کد خبر: ۴۳۹۵۲
تاریخ انتشار: ۴۵ : ۲۱ - ۱۸ آبان ۱۳۹۰

چه اقداماتی موجب مسدود شدن وبلاگ‌ها می‌شوند ؟

اگر يك وبلاگ نويس خلاف قوانين انتشار رايج در كشور مطلبي را منتشر كند، ‌شوراي "تعيين مصاديق مجرمانه" آدرس آن را به بلاگ سرويس اطلاع مي‌دهد تا دسترسي كاربر مسدود شود.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ایسنا نوشت:

اگر يك وبلاگ نويس خلاف قوانين انتشار رايج در كشور مطلبي را منتشر كند، ‌شوراي "تعيين مصاديق مجرمانه" آدرس آن را به بلاگ سرويس اطلاع مي‌دهد تا دسترسي كاربر مسدود شود.
 
مدير پارسي بلاگ درباره رعايت قوانين انتشار متن در فضاي مجازي وبلاگ‌ها گفت: انتشار متن در وبلاگ، تفاوت ماهوي با انتشار آن در سايت يا روزنامه‌ها ندارد و قوانين آنها مشابه است.
 
محمدرضا فخري با بيان اين كه تنها تفاوت وبلاگ‌نويسها با نويسندگان سايتها و روزنامه‌ها در اين است كه هويت آنها مي‌تواند روشن نباشد، گفت: قوانين در هر صورت بايد اجرا شوند، مثلا نويسنده وبلاگ نبايد مطالبي بنويسد كه حاوي توهين به اشخاص حقيقي با حقوقي باشد، نشر اكاذيب، تشويش اذهان عمومي و انتشار مطالب خلاف عفت عمومي هم نبايد صورت بگيرد.
 
وي با اشاره به اينكه همه سايتها و ارائه دهندگان خدمات وبلاگ در تمام دنيا يك سري قوانين را براي استفاده از خدماتشان تعيين مي‌كنند، گفت: ماهم در شرايط استفاده از خدماتمان به قوانين جمهوري اسلامي ايران در رابطه با انتشار در اينترنت اشاره كرده‌ايم و طبيعتا بدون پذيرش اين رضايتنامه، افراد نمي توانند از خدمات ما استفاده كنند.
 
فخري ادامه داد: در صورتي كه شخص از قوانين ابتدايي عضويت در سايت تخطي كند خود ما مي توانيم دسترسي او را محدود كنيم، با اين وجود در صورت انجام هرگونه عمل خلاف قوانين،‌ شوراي تعيين مصاديق مجرمانه، موارد را كتبا به ما اعلام مي‌كند تا ما دسترسي كاربر را محدود كنيم.
 
فخري در پاسخ به اين سوال كه آيا تا به حال پيش آمده است كه شورا مستقيما اقدام به فيلتر كردن يك وبلاگ كند و سپس در اين مورد به بلاگ سرويس اطلاع دهد؟ گفت: تا دو سال پيش كه ارتباطي بين ما و شورا وجود نداشت اين اتفاق مي‌افتاد اما در حال حاضر به جز موارد بسيار فوري كه احتمال مي رود تا در جريان قرار گرفتن بلاگ سرويس،‌ مشكلاتي ايجاد شود، ‌معمولا مسدود شدن دسترسي از طريق سرويس دهنده‌ها صورت مي‌گيرد.
نظرات بینندگان