کد خبر: ۴۳۹۰۱
تاریخ انتشار: ۴۰ : ۱۵ - ۱۸ آبان ۱۳۹۰

سازمان ملل: قربانیان جنبش اعتراضی مردم سوریه به 3500 نفر رسید

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
طبق آمار سازمان ملل، قربانیان جنبش اعتراضی مردم سوریه به بیش از ۳۵۰۰ نفر رسیده است.

به گزارش انتخاب به نقل از دویجه وله، اتحادیه‌ی اروپا و اتحادیه‌ی عرب قصد دارند تا با اعمال تحریم‌های جدید، دولت بشار اسد را از "اعمال خشونت علیه مردم خود" باز دارند.
 
کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل، راوینا شامدازانی، در گزارشی در روز سه‌شنبه (۸ نوامبر) ضمن اعلام کشته‌شدن ۳۵۰۰ تن از آغاز درگیری‌های خونین در سوریه، "نگرانی شدید" خود را از افزایش خشونت دولتی دراین کشور ابراز داشت.

راوینا شامدازانی در این رابطه گفت، هر چند دولت بشار اسد، رئیس جمهور سوریه، چهارشنبه‌ی گذشته (۲ نوامبر) با طرح صلح اتحادیه‌ی عرب مبنی بر خروج نیروهای نظامی از مناطق مسکونی این کشور موافقت کرده است، با این حال در این مدت «بیش از ۶۰ غیرنظامی از سوی نیروهای امنیتی و پلیس کشته‌ شده‌اند».

بر اساس گزارش خبرگزاری‌ها، واحدهای ارتشی خانه‌های ساکنان شهر حمص را در تعقیب تظاهرکنندگان و مخالفان دولت، تک تک جستجو می‌کنند.

مقامات دولت سوریه روز شنبه (۵ نوامبر) اعلام کردند که ۵۵۰ تن از تظاهرکنندگان بازداشتی را آزاد ساخته‌اند. بر اساس گزارش کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل، «هنوز هزاران تن از مخالفان در زندان‌های دولتی بسرمی‌برند و دستگیری‌های خودسرانه‌، هر روز ادامه دارد.»
نظرات بینندگان