arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۴۶۳۰۹
تاریخ انتشار: ۵۴ : ۱۱ - ۲۲ آذر ۱۳۹۷

کشف جدید باستان شناسان در استرالیا / فسیل یک شیر که بی شباهت به خرس و کانگورو نیست

گروهی از باستان شناسان موفق شدند در جنگلهای استرالیا نوعی فسیل کمیاب را کشف کنند که از جالب ترین نمونه هایی است که تا کنون کشف شده است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

گروهی از باستان شناسان موفق شدند در جنگلهای استرالیا نوعی فسیل کمیاب را کشف کنند که از جالب ترین نمونه هایی است که تا کنون کشف شده است.

به گزارش سرویس خواندنی های انتخاب، استرالیا همیشه به عنوان مکانی پر از جانور شناخته می شود که می تواند بسیار مهیج و سرگرم کننده باشد. از عنکبوت ها، مار ها، کوسه ها، تا موجودات مهیج دیگر. اما استرالیا فارغ از دوران کنونی در دوران باستان نیز بسیار جذاب بوده و گونه هایی نادر را در خود جای داده است.

گروهی از پژوهشگران موفق شده اند فسیل بزرگترین گوشتخوار  استرالیا که تاریخچه حدودی آن به 45000 سال پیش بر می گردد را بیابند که ابعاد و ظاهری شبیه به یک شیر امروزی دارد.

این برای اولین بار است که باستان شناسان قادر به بازسازی اسکلت کامل این حیوان شده اند و در نتیجه راحت تر می توانند به بررسی محل زندگی، عادات شکار و چرخه غذایی این حیوان بپردازند.

این تحقیق که توسط محققان دانشگاه فلیندرز در استرالیا انجام شده و در مجله PLOS One 12 دسامبر منتشر شده است، مدتی پیش و در سال 2007 باستان شناسان بقایای دم این حیوان را کشف کرده بودند و با انجام برخی آزمایشی های زیست شناسی گوشه ای از اطلاعات مرتبط با این موجود را منتشر کردند.

مطالعه اسکلت کامل این حیوان که با نام  T. carnifex  شناخته می شود نشان داد که این حیوان یک شکارچی حرفه ای است و برخی از ویژگی های جالب را در خود جا داده که ترکیبی از ویژگی های خرس و کانگورو را شامل می شود.

 برای مثال T. carnifex ممکن است قادر به استفاده از دم خود به عنوان پشتیبان، یا ایستادن روی پاهای عقب خود باشد.  تحقیقات قبلی نشان می دهد که اندام های موجود در  این موجودات شبیه شیرهای آفریقایی است اما اکنون به نظر می رسد بافت و پوست این گونه شبیه به خرس و توان های حرکتی آن مشابه کانگورو است.

پروفسور راد ولز در ای خصوص گفت: این گونه یکی از جذاب ترین گونه های حیوانی است که تا کنون کشف شده و ترکیبی از ویژگی های خاص است. این حیوان می توانسته روی درخت ها و شاخه ها برود، به راحتی حرکت کند و البته شکار کند.

نظرات بینندگان