arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۴۰۶۵۶
تاریخ انتشار: ۰۶ : ۱۲ - ۲۲ آبان ۱۳۹۷

هشدار ترامپ به اوپک: تولید نفت را کاهش ندهید

رییس جمهور آمریکا همزمان با اظهارات وزیر انرژی عربستان سعودی که از احتمال کاهش تولید اوپک و متحدانش در سال آینده خبر داده بود، از این گروه خواست تولید نفت خود را محدود نکند.پیام دونالد ترامپ همزمان با اظهارات خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان سعودی که گفته بود اوپک و متحدانش لازم است میزان تولید خود را حدود یک میلیون بشکه در روز در سال 2019 کاهش دهند، در توییتر ارسال شد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

 

رییس جمهور آمریکا همزمان با اظهارات وزیر انرژی عربستان سعودی که از احتمال کاهش تولید اوپک و متحدانش در سال آینده خبر داده بود، از این گروه خواست تولید نفت خود را محدود نکند.

پیام دونالد ترامپ همزمان با اظهارات خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان سعودی که گفته بود اوپک و متحدانش لازم است میزان تولید خود را حدود یک میلیون بشکه در روز در سال 2019 کاهش دهند، در توییتر ارسال شد.

دونالد ترامپ در توییتر نوشت: امیدوار است اوپک تولید نفت خود را محدود نکند و قیمت‌ها بر مبنای عرضه، باید بسیار پایین‌تر باشد.

این توییت جدیدترین تلاش ترامپ برای تاثیرگذاری روی سیاست اوپک در توییتر است. رییس جمهور آمریکا امسال چندین بار در توییتر اوپک را خطاب قرار داده و این گروه را بابت افزایش قیمت‌های نفت سرزنش کرده و به اعضای آن دستور داده برای پایین بردن قیمت نفت اقدام کنند. جدیدترین موضع ترامپ پس از افت چشم‌گیر قیمت‌های نفت مطرح شده است. قیمت نفت آمریکا طولانی‌ترین روند کاهشی را طی کرده و وارد روند نزولی شده است.

قیمت‌ نفت طی پنج هفته گذشته تحت تاثیر ریزش بازارهای سهام جهانی، افزایش عرضه نفت و ضعیف شدن دورنمای رشد تقاضا برای نفت، روند کاهشی پیدا کرد. افت ناگهانی قیمت نفت از بالاترین رکورد چهار سال اخیر، اوپک و متحدان‌اش شامل روسیه را ناچار کرد درباره نحوه مدیریت بازار بازنگری کنند.

کمیته نظارتی مشترک وزیران اوپک و غیراوپک که روز یکشنبه در ابوظبی دیدار کرد، اعلام کرد: عرضه نفت سریع‌تر از تقاضا رشد کرده و این اتحاد ممکن است ناچار باشد دور جدیدی از کاهش عرضه را اجرا کند. همان‌ روز خالد الفالح اظهار کرد: صادرات نفت عربستان سعودی در دسامبر ۵۰۰ هزار بشکه در روز نسبت به نوامبر کاهش خواهد یافت.

فالح روز دوشنبه در یک کنفرانس نفتی در ابوظبی گفت: تحلیل فنی نشان می‌دهد که لازم است میزان عرضه یک میلیون بشکه در روز از سطح اکتبر کاهش پیدا کند.

دولت ترامپ برای جبران تاثیر تحریم‌ها علیه ایران که سومین عضو بزرگ اوپک است تا حد زیادی روی ادامه افزایش تولید عربستان سعودی حساب می‌کند. تحریم‌ها حدود یک میلیون بشکه در روز از صادرات ایران را کاهش داده است.

بر اساس گزارش شبکه سی ان بی سی، تحلیلگران انرژی افزایش قیمت‌های نفت در سال جاری را به تحریم‌ها نسبت داده‌اند. قیمت‌های نفت ماه گذشته که مهلت دولت ترامپ به واردکنندگان نفت برای به صفر رساندن خریدشان از ایران نزدیک شده بود به بالاترین رکورد در چهار سال گذشته صعود کرده بود. اما از سوی دیگر روابط میان آمریکا و عربستان سعودی با قتل جمال خاشقجی خبرنگار منتقد ریاض در کنسولگری این کشور در ترکیه تیره شده است.

نظرات بینندگان