arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۳۸۸۹۴
تاریخ انتشار: ۰۰ : ۱۷ - ۱۲ آبان ۱۳۹۷

«فلج بل» را با سکته مغزی اشتباه نگیرید

فلج بل؛ تصور کنید شب را با آرامش و بدون هیچ نوع فکر و خیالی خوابیده اید و صبح وقتی بیدار شده اید احسس کردیه یک یا دو طرف صورتتان فلج شده است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

فلج بل؛ تصور کنید شب را با آرامش و بدون هیچ نوع فکر و خیالی خوابیده اید و صبح وقتی بیدار شده اید احسس کردیه یک یا دو طرف صورتتان فلج شده است.

به گزارش سرویس خواندنی های انتخاب، اغلب افرادی که به فلج بل مبتلا می شوند تصور می کنند دچار سکته مغزی شده اند چرا که علائم این بیماری مشابهت هایی با سکته مغزی دارد.

اما فلج بل چیست؟ فلج بل را می توان نوعی عفونت از نوع ویروسی دانست. عفونتی که با ایجاد تورم در بخشی از مغز باعث می شود بیمار علائمی ناخوشایند و گاهی ترسناک را تجربه کند. اما جای نگرانی نیست. خبر خوش این است که فلج بل درمان پذیر است و حتی گاهی با یک درمان چند هفته ای به طور کامل از بین می رود.

مهم ترین نکته در درمان این بیماری حفظ آرامش و عدم هراس است. هر اندازه مضطرب تر باشید و بیشتر از این مشکل بترسید با علائم سنگین تری دست و پنجه نرم خواهید کرد و حتی طول درمانتان افزایش پیدا می کند. به این فکر کنید که فلج بل شده اید نه سکته مغزی. بنابراین این مشکل را می توانید از سر گذرانده و به عنوان یک خاطره در یاد داشته باشید.

«فلج بل» را با سکته مغزی اشتباه نگیرید

شاید برایتان سوال باشد که اصلا سر و کله این بیماری از کجا پیدا می شود.پاسخ بسیار ساده است؛ ویروس فلج بل پشت درها آماده است تا بدنتان ضعیف باشد و حمله کند، اگر سیستم ایمنی بدنتان به هر دلیلی بیش ازحد ضعیف شده باشد ممکن است آماج حمله فلج بل قرار گیرید. این ضعف می تواند ناشی از برخی بیماری های دیگر باشد. بیماری هایی که از زونا تا بیماری ها و عفونت های باکتریایی گسترده اند.

درمان این بیماری چندان پیچیده نیست و معمولا اگر بیمار مواردی را که دکتر بر آنها تاکید دارد به خوبی رعایت کند به سرعت بهبود می یابد. مواردی مثل مصرف منظم داروها و آرامش از مهم ترین موضوعات مورد تاکید دکترها است. جالب است بدانید برخی پژوهش ها نشان داده که بین فلج بل و ژنتیک ارتباطاتی وجود دارد. یعنی ممکن است اجداد یا اقوام درجه یک شما دچار این بیماری شده باشند.

موضوع مهمی که ما به شما توصیه می کنیم این است که اگر احساس کردید یک طرف صورتتان فلج شده، در باز و بسته کردن چشم ها یا صرف غذا مشکل دارید و علائم فلج صورت را در آیینه دیدید زود قضاوت نکنید و با هراس سکته مغزی بدنتان را شوک زده نکنید. شاید ماجرا یک فلج بل موقتی است و دوباره همه چیز به حالت اول بر می گردد.

 

نظرات بینندگان