کد خبر: ۴۴۵۹۹۰
تاریخ انتشار: ۵۳ : ۱۸ - ۲۰ آذر ۱۳۹۷

وزیر انرژی آمریکا: آمادگی برای رفع مشکل برق عراق

'ریک پری' وزیر انرژی آمریکا در جریان سفر به بغداد، برغم اتهاماتی که علیه آمریکا در تخریب عمدی زیرساخت های برق عراق مطرح است، مدعی آمادگی کشورش برای کمک به رفع مشکل کمبود برق در این کشور شد.برخی دیدار پری با مقامات عراق را در ادامه تلاش های آمریکا برای اعمال فشار در تحریم های ضد ایرانی واشنگتن ارزیابی می کنند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

 

'ریک پری' وزیر انرژی آمریکا در جریان سفر به بغداد، برغم اتهاماتی که علیه آمریکا در تخریب عمدی زیرساخت های برق عراق مطرح است، مدعی آمادگی کشورش برای کمک به رفع مشکل کمبود برق در این کشور شد.

به گزارش ایرنا، پری روز سه شنبه پس از دیدار با 'عادل عبدالمهدی' نخست وزیر، بر آمادگی واشنگتن برای کمک به توسعه بخش برق و نفت عراق تاکید کرد.

وزیر انرژی آمریکا امروز پس از دیدار با چندتن از مقامات عراقی در بغداد، راهی اربیل شد و با 'مسعود بارزانی' رئیس جزب دموکرات کردستان عراق هم دیدار و گفتگو کرد.

هنوز از دیدارهای پری با مقامات عراقی در بغداد و اربیل جزییات بیشتری منتشر نشده است اما برخی ناظران، این سفر را در ادامه تلاش های آمریکا برای اعمال فشار به مقامات عراقی برای مشارکت در تحریم های ضد ایرانی واشنگتن ارزیابی می کنند.

مقامات عراقی بارها اعلام کرده اند که این کشور جزیی از نظام تحریم ها نخواهد بود و به کشورهای خارجی بویژه آمریکا متذکر شده اند که تصمیمات بغداد بر اساس استقلال و حاکمیت ملی است و اجازه دیکته کردن چیزی را به آنها نخواهد داد.

عراق هم اکنون بیش از 1200 مگاوات برق مورد نیاز و نیز گاز مورد نیاز برای خوارک سه نیروگاه تولید برق خود را از طریق واردات از جمهوری اسلامی ایران تامین می کند که به گفته مقامات عراقی نقش موثری در کاهش کمبود برق این کشور دارد.

عراق طی 15 سال گذشته از زمان اشغال این کشور از سوی آمریکا، بدلیل از بین رفتن زیرساخت ها و گسترش ناامنی همواره با کمبود شدید برق بویژه در ایام پیک تابستان و زمستان مواجه است.

وزیر انرژی آمریکا درحالی آمادگی کشورش برای رفع مشکل برق عراق را اعلام کرده است که به گفته مسوولان عراقی، بخش مهمی از شبکه و زیرساخت های برق عراق در حمله آمریکا به این کشور و اشغال آن در سال 2003 از بین رفت.

از سوی دیگر گزارش های رسمی می گوید تاکنون حدود 40 میلیارد دلار بودجه صرف اصلاح بخش برق عراق شده اما بدلیل فساد مالی و اختلاس، به نتیجه ای نرسیده است و همچنان در ایام تابستان بسیار گرم این کشور، گاه روزانه 12 تا 15 ساعت خاموشی وجود دارد.

نظرات بینندگان