arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۳۹۷۹۵
تاریخ انتشار: ۱۶ : ۱۸ - ۱۷ آبان ۱۳۹۷

روسیه به هند «اس-۴۰۰» می‌دهد

مسکو قرار است تحت قراردادی که با هند به امضا رسانده چهار مجموعه سامانه پدافند هوایی «اس-۴۰۰» را تا بهار سال ۲۰۲۳ به این کشور تحویل دهد.ارزش این قرارداد حدود ۵ میلیارد و ۴۳۰ میلیون دلار پیش بینی شده است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

 

بنا بر گزارش خبرگزاری «تاس»، این منبع دیپلماتیک نظامی ارزش این قرارداد میان روسیه و هند را ۵ میلیارد و ۴۳۰ میلیون دلار اعلام کرده است.

طبق گفته این منبع، «روسیه تحت قراردادی که در تاریخ ۵ اکتبر در دهلی نو با مقامات هند به امضا رساند، قرار است پنج مجموعه سامانه اس-۴۰۰ که هرکدام شامل یک مرکز فرماندهی و دو گردان سامانه پرتاب موشک می‌شود، به این کشور تحویل دهد.

اولین مجموعه قرار است در پاییز ۲۰۲۰ به هند تحویل داده شده و مجموعه بعدی نیز در سال ۲۰۲۱ تحویل دهلی نو می‌شود؛ و به همین ترتیب این روند ادامه خواهد داشت تا آخرین مجموعه در بهار ۲۰۲۳ تحویل هند شود.»

سامانه «اس-۴۰۰» یکی از پیشرفته‌ترین سامانه‌های پدافند هوایی است که با توجه به مشکلاتی که سامانه رقیب آمریکایی آن، پاتریوت در میادین نبرد از خود نشان داده، این روز‌ها طرفداران زیادی پیدا کرده است.

در نیمه جولای امسال بود که درپی مذاکرات فشرده وزارت دفاع هند با همتای روسی، مسکو با فروش این سامانه پدافند موشکی به دهلی‌نو موافقت کرد.

در حال حاضر به جز روسیه، تنها کشوری که این سامانه‌ها را خریداری کرده و به‌طور رسمی کنترل آن را در اختیار دارد، چین است. به نوشته نشریه «اکونومیک تایمز»، اما احتمال فروش این سامانه‌ها از سوی مسکو به ایران، الجزایر، بلاروس و ویتنام نیز وجود دارد.

ارزش هر فروند سامانه‌های «اس-۴۰۰» به طور کامل (شامل ۸ آتشبار، ۱۱۲ موشک، خودرو‌های فرماندهی و پشتیبانی) ۴۰۰ میلیون دلار برآورد شده است.

یکی دیگر از کشور‌هایی که در ماه‌های اخیر علاقه بسیاری به خرید این سامانه نشان داده، ترکیه است که قراردادی نیز به همین منظور با روسیه به امضا رسانده است.

در این میان واشنگتن بار‌ها آنکارا را به وضع تحریم‌هایی سخت در صورت ادامه قرارداد با مسکو در رابطه با خرید اس-۴۰۰ تهدید کرده، اما با این حال مقامات ترکیه گفته‌اند که با این تهدیدات واشنگتن این قرارداد خود با روسیه را لغو نخواهند کرد.

منبع: فارس
نظرات بینندگان