arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۳۸۷۶۲
تاریخ انتشار: ۵۰ : ۱۹ - ۱۱ آبان ۱۳۹۷

آمریکا تحریم دو وزیر ترکیه را لغو کرد

رسانه های ترکیه اعلام کردند که آمریکا،«عبدالحمید گل» و «سلیمان سویلو» وزیران دادگستری و کشور ترکیه را که از حدود سه ماه پیش تحت تحریم قرار داده بود، لغو کرد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

رسانه های ترکیه اعلام کردند که آمریکا،«عبدالحمید گل» و «سلیمان سویلو» وزیران دادگستری و کشور ترکیه را که از حدود سه ماه پیش تحت تحریم قرار داده بود، لغو کرد.

به گزارش جمعه شب ایرنا، این دو وزیر ترک در پی رد درخواست دونالد ترامپ مبنی بر آزادی آندرو برونسون کشیش زندانی آمریکایی در ترکیه به دستور رئیس جمهوری آمریکا تحت تحریم قرار گرفته بودند.
گل و سویلو وزیران دادگستری و کشور ترکیه به دلیل مشارکت در بازداشت و محاکمه برونسون کشیش آمریکایی تحت تحریم قرار گرفته بودند.
اوایل مردادماه در پی محکومیت قضایی برونسون کشیش آمریکایی در ترکیه، ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در پیامی توئیتری اعلام کرد که به دلیل بازداشت طولانی مدت این کشیش متهم به جاسوسی، آنکارا را هدف تحریم های سنگین قرار می دهد.
وزارت امور خارجه ترکیه در واکنش به این اقدام واشنگتن با صدور بیانیه ای اعلام کرد: ''تصمیم آمریکا در تحریم سویلو وزیر کشور و گل وزیر دادگستری ترکیه نه با اصول دولتی انطباق دارد و نه قابل تشریح با مفاهیم حقوقی و عدالت است و تنها ماهیت مداخله جویانه در سیستم حقوقی ترکیه دارد.
مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه نیز در واکنش به تصمیم آمریکا در تحریم دو وزیر ترک اعلام کرد که 'اقدام واشنگتن در تحریم دو وزیر ترکیه ای بدون ‌پاسخ نخواهد ماند.'
به گزارش ایرنا، برونسون کشیش آمریکایی که به اتهام جاسوسی و همکاری با گروه های تروریستی در شهر ازمیر ترکیه بازداشت شده بود، روز بیستم مهرماه با حکم دادگاه آزاد و همان زمان اعلام شد که آمریکا وعده داده است که تحریم دو وزیر ترک را که به بهانه ادامه بازداشت این کشیش برقرار شده بود، لغو خواهد کرد.
برونسون که به اتهام همکاری با گروه های تروریستی و جاسوسی به نفع آمریکا در شهر ازمیر ترکیه تحت محاکمه‌ بوده و از نهم دسامبر 2016 (19 آذرماه 1395) در بازداشت موقت بود که 20 مهرماه آزاد شد.
ادامه بازداشت این کشیش در ماه های اخیر موجب تنش جدی در روابط آمریکا و ترکیه شده بود.
دولت آمریکا در یک سال و نیم سال گذشته همواره خواهان آزادی این کشیش بوده و محاکمه وی در این مدت جزو اختلافات آنکارا و واشنگتن بوده است.

نظرات بینندگان