کد خبر: ۴۴۲۹۱
تاریخ انتشار: ۳۰ : ۱۶ - ۲۲ آبان ۱۳۹۰

واکنش اوباما به استعفای برلوسکونی

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

كناره‌گيري سيلويو برلوسكني از قدرت با استقبال سياستمدارن جهان روبه‌رو شده است.

به گزارش ايسنا نخست‌وزير ايتاليا با تقديم استعفاي خود به رئيس جمهور ايتاليا براي هميشه از دنياي سياست كناره‌گيري كرد.

سيلويو برلوسكني پيش‌تر اعلام كرده بود پس از موافقت سنا و پارلمان ايتاليا با طرح رياضت اقتصادي اتحاديه اروپا از سمتش كناره خواهد گرفت و اكنون به دنبال تاييد اين طرح در هر دو مجلس استعفايش را تقديم جورجو ناپوليتانو كرد. رييس‌جمهور ايتاليا نيز با قبول استعفاي برلوسکني به احتمال قريب به يقين "ماريو مونتي"، کميسر سابق ايتاليا در اتحاديه اروپا را به عنوان نخست وزير جديد مسئول تشکيل دولت خواهد کرد.

برلوسکني در جريان بحران عميق بدهي‌هاي ايتاليا که ثبات مالي و اقتصادي حوزه يورو را تهديد مي‌کند، حمايت اکثريت نمايندگان پارلمان اين کشور را از دست داد.

وي متعهد شده بود که پس از تصويب طرح تازه رياضت اقتصادي از سوي پارلمان از سمت خود کناره گيري کند. برلوسکني گفت ديگر براي هيچ سمت سياسي نامزد نمي‌شود اما تحليلگران مي‌گويند که بعيد است او بار ديگر وارد اين عرصه نشود.

اعلام كناره‌گيري برلوسكني كه همواره با بحران‌هاي سياسي و رسوايي‌هاي اخلاقي فراوان دست به گريبان بود با استقبال سياستمداران دنيا و مردم ايتاليا همراه شد.

باراك اوباما، رييس‌جمهور آمريكا روي‌كار آمدن دولت‌هاي جديد در ايتاليا و همچنين يونان را گامي به سوي آرامش بازارهاي مالي خواند و از آن استقبال كرد. وي در حاشيه نشست سران اَپك در هونولولو عنوان كرد: هر دو كشور برابر اصلاحات ساختاري كه قرار است اعتماد سهامداران را برگرداند، از خود قاطعيت نشان دادند.

زيگمار گابريل، سياستمدار حزب سوسيال دموكرات آلمان نيز اقدام برلوسكني را پيامي با اهميت به اروپا خواند و گفت: مردم ايتاليا با اين اقدام بدون ترديد آسايش خواهند يافت. بسياري در ايتاليا به خاطر برلوسكني شرمسار بوده و خجالت مي‌كشيدند.

كلاوس ارنست، از حزب چپ آلمان نيز كناره گيري نخست وزير ايتاليا را خوب دانست ولي همزمان خصوصي سازي گسترده، ربودن دستمزدها و كاهش حقوق اجتماعي را دليلي براي برپايي شادماني ندانست.

با اعلام اين خبر تجمع‌کنندگاني كه در مقابل محل سکونت نخست‌وزير ايتاليا جمع شده‌ بودند، شعار "خداحافظ سيلويو" را سر دادند. مخالفان برلوسکني پس از استعفاي او به شادي در خيابان‌هاي رم پرداختند. مردم و به ويژه جوانان از مدت‌ها پيش براي اين لحظه انتظار مي‌كشيدند.

هم‌زمان رهبران سياسي ايتاليا به شدت در تلاشند تا نشان دهند که مي‌توانند شرايط مالي و اقتصادي اين کشور را کنترل كنند. 
نظرات بینندگان