arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۳۸۴۷۷
تاریخ انتشار: ۳۸ : ۲۳ - ۰۹ آبان ۱۳۹۷

بیانیه وزرای خارجه کشورهای نوردیک در حمایت از دانمارک

وزرای خارجه کشورهای نوردیک یعنی سوئد، نروژ، فنلاند، ایسلند و دانمارک در بیانیه‌ای ایران را محکوم کردند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

بیانیه وزرای خارجه کشورهای نوردیک در حمایت از دانمارکوزرای امور خارجه کشورهای شمال اروپا در بیانیه‌ای که در اسلو پایتخت نروژ صادر کردند از دانمارک حمایت کردند.

در این بیانیه وزرای خارجه سوئد، نروژه، فنلاند، ایسلند و دانمارک آورده اند: ما وزرای خارجه کشورهای نوردیک امروز در اسلو دیدار کردیم. ما عمیقا نگران اطلاعاتی هستیم که همکاران دانمارکی ما درباره یک طرح ترور خنثی شده توسط ایران درباره آن صحبت کرده‌اند. در این لحظه همبستگی کامل خود را با دوستان و شرکای دانمارکی خود ابراز می‌کنیم. این موضوع را واقعا جدی قلمداد می‌کنیم. چنین فعالیت‌هایی کاملا غیرقابل قبول است. ما هر گونه تهدید به امنیت کشورهای نوردیک را محکوم می‌کنیم. این مهم است که کشورهای نوردیک هنگامی تهدیدی علیه جوامع ما وجود دارد در کنار یکدیگر باشند.

دانمارک دیروز سه‌شنبه سفیر خود را به‌علت آنچه اقدام ایران در خاک کشورش خوانده از تهران فراخواند. آندرس سموئل‌‌سن، وزیر خارجه دانمارک اعلام کرد که برای مشاوره و رایزنی با سفیر کشورش در تهران، وی را فراخوانده است.

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه اما امروز گفت: صبح امروز سفیر دانمارک در تهران با حضور در وزارت امور خارجه با رئیس اداره اول امور شمال اروپا ملاقات کرد. در این ملاقات مراتب اعتراض کشورمان نسبت به واکنش‌های شتابزده سیاسی و  رسانه‌ای برخی مقامات دانمارکی نسبت به دستگیری یک شهروند نروژی ــ ایرانی‌تبار به‌اتهام داشتن برنامه برای ترور فردی در دانمارک به سفیر این کشور در تهران اعلام شد.

رسانه‌های رژیم صهیونیستی روز چهارشنبه اذعان کرده‌اند ادعاهایی که دانمارک اخیراً علیه ایران مطرح کرده بر اساس کمک‌های اطلاعاتی آنها صورت گرفته است.

یک مقام رژیم صهیونیستی پیش از این گفته بود سازمان جاسوسی موساد نقشی کلیدی در آنچه «جلوگیری از توطئه ترور یک فرد در خاک دانمارک» خوانده شده، ایفا کرده‌اند.

منبع: تسنیم
نظرات بینندگان