arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۳۹۸۹۱
تاریخ انتشار: ۳۵ : ۱۱ - ۱۸ آبان ۱۳۹۷

طرح انقلابی سامسونگ برای معلولان جسمی معرفی شد / کنترل تلویزیون با نیروی مغز

شرکت سامسونگ یک طرح هوشمند و انقلابی در سر دارد. طرحی که بر اساس آن نرم افزاری برای کنترل تلویزیون با مغز شما طراحی شده است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

شرکت سامسونگ یک طرح هوشمند و انقلابی در سر دارد. طرحی که بر اساس آن نرم افزاری برای کنترل تلویزیون با مغز شما طراحی شده است.

به گزارش سرویس خواندنی های انتخاب، این فناوری برای افراد دارای معلولیت جسمی طراحی شده است و از اوایل سال آینده آزمایشات اولیه این کنترل در بیمارستان های سوئیس انجام می شود.

سیستم اصلی ایده سامسونگ به این ترتیب است که کاربران می توانند تلویزیون را از طریق امواج مغزی بررسی و کنترل کنند. این تحقیق که پروژه Pontis نامیده می شود، قصد دارد تلویزیون های سامسونگ را برای افراد دارای معلولیت فیزیکی بیشتر قابل دسترس کند. این شرکت می خواهد "کاربران با محدودیت های فیزیکی برای تغییر کانال ها و تنظیم صدا از مغز خود استفاده کنند."

عملیات سوئیس سامسونگ این پروژه را سه ماه پیش با همکاری مرکز (EPFL) در سوئیس آغاز کرد. این شرکت دومین نمونه تلویزیونی خود را در روز پنج شنبه در کنفرانس توسعه دهنده خود در سانفرانسیسکو منتشر کرد.

ریکاردو چاواریاگا، دانشمند ارشد EPFL که در زمینه این پروژه با سامسونگ کار می کند، می گوید: "ما به دنبال یافتن پاسخ این پرسش هستیم که چگونه می توانیم دسترسی هایی را برای افرادی که نمی توانند حرکت کنند یا محدودیت های شدیدی در حریم حرکتی خود دارند ایجاد کنیم."

وی افزود: "ما تکنولوژی را پیچیده تر می کنیم که هوشمندانه تر باشد، اما همزمان نباید فراموش کنیم که این تکنولوژی برای ارتباط با انسان ها ساخته شده است."

طرح انقلابی سامسونگ برای معلولان جسمی معرفی شد / کنترل تلویزیون با نیروی مغز

اولین قدم در ساخت این نرم افزار جمع آوری نمونه ای از نحوه رفتار مغز است که کاربر در هنگام انجام عملی مثل انتخاب یک فیلم انجام می دهد. سپس سامسونگ و EPFL شاخص های خود را از هر دو محيط و اسکن مغز جمع آوري می کنند تا یک مدل را طراحی و اعمال می کنند تا کاربر بتواند با استفاده از حرکات چشم و امواج مغزی، موارد مختلف را انتخاب کند.

برای جمع آوری امواج مغزی در نمونه اولیه، یک کاربر هدست را با 64 سنسور پوشیده و البته یک ردیاب حرفه ای نیز روی چشم او قرار دارد. در حالی که به دنبال یک ردیاب چشم است. هدست به یک کامپیوتر متصل شده است که به تلویزیون نشان داده شده است.چاواریاگا افزود: "چیزی که باید در نظر بگیریم، این است که برای معلولان حرکتی همه چیز متفاوت است."

دانشمندان علوم اعصاب در سرتاسر جهان به دنبال راه هایی برای ایجاد یک رابط دیجیتال برای مغز هستند. این تکنولوژی هنوز در روزهای اولیه است، اما ممکن است یک روز صفحه نمایش لمسی و دستیارهای صوتی را در دستگاه مذکور  جایگزین کند. در حال حاضر اکثر رابطهای مغز و رایانه (BCIs) برای افرادی که دچار آسیب های ناخوشایند شده اند و یا به طور جزئی یا کاملا فلج شده اند، استفاده می شوند.

 

 

نظرات بینندگان