arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۴۱۲۷۵
تاریخ انتشار: ۴۰ : ۱۶ - ۲۵ آبان ۱۳۹۷

امکان رای عدم اعتماد به ترزا می/ 48 نماینده پارلمان انگلیس دیگر از ترزا می حمایت نمی‌کنند

در ادامه رایزنی‌ها در زمینه برگزیت، شماری از نمایندگان پارلمان انگلیس در قالب نامه‌هایی اعلام کردند که دیگر از نخست وزیر حمایت نمی‌کنند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

در شرایطی که دولت «ترزا می» نخست‌وزیر انگلستان با پیش نویس  توافق برگزیت (توافق خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا) موافقت کرد، با این حال شماری از نمایندگان هم مخالفت خود را با طرح یاد شده اعلام کرده اند.

بنابر گزارش خبرگزاری اسپوتنیک،  یک منبع آگاه امروز جمعه اعلام کرد که ۴۸ نفر از نمایندگان محافظه‌کار در قالب چندین نامه اعلام کرده اند که دیگر از نخست‌وزیر حمایت نمی‌کنند. این تعداد ۱۵ درصد از احزاب پارلمان را شامل می‌شود به این ترتیب امکان رای عدم اعتماد به ترزا می وجود دارد. با این حال وی امروز تاکید کرد که کشورش در زمان برنامه‌ریزی شده ‌از اتحادیه اروپا خارج می‌شود و گفت که لندن ماه مارس آتی اتحادیه اروپا را ترک خواهد کرد.

می روز چهارشنبه گفته بود که اعضای کابینه او با پیش‌نویس برگزیت موافقت کرده‌اند. پیش از این، روز سه‌شنبه رسانه‌های انگلستان گزارش داده بودند دولت این کشور به توافقی با اتحادیه اروپا دست یافته که ساز و کارهای خارج  کردن انگلستان از اتحادیه اروپا را مشخص می‌کند.

قبل‌تر از آن نخست‌وزیر گفته بود که مذاکرات بر سر برگزیت «در مراحل نهایی» قرار دارد. او علی‌رغم این گفت که مسائل «مهمی» باقی مانده‌اند و طرفین هنوز بر سر مرز ایرلند شمالی توافق نکرده‌اند. 

روز پنجشنبه، «دامینیک راب» وزیر برگزیت، «استر مک‌وِی» وزیر کار و امور بازنشستگی، «شِلیش وِرا» از اعضای دفتر ایرلند شمالی دولت بریتانیا، «سولا براوِرمِن» معاون وزیر برگزیت، «آن ماری ترولیان» مشاور وزارت آموزش بریتانیا و «رانیل جایاواردنا» از مشاوران وزارت دادگستری بریتانیا اعلام کردند در مخالفت با طرح لندن برای خروج از اتحادیه اروپا، از سمت خود استعفا کرده‌اند.

«میشل بارنیه» مذاکره کننده ارشد اتحادیه اروپا در امور برگزیت هم گفته است هر دو طرف (لندن و بروکسل) همچنان مسیری طولانی برای توافق برگزیت در پیش رو دارند. 

مردم بریتانیا (انگلیس، ولز، اسکاتلند و ایرلندشمالی) در ماه جولای سال ۲۰۱۶ با شرکت در همه‌پرسی رای به خروج از اتحادیه اروپا داده بودند و مذاکرات دو ساله خروج ماه مارس سال ۲۰۱۷ شروع شد و اواخر ماه مارس ۲۰۱۹ لندن باید رسما از اتحادیه اروپا خارج شود.

منبع: فارس
نظرات بینندگان