کد خبر: ۴۴۵۴۱
تاریخ انتشار: ۴۱ : ۱۱ - ۲۵ آبان ۱۳۹۰

راهکارهاي تسكين خستگي چشم ناشي از كار با رايانه

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
بسیاری از کاربران رایانه به اندازه کافی پلک نمی‌زنند که منجر به خشک شدن و مشکلات دیگری برای چشم می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی؛ مرکز سلامت محیط و کار اعلام کرد: ممکن است خستگی چشم ناشی از کار با رایانه تاثیر دایمی بر روی بینایی نداشته باشد، اما بدون شک مخرب و کاملا نامطلوب و ناخوشایند است و برای جلوگیری از آن افراد باید در روز با تمرکز بر روی هر چیز دیگری به جز صفحه مانیتور چشم‌ها را در حالت استراحت و آرامش قرار دهند.

این گزارش می افزاید: سعی کنید محل خود را تغییر دهید و هر دو ساعت یک بار کمی راه بروید و چنانچه امکان دارد برای چند لحظه به صندلی تکیه دهید و چشم‌هایشان را ببندید. بر اساس این گزارش، استفاده از عینک مناسب یکی دیگر از راهکارهای مقابله با خستگی چشم ناشی از کار با رایانه است و اگر از عینک یا لنز استفاده می‌کنید باید مطمئن شوید که عدسی آن برای کار با رایانه مناسب است. مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی همچنین اعلام کرد: حداقل فاصله از مانیتور باید بین90تا150سانتیمتر باشد. همچنین محل استقرار مانیتور باید به گونه ای باشد که تنها یک جهت برای کار با دستگاه وجود داشته باشد و هیچ فرد دیگری نتواند در مقابل یا کنار آن در حالت نشسته یا ایستاده در فاصله کمتر از150سانتیمتر قرار گیرد. شدت تابش اشعه های منتشره از مانیتور با فاصله فرد تا منبع تابش نسبت عکس دارد، به طوری که با افزایش فاصله، از میزان شدت تابش پرتوها کاسته خواهد شد؛ بنابراین افرادی که با رایانه کار نمی کنند اما در محل حضور دارند، باید حداقل فاصله مجاز150سانتیمتر از مانیتور را رعایت کند.

اشعه تابشی الکترومغناطیسی مانیتور زیر حد مجاز است و عوارضی برای جنین ندارد. همچنین میزان پرتو ایکس، ماوراء بنفش و مادون قرمز که از صفحه مانیتور تابیده می شود؛ کـــــم و اندازه گیری آنها دشوار است.
نظرات بینندگان