arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۴۰۶۲۸
تاریخ انتشار: ۵۰ : ۰۹ - ۲۲ آبان ۱۳۹۷

سئول: به رغم مخالفت کره شمالی رزمایش با آمریکا برگزار می‌شود

وزارت دفاع کره جنوبی اعلام کرد به رغم مخالفت‌ها و انتقاد‌های گسترده کره شمالی، این کشور رزمایش مشترک دریایی با آمریکا را ادامه می‌دهد. این رزمایش در سال‌های قبل به طور مستمر میان دو کشور برگزار شده بود، اما به دلیل موافقت دو کره برای کاهش تنش‌ها و پس از دیدار سران آمریکا و کره شمالی، در سال جاری متوقف شده بود.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

وزارت دفاع کره جنوبی اعلام کرد به رغم مخالفت‌ها و انتقاد‌های گسترده کره شمالی، این کشور رزمایش مشترک دریایی با آمریکا را ادامه می‌دهد.

به گزارش ایرنا خبرگزاری یونهاپ روز سه شنبه اعلام کرد این وزارتخانه در بیانیه‌ای آورده است که ماهیت رزمایش مذکور که از هفته قبل آغاز شد و یک هفته دیگر ادامه می‌یابد، کاملا دفاعی است.
این رزمایش در سال‌های قبل به طور مستمر میان دو کشور برگزار شده بود، اما به دلیل موافقت دو کره برای کاهش تنش‌ها و پس از دیدار سران آمریکا و کره شمالی، در سال جاری متوقف شده بود.
'چون هیون سو' سخنگوی وزارت دفاع کره جنوبی نیز در مصاحبه‌ای با خبرنگاران گفت که ما نمی‌توانیم به دلیل انتقاد‌های کره شمالی این رزمایش مشترک با آمریکا را متوقف کنیم.
رسانه‌های کره شمالی از هفته قبل بار‌ها از برنامه کره جنوبی و آمریکا برای ایجاد گروه کاری به منظور پیشبرد برنامه خلع سلاح هسته‌ای شبه جزیره کره، نظارت بر روابط دو کره و برگزاری رزمایش مشترک دریایی دو کشور انتقاد و آن را محکوم کرده اند.
تارنمای یوریمی از رسانه‌های کره شمالی که در ژاپن فعالیت می‌کند نوشت این گروه کاری که آمریکا روی ایجاد آن متمرکز شده است یک مانع بزرگ برای پیشرفت و بهبود روابط دو کره است.
این رسانه افزوده است گروه کاری که با هدف نظارت بر فعالیت‌ها و روابط دو کره ایجاد می‌شود اقدامی کاملا مداخله جویانه و گستاخانه از سوی واشنگتن محسوب می‌شود.
تارنمای میاری کره شمالی هم در گزارشی از این اقدام انتقاد و تحرکات آمریکا برای ایجاد گروه کاری و رزمایش دریایی دو کشور را محکوم نموده و آورده است آمریکا علنا در امور داخلی دو کره مداخله می‌کند.
کره جنوبی و آمریکا یک هفته قبل اعلام کردند قصد دارند یک گروه کاری برای گفتگو‌های قویتر و نزدیکتر درباره تحریم‌های کره شمالی، غیراتمی سازی شبه جزیره کره و رژیم دایمی صلح تشکیل دهند.
همزمان رسانه‌های کره شمالی از رزمایش مشترک دریایی آمریکا و کره جنوبی موسوم به 'کی ام یی پی' که شماری از نظامیان آمریکایی از پایگاه اوکیناوا ژاپن در آن شرکت کرده اند، انتقاد کرده و آن را مغایر با تلاش‌ها برای پیشبرد برنامه خلع سلاح هسته‌ای دانسته اند.
کره شمالی به همسایه جنوبی خود هشدار داده است که نباید مغبون اقدامات گستاخانه و مداخله جویی‌های آمریکا شود و اجازه دهد واشنگتن مانع بهبود روابط دو کره گردد.
روزنامه 'رودونگ سینمون' ارگان حزب حاکم کار کره شمالی نیز در تازه‌ترین گزارش خود از تحریم‌های آمریکا انتقاد کرده و افزوده است اقتصاد کره شمالی قویتر از آن است که با تحریم‌ها بشکند.
این نشریه از شهروندان این کشور خواسته است در برابر تحریم‌ها مقاومت کرده و با تلاش مشترک به رشد اقتصادی خودکفا مساعدت کرده و تحریم‌ها را خنثی کنند.
خبرگزاری یونهاپ از کره جنوبی گزارش کرده است چنین نوشته‌هایی نشان می‌دهد که کره شمالی دیگر امیدی به کاهش تحریم‌ها ندارد و ملت خود را برای مقاومت در برابر آمریکا دعوت می‌کند.
کره شمالی به آمریکا هشدار داده است اگر به تحریم‌های مجرمانه اش خاتمه ندهد، این کشور بار دیگر برنامه اتمی نظامی خود را در راستای طرح‌های اقتصادی برای رشد کشور از سر می‌گیرد.

نظرات بینندگان