کد خبر: ۴۴۰۳۱
تاریخ انتشار: ۵۲ : ۱۶ - ۱۹ آبان ۱۳۹۰

آیت الله جوادی آملی: به هر کسی که نماز شب خواند که نباید مسئولیت داد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

اگر کسی آدم خوبی بود، باید در همان زمینه که مهارت دارد به او سمت و مسئولیت داد، بنابراین به هر انسان خوب و نماز شب خوانی نمی توان مسئولیت واگذار کرد.

حضرت آیت الله جوادی آملی در درس تفسیر قرآن کریم که پیش از ظهر امروز با حضور طلاب و فضلای حوزه در مسجد اعظم قم برگزار شد، اظهارداشتند: هر انسان با تقوایی، مدیر شایسته ای نیست، گاهی ممکن است انسان از نظر تقوا در مدارج عالی باشد، ولی به لحاظ مدیریتی، شایستگی لازم را نداشته باشد.

معظم له افزودند: اگر کسی آدم خوبی بود، باید در همان زمینه که مهارت دارد به او سمت و مسئولیت داد؛ بنابراین به هر انسان صالح و نماز شب خوانی نمی توان مسئولیت واگذار کرد.

ایشان با اشاره به آیه نور در سوره مبارکه نور بیان داشتند: به تعبیر استاد بزرگوار ما علامه طباطبایی برخی آیات قرآن کریم غرر آیات هستند که از جمله آنها همین آیه نور است که خداوند می فرماید:« الله نور السموات والارض».

این مفسر قرآن کریم ادامه دادند: در همه کارهایی که اختیار انسان در آن دخیل است، وعده های الهی فی الجمله است نه الجمله، بنابراین کسی که ازدواج می کند، ولی رزق و روزی اش افزایش نمی یابد، نباید طلبکار باشد که چرا وعده الهی اجابت نشده است، چون اختیار خودش در این مسئله دخالت دارد و وعده های الهی حکم «ان شاء الله» پیدا می کند .

حضرت آیت الله جوادی آملی گفتند: این چنین نیست که توانگر ساختن و قدرت و غنا صرفاً در نکاح باشد، گاهی این غنا و قدرت در افتراق و جدایی است؛ بنابراین بر خود شخص واجب است که به دنبال کار مناسب برود، البته منظور از کار دنبال میز و دفتر رفتن نیست، متاسفانه امروز همه ما به میز و دفتر عادت کرده ایم.

*معنای شغل پشت‌ میز‌نشینی نیست
ایشان تصریح کردند: معنای شغل، این نیست که پشت میز نشین و دفتر دار باشیم، بر هر شخصی واجب است که به دنبال رزق و روزی حلال باشد و آنقدر تلاش کند تا «ان شاء الله» و «شاید ها» به «باید ها» تبدیل شود.

معظم له ادامه دادند: انسان سرگردان نیست و به عقب حرکت نمی کند، بلکه همواره به جلو می رود، پیشوایان ما نیز بسیار جلوتر از سایرین حرکت می کنند و راهشان را زودتر از دیگران طی کرده اند، ما که پیروان آنها هستیم همین مسیر را طی می کنیم تا به آن مقصودی که رسیدند، برسیم.

معظم له در پایان خاطرنشان کردند: در زمینه همه ویژگی ها و برجستگی هایی ائمه معصومین (ع) که خداوند به آنها عنایت کرده ، مسئله اذن الهی نیز مطرح است، چون همه چیز به اذن خداوند است و اگر حضرت عیسی (ع) مرده ها را زنده می کرد، به اذن خدا بود و بدون اذن او هیچ کاری صورت نمی گیرد.
نظرات بینندگان