arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۴۴۷۸۱
تعداد نظرات: ۳ نظر
تاریخ انتشار: ۴۹ : ۱۱ - ۱۴ آذر ۱۳۹۷

ظریف: توافق‌های اولیه SPV انجام شده و به زودی شاهد ثبت آن هستیم/ اروپایی‌ها برای جلوگیری از کارشکنی آمریکا، تلاش می‌کنند آن را مخفیانه پیگیری کنند

وزیر امور خارجه گفت: آنچه که واضح است خود آمریکایی‌ها در دولت گذشته و فعلی اعتراف کردند که نه برجام و نه قطعنامه 2231، فعالیت ایران را در زمینه موشکی ممنوع نمی‌کند و هم خانم وندی شرمن در جلسه سنای آمریکا در مذاکرات این حرف را زد هم آقای برایان هوک دو ماه پیش این مطلب را گفت.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ظریف: قطعنامه 2231 فعالیت ایران در زمینه موشکی را ممنوع نمی‌کند

وزیر امور خارجه گفت: ما اصلا برنامه سلاح هسته‌ای نداریم ، موشکی را هم برای حمل سلاح هسته‌ای طراحی نمی‌کنیم. موشک‌های جمهوری اسلامی با توجه به اینکه نقطه زن هستند فقط برای سلاح متعارف طراحی شده است.

محمد جواد ظریف با حضور در جمع خبرنگاران در حاشیه جلسه هیئت دولت در پاسخ به موضوعات اخیری که درباره مبحث موشکی ایران مطرح شده است، اظهار کرد: واضح است که آمریکایی‌ها هم در دولت گذشته و هم در دولت فعلی اعلام کردند که نه برجام و نه قطعنامه 2231 فعالیت موشکی ایران را محدود نمی‌کند.

وی ادامه داد: هم خانوم شرمن در دوره مذاکرات این حرف را زد و هم آقای برایان هوک دو ماه پیش گفت قطع‌نامه 2231 از ایران در مورد یک نوع به خصوصی از موشک تقاضا می کند.

ظریف تاکید کرد: ما اصلا برنامه سلاح هسته‌ای نداریم ، موشکی را هم برای حمل سلاح هسته‌ای طراحی نمی‌کنیم.

وی در تبیین گفته‌های خود، ‌تصریح کرد: موشک‌های جمهوری اسلامی با توجه به اینکه نقطه زن هستند فقط برای سلاح متعارف طراحی شده است.

ظریف ادامه داد: با توجه به اینکه آمریکا از برجام خارج شده و ناقض تعهداتش در قطعنامه شورای امنیت و خود برجام است ، ناچار است برای اینکه پوششی جهت نقض‌های خود دست و پا کند این ادعاها را انجام دهد؛ اما همان‌طور که دیدم دیروز شورای امنیت حاضر نشد این ادعای بی‌جا را بررسی کند.

وی سپس در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه موضع جمهوری اسلامی ایران درباره بازگشت ناوهای آمریکایی به خلیج فارس چیست، گفت: ما همیشه اعتقاد داشتیم حضور خارجی‌ها در خلیج فارس مخل امنیت خلیج فارس است و به نفع هیچ‌کس نیست. هنوز هم همین اعتقاد را داریم. سابقه این کار هم همین موضوع را اثبات کرده است.

وزیر امور خارجه ادامه داد: جمهوری اسلامی با اقتدار از حاکمیت، تمامیت ارضی و امنیت آب‌های خودش دفاع می‌کند و نیروهای مسلح ما این توانایی را دارند.

وی با بیان اینکه " موضوع استیضاح به نمایندگان محترم مجلس مربوط است" از نتیجه پرسش و پاسخ‌ها با مجلس اظهار بی‌اطلاعی کرد و گفت: اگر تصمیم گرفتند استیضاح را ادامه دهند، حتما در خدمتشان خواهم بود و اگر تصمیم گرفتند منتفی‌اش کنند حتما به تصمیم آن‌ها احترام می گذاریم.

ظریف گفت: در جلسه کمیسیون، نمایندگان گروه استیضاح کننده درخواست کردند که ادامه کار به بعد از تعطیلات مجلس موکول شود، ما هم پذیرفتیم گرچه برخی دوستان می‌گفتند همین امروز تمام شود.

وی در ارتباط با آخرین اخبار از همکاری اروپا با ایران در حوزه برجام نیز گفت: خبرهایی که هفته گذشته در سفرهایمان به بروکسل و ژنو شنیدیم این است که توافق‌های نهایی انجام شده و در آینده نزدیک شاهد ثبت SPV (ساز و کار مالی) خواهیم بود.

وزیرامور خارجه تصریح کرد:با توجه به اینکه آمریکایی‌ها به محظ اطلاع پیدا کردن از هر تحولی می‌خواهند مانع اجرای آن شوند، اروپایی‌ها می خواهند این مرحله را به صورت محرمانه دنبال کنند تا به نتیجه برسند. بنابراین خودشان این مرحله را ادامه می‌دهند و وقتی به نتیجه رسیدند اعلام می کنند.

ظریف در ارتباط با موضوع بررسی‌ CFT در مجلس گفت: آنچه که من خبر دارم این است که بعد از بررسی که در کمیسیون امنیت ملی با کمک شورای نگهبان شد ، برخی ایرادات شورای نگهبان اصلاح شد و اصلاح آن ایرادات امروز به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید. در برخی موارد که معمول است ایرادات شورای نگهبان به مجمع تشخیص می‌رود، ‌مجلس با اصرار بر موضع خودش آن‌ها را به مجمع ارسال می کند که به نظر من موضوع مهم نیست.

وی ادامه داد: موضوع مهم ایراد اصلی شورای نگهبان به تعریف اقدامات تروریستی بود که فکر می کنم با اصلاحی که در مجلس صورت گرفت این موضوع برطرف شد.

وزیر امور خارجه سپس با اشاره به تعهدات ایران در پیمان نامه پاریس در حوزه گازهای گلخانه‌ای گفت: ما اهدافی که برای کاهش گازهای گلخانه‌ای در سیاست‌های کلی ابلاغیه از سوی مقام معظم رهبری و برنامه ششم تهیه کردیم از اهدافی که در کنوانسیون پاریس تعهد کردیم بسیار جدی تر و محکم تر است.

وی ادامه داد: برای جمهوری اسلامی ایران مهم است که در این موضوع بسیار مهم بین‌المللی که می‌تواند منافع ما را متاثر کند حضور فعال داشته باشد. غیاب از محافل بین‌المللی هیچ وقت، کمکی نکرده است. تفاوت ما با ایالت متحده در میزان تعهداتی است که داریم و حتما میزان تعهدات ما از میزان تعهداتی که خودمان برای خودمان در داخل کشور تعریف کرده‌ایم کمتر است.

وی اظهار کرد: ما هیچ کشوری را هیچ‌گاه مجبور نکردیم که بر خلاف منافع خودش عمل کند. اما منفعت بزرگ‌تری همه کشورها دارند که قوانین بین‌المللی از سوی یکی از قدرت ها دستخوش تغییر قرار نگیرد.

وزیر امور خارجه گفت: همکاری با ایران تصمیمی است که کشورها باید در ارتباط با ایران بگیرند. ضمن اینکه بازار ایران نیز بازار مطلوبی برای اکثر کشورها است. ما معتقد هستیم که سیاست کنونی جمهوری اسلامی و انزوای آمریکا باعث می‌شود تا این حرکت به نفع ما باشد.

ظریف در پایان تصریح کرد: ما بر توان دفاعی خود همواره تاکید کرده و اعلام کردیم سیاست ما بازدارندگی و تدافعی است و سابقه ما این موضوع را نشان داده است. کشورهایی که درباره توان دفاعی جمهوری اسلامی اظهار نظر می‌کنند سلاح را به منطقه ما سرازیر کردند و باعث ناامنی در منطقه شدند؛ این کشورها نمی توانند از جمهوری اسلامی بخواهند توان نظامی نداشته باشد.

 

منبع: ایسنا
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۳ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۴
0
2
آمریکا وقتی مطمئن شد شما از برجام خارج نمیشوید از برجام خارج شد ، هنوزم خوش خدمتی هایتان برای غرب ادامه دارد ، از مسوول ارشد مذاکرات Fatf که قصد پناهندگی داشت چه خبر!!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۴
از پدر تحریم،تنش،درگیری، انزوا و توهم چه خبر؟؟؟
از کاسبان تحریم چه خبر؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۴
0
0
آقای ظریف ، آنکه امضایش تضمین بود ، توزرد از آب درآمد ، اینها که بقول خودتان آقا اجازه اند.
باش تا تتمه آبرو را هم بباد بدهی
نظرات بینندگان