کد خبر: ۴۴۰۹۲
تاریخ انتشار: ۳۵ : ۲۳ - ۲۰ آبان ۱۳۹۰

موج تازه برف و سرما در استان اردبيل

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

مدیریت بحران استان اردبیل در اطلاعیه ای از نفوذ جریان ناپایدار جوی وتحت فشار قرار گرفتن این استان از امروز تا آخر ین ساعات روز یکشنبه هفته آینده خبرداد. در این اطلاعیه از شورای مدیریت بحران شهرستانهای استان خواسته شده است به منظور مقابله با هرگونه حادثه احتمالی تمهیدات لازم را در نظر داشته باشند. اداره پیش بینی و تحقیقات هواشناسی اردبیل اعلام کرد که موج تازه ای از برف و سرما برای ساکنان نقاط مرکزی و شمالی این استان در راه است.

بر اساس این پیش‌بینی در گردنه ها و جاده های کوهستانی استان اردبیل به لحاظ وزش باد بطور نسبی شدید و نیز وجود برف در سطح زمین پدیده کولاک برف رخ خواهد داد.

کارشناسان هواشناسی اردبیل پیش بینی کرده اند که از عصر شنبه آینده با تغییر الگوی فشاری هوا و نزدیک شدن یک سامانه سرد و رطوبی دور تازه ای از ریزش برف و استقرار هوای سرد قسمت شمالی و مرکزی استان اردبیل را فرا می گیرد که این ناپایداری ها در جنوب این استان شامل شهرستانهای کوثر و خلخال از شدت کمتری برخوردار خواهند بود.

انتظار می رود که بیشترین فعالیت این سامانه سرد و ناپایدار به شکل افزایش تراکم ابر و مه در آسمان ، بارش باران و برف و افت دما در روز یکشنبه باشد و با گذر آن از اواخر روز دوشنبه به لحاظ صاف شدن آسمان و بازتاب دمای ذخیره شده در سطح زمین به جو به تدریج سرمای شدیدی بار دیگر بر نقاط سردسیر استان اردبیل حاکم خواهد شد.

آسمان اردبیل ابری و همراه با وزش باد بطور نسبی شدید از جوانب جنوب و جنوب غرب است که بیشینه سرعت آن گاهی به 55 کیلومتر در ساعت می رسد.

این باد که در اصطلاح محلی به گرمیج موسوم است اغلب در نیمه دوم سال می وزد که در طول تاریخ ساکنان اردبیل از رهگذر آن تلفات و زیانهایی را متحمل شده اند و هنگامی در قسمت مرکزی این استان وزیدن می گیرد که جریان کم فشار جوی روی سواحل جنوبی دریای خزر و استان اردبیل حاکمیت داشته باشد.

پیشینیان و سالخوردگان اردبیلی بر این باورند که این باد از یکی 2 روز گرفته تا در مواردی 2 هفته در منطقه وزیدن می گیرد و با توقف آن جانب وزش باد به شمال شرقی که در اصطلاح مردم منطقه به مه موسوم است تغییر کرده و موجی از هوای ابری و برف و سرما منطقه را فرا می گیرد که اغلب نیز این باور تجربی مردم درست از آب در می آید.

ساکنان نقاط سردسیر و حتی شهرستانهای گرمسیر شمال استان اردبیل از اواخر یکشنبه گذشته تا عصر سه شنبه شاهد نفوذ موجی از هوای سرد و ناپایدار بودند که به شکل کم سابقه ای در این هنگام از فصل سال سبب ریزش برف ، برودت شدید هوا و نیز وقوع پدیده کولاک و یخبندان شد.
نظرات بینندگان