کد خبر: ۴۴۲۹۸
تاریخ انتشار: ۱۳ : ۱۷ - ۲۲ آبان ۱۳۹۰

شركت‌هایی با قدمت 30 ساله در آستانه انحلال

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
رییس شورای مدیریت جامعه مهندسان مشاور ایران معتقد است: سهم شركت های دولتی از پروژه های عمرانی حدود 85 درصد و بقیه از آن بخش خصوصی است كه اكنون در شرایط بحرانی بسر می برند.

به گزارش انتخاب به نقل از ایرنا،'منوچهر فخر صمدی' روز یكشنبه در دومین كنفرانس صنعت احداث درمحل هتل المپیك اظهار داشت: امروز شركت های ایرانی قادرند سخت ترین پروژه ها با آخرین دستاوردهای علمی جهان را به مورد اجرا بگذارند.

وی افزود: تغییر آیین نامه تشخیص صلاحیت مهندسان مشاور موجب رشد چشمگیر این گونه شركت ها شده به گونه ایكه ظرف شش سال، آمار این بخش به بیش از چهار برابر رسیده است.

فخر صمدی یادآورشد: مشكلات مالی دولت برای تغذیه شركت های مشاوره موجب آن شده كه حتی شركت هایی با بیش از 30 سال قدمت فعالیت در خطرانحلال و سقوط قرار گیرند.

به گفته فخرصمدی ، مسئله بقای شركت های پروژه محور نیاز به واگذاری پروژه ها و تامین نیازهای مالی را مضاعف ساخته و اكنون در نشست های كاری با مسئولین موضوع حفظ شركت ها تا بهبود وضعیت اقتصادی و افزایش پروژه های عمرانی مورد تاكید است.

رئیس شورای مدیریت جامعه مهندسان مشاور ایران گفت: برخی از مسئولان حضور فعال شركت های ایرانی در عرصه برون مرزی را مورد تاكید قرار می دهند و معتقدند پیمانكاران ما باید در جستجوی حضوری فعال در بازار صادرات خدمات فنی ومهندسی باشند.

براساس آمارهای منتشر شده سال گذشته ارزش صادرات خدمات فنی ومهندسی شركت های دولتی و خصوصی كشور به بیش از سه میلیارد و 200 میلیون دلار رسیده و انتظار می رود در سال جاری نیز این میزان افزایش یابد.

دولت در چارچوب طرح مسكن مهر ساخت یك میلیون و 800 هزار واحد مسكونی تا پایان سال 1391 وعده كرده كه گفته می شود عمده سازندگان این بخش انبوه سازان بخش خصوصی هستند.

فخرصمدی اظهار داشت: امروز با توجه به شرایط سیاسی و اقلیمی امكان حضور گسترده در عرصه برون مرزی فراهم نیست، اما تلاش شركت های ایرانی برای دستیابی به پروژه های مورد نظر و حضور موفق در این بخش است.

دومین كنفرانس بین المللی صنعت احداث با رویكرد ظرفیت سازی ،ایجاد توانمندی و ماندگاری شركتها و سازمانهای پروژه محور بعدازظهر دوشنبه در محل هتل المپیك با صدور قطعنامه ای به كار خود پایان می دهد
نظرات بینندگان