آبان ۱۳۹۰

ماجرای زمین‌های متری10 هزار توماني

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
"زمین متری 5 هزار تومان به بالا، زمین در متراژهای مختلف از متری 6 هزار تومان به بالا، 300 متر زمین متری 33 هزار تومان."

به گزارش دنیای اقتصاد، اکثر این نوع آگهی‌ها را می‌توان در بین فایل‌های فروش زمین در برخی از شهرهای مازندران مشاهده کرد.

منطقه نور و چمستان واقع در مازندران مملو از زمین‌هایی است که مالکان تصمیم به فروش آنها با قیمتی کمتر از 10 هزار تومان به ازای هر متر مربع را دارند. اغلب این زمین‌ها فاقد کاربری مسکونی هستند و در نتیجه امکان ساخت ویلا در آنها وجود ندارد. هر چند برخی از خریداران این نوع زمین‌ها با ساخت یک بنای کارگری، مشابه ویلا را در آن احداث می‌کنند که البته به لحاظ متراژ ظاهری، با ویلا کاملا متفاوت است، چراکه در زمین‌های کشاورزی ساخت بنای کارگری مجاز است.

این قیمت‌های مناسب یا شاید هم بسیار ارزان ممکن است هر خریداری که قصد ساخت ویلا را دارد، راضی به خرید کند. از سوی دیگر حتی مشتریانی که در بازار معاملات ملکی تصمیم به خرید زمین ندارند، در مواجه شدن با این دسته از نرخ‌های پیشنهادی فروشی زمین در کوتاه ترین زمان اقدام به خرید می‌کنند.

برخی از بنگاهداران فعال در منطقه نور و چمستان به خریدارانی که به سمت خرید زمین‌هایی که قیمت هر متر مربع آنها کمتر از 10 هزار تومان است می‌روند، توصیه می‌کنند: اگر آنها در نظر دارند زمینی را خریداری کنند و داخل آنها ویلا یا سوئیت بسازند و از امکانات آب و برق، گاز برخوردار شوند و برای ملک شان مجوز ساخت و همچنین سند دریافت کنند به دنبال خرید این نوع از زمین‌ها نباشند؛ چراکه اکثر این زمین‌ها دارای کاربری کشاورزی یا دامداری است که خریدار با توجه به نوع کاربری نمی‌تواند داخل آن ویلا بسازد و اگر اینکار را به صورت غیرقانونی و بدون مجوز برای ساخت واحد مسکونی، انجام دهد به طور یقین ملکش فاقد سند خواهد بود و نباید انتظار داشته باشد که شهرداری امکانات ضروری را در اختیار آن قرار دهد.

موسوی، مشاوران املاکی در شهر نور با افزودن به این مطلب، به «دنیای اقتصاد» گفت: معمولا اغلب زمین‌هایی که قیمت هر متر مربع آنها بالای 20 هزار تومان است دارای کاربری مسکونی است، اما به خریداران زمین‌های ارزان قیمت پیشنهاد می‌شود برای اینکه در مراحل ساخت در این زمین‌ها دچار مشکل نشوند بهتر است برای اطمینان از کاربری زمین به شورایاری محله شهر مورد نظر مراجعه کنند و با استعلام درباره زمین از نوع کاربری آن اطمینان خاطر پیدا کنند.

نظرات بینندگان