کد خبر: ۴۴۲۴۲
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار: ۴۷ : ۱۱ - ۲۲ آبان ۱۳۹۰

بازار سياه اسکناس و سکه نو درمشهد و شانه خالي کردن مسئولان از پاسخ گويي

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

خراسان نوشت: بازار سياه اسکناس و سکه نو در آستانه عيد سعيد غديرخم عيد ولايت همه ساله تکرار مي شود و مسئولان و متوليان پولي استان هم بي تفاوت و بدون آن که درصدد رفع مشکل باشند از کنار آن عبور مي کنند.هرچند اين امر در سال طي ۲نوبت در آستانه سال نو و عيد غدير اتفاق مي افتد اما ضرورت دارد که مسئولان ذيربط از ايجاد بازار سياه و دلالي پول نو جلوگيري کنند.

به گزارش انتخاب، در آستانه عيد سعيد غدير خم و افزايش تقاضا بازار سياه اسکناس و سکه هاي نو با چند برابر قيمت واقعي در مقابل بانک ملي مرکزي مشهد داغ است.پس از ورود به بانک دو صف طويل خانم ها و آقايان نظر هر تازه واردي را به خود جلب مي کند.از يکي از متقاضيان درباره مدت زمان انتظار در صف مي پرسم که مي گويد: حدود يک ساعت طول مي کشد تا نوبت برسد اما چون قيمت خود پول را مي دهند مجبوريم منتظر بمانيم.

يکي ديگر از متقاضيان با انتقاد از فروش پول هاي کهنه مي گويد: پس از اين همه انتظار در صف نبايد پول کهنه در اختيار متقاضيان قرار بدهند.يکي از متقاضيان در پاسخ به سوالم درباره نرخ پول و سکه هايي که بانک به فروش مي رساند، مي گويد: اسکناس که نمي دهند تنها سکه ۵۰ و ۱۰۰ توماني کهنه است که به نفرات آخر تنها سکه ۵۰ توماني مي رسد.

از متقاضي ديگري که پس از خريد سکه از صف خارج مي شود درباره تعداد سکه هايي که خريداري کرده است، مي پرسم که مي گويد: به هر نفر تنها ۳ هزار تومان يعني ۶۰ سکه ۵۰ توماني مي فروشند.در همين حال يکي از متقاضيان پس از خريد سکه با انتقاد از کهنه بودن سکه ها از پشت باجه فروش دور مي شود از او علت خريد سکه کهنه را جويا مي شوم که مي گويد: براي تبرک سکه هديه مي دهيم اما سکه هاي کهنه براي عيدي سادات مناسب نيست با اين وجود قدرت خريد اسکناس و سکه نو به قيمت چندين برابر از دلالان را نداريم.

از تهران خريديم

از داخل شعبه خارج مي شوم. مقابل بانک مملو از افرادي است که اسکناس و سکه نو در دست دارند و به چندين برابر قيمت آن ها را به فروش مي رسانند.نکته قابل تأمل اين است که اين افراد که «دلال» خطاب مي شوند به راحتي مقابل بانک ملي مرکزي به فروش پول اقدام مي کنند.به عنوان خريدار نزد يکي از اين فروشندگان مي روم. وي درباره قيمت ها مي گويد: ۱۰۰ اسکناس ۱۰۰ توماني ۲۲ هزار تومان، ۲۰۰ توماني ۳۲ هزار تومان، ۵۰ توماني ۱۸ هزار تومان و ۵۰۰ توماني، ۶۵ هزار تومان است.از او مي پرسم شما اسکناس هاي نو را از کدام بانک خريداري کرديد که در جواب مي گويد: از تهران خريداري کردم.فروشنده ديگري در پاسخ به سوال هايم مي گويد: ۱۰۰ اسکناس ۱۰۰ توماني را ۲۰ هزار تومان، ۲۰۰ توماني را ۳۲ هزار تومان و ۵۰ توماني را ۱۰ هزار تومان از بانک مرکزي تهران خريداري کرده ام و تنها در هر بسته حدود ۲ تا ۸ هزار تومان سود مي کنم.در همين حال خانمي به همراه همسرش در حال خريد اسکناس نو از يکي از فروشندگان مقابل بانک است. از آن ها دليل خريد اسکناس نو به چندين برابر قيمت را جويا مي شوم که مي گويند: ما به عنوان سادات وظيفه عيدي دادن داريم اما اين که مجبوريم چندين برابر پول پرداخت کنيم به دليل ازدحام جمعيت و نبود پول نو در داخل بانک هاست و ناچاريم از دلالان خريد کنيم.

در اين زمينه هيچ پاسخي ندارم!

براي پيگيري موضوع بازار سياه اسکناس و سکه نو به دفتر رئيس شعبه بانک ملي مرکزي مراجعه مي کنم. رئيس دفتر مرا به معاون شعبه ارجاع مي دهد و مي گويد بايد با او صحبت کنيد.انصاري معاون شعبه در پاسخ به سلامم مي گويد: ضبط صوتتان را خاموش کنيد. پس از معرفي و دليل حضورم در بانک مي گويد: به اداره سرپرستي امور شعب بانک ملي واقع در خيابان سجاد مراجعه کنيد.از وي مي پرسم آيا شما به عنوان معاون شعبه بانک ملي مرکزي درباره بازار سياه اسکناس و سکه نو مقابل بانک پاسخي نداريد که عنوان مي کند: در اين زمينه هيچ پاسخي ندارم!

اگر بانک ها جواب نمي دهند، من پاسخگو نيستم!

در ادامه پيگيري موضوع فروش سکه و اسکناس نو به قيمت بالاتر توسط دلالان و نبود عرضه توسط بانک ها با ناظر پولي استان تماس مي گيريم.وي در اين باره با بيان اين که اين موضوع هر سال مطرح است مي گويد: وظيفه ما توزيع پول نو در شبکه بانکي استان است و در اختيار همه بانک ها اسکناس و سکه نو گذاشته شده است اما جلوگيري از بازار سياه اسکناس و سکه و چگونگي تهيه پول توسط دلال‌ها بر عهده نيروي انتظامي است.«زنده دل» در پاسخ به اين سوال که برخي از فروشندگان مدعي اند اسکناس و سکه را از تهران خريداري کرده اند، مي گويد: پس بدين ترتيب خود به خود مشکل ما را برطرف کردند چون اختيارات ما در حوزه استان است.وي در پاسخ به سوالي مبني بر اين که اگر شما پول نو توزيع کرده ايد پس چرا بانک ملي سکه کهنه در اختيار متقاضيان قرار مي دهد، عنوان مي کند: به همه بانک ها پول نو داده شده است اين را که چرا آن ها پول نو توزيع نمي کنند بايد از خودشان سوال کنيد.به وي مي گويم مسئولان بانک ملي مرکزي در اين باره پاسخگو نبودند که مي گويد: اگر بانک جواب نمي دهد ما نبايد پاسخگو باشيم.

نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
مجید
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۲:۳۸ - ۱۳۹۰/۰۸/۲۳
0
0
متاسفانه بانک مرکزی به بانک ملی به عنوان بزرگترین بانک دولتی پول نو برای توزیع بین مردم نمی دهد اواخر پارسال توزیع پول نو توسط بانک ملی تا حدودی این مشکل را حل کرده بود. اگر سایت بانک مرکزی را ملاحظه بفرمائید شعب بانک کارآفرین را به عنوان توزیع کننده پول نو معرفی کرده است!! دلیل اینکه چرا پول نو را فقط بین شعب بانکهای خصوصی تقسیم کرده و آنها نیز فقط به مشتریان خاص خود می دهند را باید از بانک مرکزی بپرسید نه بانک ملی.
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۳:۳۰ - ۱۳۹۰/۰۸/۲۸
0
0
بانک مرکزی بیگناه است این آشنا بازی مسئولین بانکها هست که باعث نرسیدن پول نو بدست مردم می شود.
متاسفانه بازار ما دست دلالها است و نیروی انتظامی هم فقط تماشاگر این ماجراست
نظرات بینندگان