arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۳۸۲۳۷
تاریخ انتشار: ۵۷ : ۲۰ - ۰۸ آبان ۱۳۹۷

حامیان نخست وزیر مخلوع سریلانکا پایتخت را به آشوب کشیدند

ده ها هزار حامی رانیل ویکرمسینگه نخست وزیر برکنار شده سریلانکا روز سه شنبه در خیابان های کلمبو پایتخت این کشور راهپیمایی کردند و تصاویر رییس جمهور این کشور را به آتش کشیدند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

حامیان نخست وزیر مخلوع سریلانکا پایتخت را به آشوب کشیدندرانیل ویکرمسینگه امروز برای اولین بار پس از برکناری خود از سمت نخست وزیری سریلانکا، از محل زندگی رسمی خود خارج شد تا اقدام ماتریپالا سریسینا رییس جمهوری این کشور در انتخاب ماهیندا راجاپاکسا به عنوان نخست وزیر جدید سریلانکا را محکوم کند.
راجاپکسا رییس جمهور اسبق سریلانکا است که متهم به نقض حقوق بشر و همچنین فساد شده است.
حزب ویکرم سینگ مدعی شد که حدود 100 هزار حامی وی خیابان های کلمبو را مسدود کردند اما پلیس در گزارش دیگری تعداد معترضان در خیابان ها را حدود 25 هزار نفر اعلام کرده است. این بزرگ ترین راهپیمایی مخالفان تصمیم رییس جمهوری سریلانکا از زمان آغاز بحران سیاسی در سریلانکا می باشد.
معترضان در راهپیمایی خود در حالی که شعار ' مرگ بر نخست وزیر خودسر' را سر می دادند تصویر رییس جمهوری این کشور را در اقدامی نمادین به آتش کشیدند.
با اوج گرفتن بحران سیاسی در سریلانکا که در بالاترین سطوح حکومتی جریان دارد، ناظران سیاسی نسبت به احتمال وقوع 'حمام خون' در این کشور هشدار داده اند.
تحلیلگران امور شبه قاره، بحران جاری در این کشور را در واقع انتقام گیری هند از سران سریلانکا در انتخاب چین به عنوان حامی خود و همچنین جبران شکست در صحنه سیاسی و انتخابات مالدیو در برابر پکن ارزیابی می کنند.
چین به اتهام دخالت در این بحران سیاسی واکنش نشان داده و اعلام کرده است که صرفا یک ناظر و نه شرکت کننده در وقایع جاری این کشور است.
روز دوشنبه آجونا راناتونگا وزیر نفت معزول این کشور که در جریان یک تیراندازی در هفتۀ گذشته باعث کشته شدن یک نفر شد را دستگیر کرده اما کمی بعد با قید وثیقه وی را آزاد کرده است.
این در حالیست که سخنگوی پلیس قبلا به خبرگزاریِ رویترز گفته بود که چون وی در صحنه تیراندازی دستگیر شده است ، پلیس وی را به دادگاه تحویل خواهد داد.
پلیس پیشتر اعلام کرده بود که در یک درگیریِ در روز یکشنبه وقتی 'راناتونگا' سعی کرد به دفتر کارش وارد شود محافظانش یک نفر را کشته و دو نفر را زخمی کردند.
این حادثه زمانی اتفاق افتاد که محافظان وزیر نفت این کشور، یکی از وزرای کابینه که بسیار به نخست وزیر مخلوع نزدیک است، به سوی هواداران خشمگین رئیس جمهوری تیر اندازی کردند.
تنش سیاسی در سریلانکا که از مدتها پیش طلیعه آن ظاهر شده است پس از آن به بحران تبدیل شد که 'مایتریپالا سیریسِنا' رئیس جمهور سریلانکا روز جمعه در تصمیمی عجیب رانیل ویکرمسینگه، رئیس دولت این کشور را از کار برکنار و ماهیندا راجاپاکسا، سیاستمدار کهنه کار و مرد قدرتمند سابق این جزیره را به جای وی منصوب کرد. آقای راجاپاکسا بین سالهای 2005 تا 2015 ریاست دستگاه اجرایی سریلانکا را بر عهده داشت و در طول دوران نسبتا طولانی زمامداری خود موفق شد با استفاده از قدرت نظامی به جنگ داخلی با شبه نظامیان جدایی طلب این کشور موسوم به ببرهای تامیل پایان دهد.
وی روز شنبه اعلام کرد که با این تصمیم که به ملاقات اعضای کابینه با نخست وزیر جدید انجامید مشکل تنش سیاسی در کشور را حل کرده است. از آن به بعد اعضای اتحادیه های بازرگانی به نخست وزیر جدید معرفی شدند و 'ماهیندا راجاپاکسا' وزرای کابینۀ قبلی را از ورود به وزارت خانه هایشان منع کرد.
آقای راجاپاکسا در حضور رئیس جمهوری سوگند یاد کرده و اعلام آمادگی کرده که به زودی دولت خود را تشکیل دهد. وی همچنین در نخستین واکنش به این بحران رقیب خود را به «فروش اموال و دارایی شکرت های دولتی به شرکت های خارجی» متهم کرده است.
این در حالیست که تصمیم رئیس جمهوری برای جایگزینی نخست وزیر به هیچ وجه به مذاق ویکرماسینگه خوش نیامده است به نحوی که وی همچنان قدرت را در دست دارد و این تصمیم را خلاف قانون اساسی توصیف کرده است. ویکرماسینگه همچنین خواستار نشست فوری اعضای پارلمان شده است که تا بتواند ثابت کند هنوز از حمایت اکثریت نمایندگان برخوردار است.
به گزارش ایرنا، رئیس پارلمان سریلانکا پس از برکناری جنجال برانگیز نخست وزیر به مسئولان این کشور در یک هشدار صریح ، اعلام کرد که بحران سیاسی در سریلانکا که مسئولان بالاترین سطوح دولتی در این کشور را مقابل یکدیگر قرار داده اگر با پادرمیانی پارلمان حل نشود این پتانسیل را دارد که «حمام خون» دراین کشور به راه بیاندازد.
رئیس پارلمان سریلانکا در واکنش به این بحران و امکان گسترش یافتن دامنه آن روز جمعه به خبرنگاران گفت: ما باید این بحران را از طریق پارلمان حل کنیم اما اگر این اختلاف به خیابان کشیده شود حمام خون بزرگی به راه خواهد افتاد.
از سوی دیگر واشنگتن روز یکشنبه از مایتریپالا سیریسنا، رئیس جمهوری سریلانکا خواست که هر چه سریعتر اعضای پارلمان را دعوت به یک نشست فوق العاده کند تا نمایندگان بتوانند از این طریق دیدگاه خود را در باره بحران قانونی موجود ابراز و به حل مشکل کمک کنند. بحران یاد شده در حالی این جزیره واقع در جنوب آسیا را درگیر یک آشفتگی سیاسی کرده که بر اساس گزارش منابع دیپلماتیک، هند، قدرت منطقه ای و همسایه پرنفوذ این کشور نیز خواستار حل این مناقشه از طریق نشست فوق العاده پارلمان شده است.
تنش و ناآرامی سیاسی در سریلانکا در حالی که هنوز ابتدای راه را طی می کند دست کم یک کشته برجای گذاشته است.

نظرات بینندگان