arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۴۵۳۵۸
تعداد نظرات: ۷ نظر
تاریخ انتشار: ۲۶ : ۰۹ - ۱۸ آذر ۱۳۹۷
الوطن تحلیل کرد؛

تحریم‌های ترامپ علیه ایران، به این ۴ دلیل شکست می‌خورند

هر کس در شرایط و دستاوردهای جمهوری اسلامی و واقعیت تازه بین المللی، پس از امضای توافق هسته ای تأمّلی کند، عواملی را می یابد که قدرت واشنگتن برای محاصره قاطع ایران و به عزلت کشاندن آن را تضعیف می کند. حتی در صورتی که واشنگتن موفق به اعمال محاصره فراگیری علیه صادرات نفت ایران شود، این مساله پیش از هر چیز، به منافع آمریکا در منطقه آسیب می زند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

تحریم‌های ترامپ علیه ایران، به این ۴ دلیل شکست می‌خورند

حسين عطوي در الوطن نوشت: هر کس در شرایط و دستاوردهای جمهوری اسلامی و واقعیت تازه بین المللی، پس از امضای توافق هسته ای تأمّلی کند، عواملی را می یابد که قدرت واشنگتن برای محاصره قاطع ایران و به عزلت کشاندن آن را تضعیف می کند... اما این عوامل کدامند؟

به گزارش «انتخاب»، این روزنامه عرب زبان ادامه داد: عامل اول، موفقیت ایران در ایجاد یک اقتصاد پیشرفته بر پایه زراعت و صنعت، خودکفایی در زمینه های مختلف غذایی و ساخت دارو برای بیماری های مزمن، تولید انرژی هسته ای صلح آمیز و پیشرفت در زمینه های مختلف است. و این پیشرفت های مهم در جهت تقویت ظرفیتهای اقتصادی، هسته ای و علمی ایران در مرحله ای اتفاق افتاده است که این کشور در محاصره اقتصادی، پیش از امضای توافق هسته ای قرار داشت. همین نکته به خوبی شکست ایالات متحده و دولتهای غربی در زمینه تحقق اهداف خود از محاصره و ناچار شدن آنها در ورود به مذاکرات طولانی و دشوار با تهران نشان می دهد؛ مذاکراتی که در نهایت منجر به تسلیم شدن این دولتها در برابر حق برخورداری ایران از برنامه های هسته ای صلح امیز شد..از این رو، ایران امروز، نسبت به مرحله قبل، از بیشترین توانایی لازم برای مقابله با تحریمهای اقتصادی جدید بهره مند است.

عامل دوم: موضع بین المللی پیش از توافق هسته ای، یعنی در مرحله تحریمهای سابق، التزام بین المللی به تحریمهای ایران، زیاد بود و این تحریمها مورد حمایت شورای امنیت قرار داشت و حتی روسیه و چین نیز از نظام تحریمها حمایت می کردند، اما امروز، واقعیت کاملا برعکس شده است؛ آمریکا به تنهایی اعمال تحریم می کند، بی آنکه از حمایت هم پیمانان اروپایی اش برخوردار باشد.

عامل سوم: برعکس تحریمهای پیشین، تعدادی از دولتهای هم پیمان ایالات متحده اعلام کرده اند که موافق پایبندی به تحریمهای جدید آمریکا نیستند و حتی دولتهای اروپایی تاکید کرده اند که به تعهدات خود در قبال ایران عمل خواهند کرد.

عامل چهارم: شکست واشنگتن در عملی کردن محاصره فراگیر در زمینه صادرات نفت و گاز ایران است؛ همانطور که دولت ترامپ به ناچار، 8 دولت را از تحریمها معاف کرده و به آنها اجازه ادامه صادرات نفت و گاز را داد؛ به این دلیل که برای واشنگتن محرز شده بود که این دولتها حتی در صورت اجبار واشنگتن، هرگز به تحریمها پایبند نمی مانند؛ پس بهتر بود که ایالات متحده برای حفظ هیبت و جایگاه بین المللی خود، این کشورها را از تحریمها معاف می کرد تا با مخالفت آنها با تصمیم خود مواجه نشود.

مهمترین این دولتها، چین، هند، ترکیه، کره جنوبی و ژاپن هستند که بیشترین میزان نفت و گاز ایران را خریداری می کنند و همین مساله به شکل واضحی نشان دهنده شکست هدف اساسی این تحریمها، یعنی به صفر رساندن صادرات نفت ایران، برای محروم کردن تهران از مهمترین منبع درآمد خارجی اش است.

لازم به ذکر است حتی در صورتی که واشنگتن موفق به اعمال محاصره فراگیری علیه صادرات نفت ایران شود، این مساله پیش از هر چیز، به منافع آمریکا در منطقه آسیب می زند.

نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۷
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۲
Reza
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۸
0
0
"دانستن حق شماست" شعار يک سايت توي ايرانه ولي يه وديدو گذاشته ( استفاده از "آب پاش") از فرانسه و تمام. نه تحليلي و نه خبري . انگار نبايد زياد بدونيم. جالبه روزنامه هاي دوست و برادر که هميشه به صورت اتفاقي هماهنگ و يکدست تيتر مي زدند هم هيچ چيز به ما " نمي گويند"
ياشار
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۸
5
1
اگه تحريمها شكست بخوره ايالات متحده به استانه فروپاشي ميرسه و آمريكا تجزيه ميشه و ..............
ناشناس
|
United States
|
۱۰:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۸
1
6
تحریم ها شکست بخورن یا نخورن اقتصاد بیمار ما در حال اوردوز هست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۸
1
4
مردم بیچاره ستم دیده ایران بهتر میفهمن تحریمها چه بلایی داره به سرشون میاره یا مقاله یه روزنامه عربی که شما بی شرفها ازش کپی برداری میکنید و دل خودتونو خوش میکنید.
نکنه شماها هم بهتون حسابی رسیده که حاکمان ...و بی ... بی کفایتو برتر از مردم میدونید
تا به کی
|
Bulgaria
|
۱۳:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۸
1
10
تو رو خدا این مسخره بازیها و تحلیلهای ماست و خیاری رو بس کنید
تا زمانی که رجال چپاولگر و نابخرد و متهجر سیاسی داخلی همچنان دارن تیشه به ریشه این مملکت می زنن هیچ چیزی درست نخواهد شد و فقط استخوان لای زخم خواهد بود.
کیان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۸
0
4
اخه این چه تحلیلی هست که می کنین. پدر مردم در اومده بعد میگین امریکا رو به افوله. حتما اقتصاد ما هم پر رونق شده. تمام اجناس دو تا سه برابر شدن، کمر مردم شکسته باز میاین میگین امریکا شکست می خوره
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۹
0
0
این تحریمها فقط یک نسل از این مردم را خواهد سوخت
نظرات بینندگان