کد خبر: ۴۴۰۵۸
تاریخ انتشار: ۳۰ : ۱۴ - ۲۰ آبان ۱۳۹۰

قیمت‌های جدید دلار 3 نرخی اعلام شد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
در حالیکه هم اکنون سه نرخ برای دلار دولتی توسط بانک مرکزی تعیین می شود، رئیس کل این بانک اعلام کرده است که نرخ دلار در کشور تک نرخی می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، با وجود اینکه قیمت دلار مرجع اعلام شده از سوی بانک مرکزی طی روزهای اخیر حدود 1086 تومان بوده است، اما نرخ فروش دلار در صرافی های بانکی و شعب عرضه کننده دلار دولتی بالاتر و متفاوت از این رقم است.

صرافی های بانکی دلارهای دولتی را حدود 100 الی 110 تومان بالاتر از نرخ دلار اعلام شده توسط بانک مرکزی بر روی سایت این بانک به متقاضیان عرضه می کنند، به نحویکه نرخ دلار عرضه شده توسط صرافی بانکها و شعب عرضه کننده طی یکی دو روز گذشته حدود 1193 تومان بوده است.

مدیر یکی از صرافی های بانکی به خبرنگار مهر گفت: صرافی های بانکی یا شعب عرضه کننده ارز دولتی نمی توانند خود قیمتی را برای دلار تعیین کنند، فروش دلار با قیمتهای تعیین شده توسط بانک مرکزی توسط ما صورت می گیرد.

وی دلیل این کار را جلوگیری از خرید و فروش دلار توسط دلالان و سفته بازان بازار ارز عنوان کرد و افزود: بانک مرکزی برای ممانعت از خرید ارز توسط دلالان به قیمت پائین و فروش آن به قیمت بالا در بازار اقدام به این کار کرده است.

براین اساس قیمت دلار چند نرخی شده است، به طوریکه حداقل سه قیمت آن را بانک مرکزی تعیین می کند، یعنی علاوه بر قیمت مرجع اعلام شده بر روی سایت این بانک، نرخ دلار صرافی های بانکی و نرخ دلار در صرافی های مجاز هم به آن افزوده می شود.

یکی از خریداران ارز دولتی که برای تهیه ارز مورد نیاز مسافری به یکی از شعب عرضه کننده دلار دولتی مراجعه کرده بود به خبرنگار مهر گفت: برای خرید 2000 دلار به این شعبه بانک دولتی مراجعه کردم، اما قیمت ارائه دلار توسط شعبه با قیمت رسمی بانک مرکزی بسیار متفاوت است.

وی با بیان اینکه مردم عادی که چندان به خرید و فروش ارز تسلط ندارند نسبت به اینگونه مسائل اطلاعات ندارند، خاطرنشان کرد: بر این اساس میزان پولی که برای خرید ارز به قیمت رسمی بانک مرکزی تهیه کرده بودم با نرخی که هم اکنون باید به شعبه بانک بپردازم متفاوت است و باید پس از تهیه پول بیشتر دوباره به شعبه بازگردم، زیرا نرخ رسمی را مد نظر قرار داده بودم.

محمود بهمنی رئیس کل بانک مرکزی نرخ ارز مسافری را شناور عنوان و بیان کرد: اختلاف دو نرخ فرعی و مرجع توسط بانک مرکزی کنترل می شود، این بانک نرخ ارز هزار و 170 تومان را برای ارز مسافری مد نظر قرارداده و انتظار داریم که ارز بازار نیز به این سمت سوق یابد و نرخ ارز در کشور تک نرخی شود. اگر ارز را با نرخ غیر واقعی و پائین عرضه کنیم تمام دارایی های کشور خارج می شود.

وی افزود: بازار ارز دارای تقاضای کاذب است، اما بانک مرکزی به موقع وارد بازار می شود و ارز را به بازار تزریق می کند. نمی توان هر میزان ارز را به نرخ مرجع عرضه کنیم و نرخ ارز مرجع برای نیازهای وارداتی به هر میزان ارائه می شود.
نظرات بینندگان