کد خبر: ۴۴۶۴۵۵
تاریخ انتشار: ۳۱ : ۰۹ - ۲۳ آذر ۱۳۹۷

روسیه: ۱۲ نیروگاه هسته‌ای در هند می‌سازیم

معاون وزیر امور خارجه روسیه از برنامه گسترده کشورش برای ساخت بیش از ۱۲ نیروگاه هسته‌ای در هند خبر داد. ایگور مورگولوف همچنین از امکان جلب مشارکت شرکت‌های هندی در ساخت مشترک نیروگاه‌های هسته‌ای با روسیه در کشور‌های دیگر خبر داد و گفت: با توجه به همکاری موفق روسیه و هند در این عرصه، پروژه احداث نیروگاه هسته‌ای روپور در بنگلادش به صورت مشترک انجام می‌شود.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

معاون وزیر امور خارجه روسیه از برنامه گسترده کشورش برای ساخت بیش از ۱۲ نیروگاه هسته‌ای در هند خبر داد.

به گزارش ایرنا، وزارت امور خارجه روسیه پنجشنبه شب اعلام کرد: ایگور مورگولوف در سومین همایش مراکز پژوهشی روسیه و هند در مسکو به روابط راهبردی دو کشور و همکاری‌های دوجانبه در عرصه‌های مختلف ازجمله در عرصه انرژی هسته‌ای اشاره کرد و اظهار داشت: با تسهیلاتی که روسیه در اختیار هند قرار داده است، نیروگاه هسته‌ای کودانکولام هند با مشارکت روسیه در حال احداث است.
مطابق برنامه احداث نیروگاه کودانکولام در ایالت تامیل نادو، در این نیروگاه هسته‌ای با مشارکت روس اتم چهار واحد نیروگاه هسته‌ای باید ساخته شود.
در زمان حاضر دو بلوک نیروگاه اتمی کودانکولام هند ساخته شده است و بلوک اول راه اندازی و بلوک اتمی دوم نیز به تازگی به طرف هندی تحویل داده شد.
مورگولوف در ادامه سخنان خود همچنین از امکان جلب مشارکت شرکت‌های هندی در ساخت مشترک نیروگاه‌های هسته‌ای با روسیه در کشور‌های دیگر خبر داد و گفت: با توجه به همکاری موفق روسیه و هند در این عرصه، پروژه احداث نیروگاه هسته‌ای روپور در بنگلادش به صورت مشترک انجام می‌شود.

** همکاری روسیه و هند در عرصه انرژی دورنمای خوبی دارد
معاون وزیر خارجه روسیه با بیان اینکه همکاری‌های روسیه و هند به عرصه انرژی هسته‌ای محدود نمی‌شود، اظهار کرد: روسیه یکی از کشور‌های پیشروی جهان در عرصه تولید و صادرات مواد هیدروکربنی (نفت و گاز) است و هند مصرف کننده عمده انرژی محسوب می‌شود.
وی افزود: این عوامل دو کشور را شریک طبیعی می‌کند و دستورالعمل تامین امنیت ملی انرژی، پیشرفت بیشتر همکاری‌ها از رابطه خریدار و فروشنده به تبادل متقابل سرمایه گذاری‌ها را می‌طلبد.
مورگولوف خاطرنشان کرد: نمونه موفق این همکاری را در بهره برداری از حوزه گازی ساخالین ۱ در خاور دور روسیه شاهد هستیم که هند در آن مشارکت می‌کند و در چارچوب این طرح گاز فشرده تولید می‌شود.

**همکاری‌های فنی-نظامی روسیه و هند اهمیت فراوان دارد
مورگولوف خاطرنشان کرد: یکی از عرصه‌های کلیدی مشارکت روسیه و هند، همکاری‌های دو کشور در حوزه فنی-نظامی است.
وی یادآوری کرد: در جریان دیدار رئیس جمهوری روسیه از دهلی نو در ماه اکتبر گذشته قرارداد فروش سامانه‌های پدافند موشکی اس-۴۰۰ به هند امضا شد که از بزرگترین قرارداد‌های تسلیحاتی بین دو کشور است.
معاون وزیر خارجه روسیه تصریح کرد: چند قرارداد فروش سلاح به هند در مرحله نهایی قرار دارد که برای تامین توانمندی دفاعی این کشور اهمیت حیاتی دارد.

**طرح‌های بزرگی بین روسیه و هند اجرا می‌شود
معاون وزیر خارجه روسیه خاطرنشان کرد که طرح‌های بزرگ با دورنمای خوبی در عرصه‌های هواپیماسازی، ماشین سازی، داروسازی، پزشکی، صنایع معدن، شیمی، نانو و بیوتکنولوژی بین روسیه و هند در حال اجرا است.
وی افزود: شرکت‌های بزرگ روسی همچون گازپروم، روس نفت، استروی ترانس گاز، اورال ماش زاوود، سیبور و سیلاوی ماشینی در بازار هند فعالیت می‌کنند.
وی همچنین از رشد ۲۱ درصدی مبادلات بازرگانی روسیه و هند در سال ۲۰۱۷ که به ۹ میلیارد دلار رسیده است ابراز خرسندی کرد.
مورگولوف سپس به همکاری روسیه با هند در سازمان‌های منطقه‌ای ازجمله سازمان همکاری شانگ‌های و گروه بریکس اشاره کرد و نیز گفت که روسیه و هند در چارچوب راهگذر حمل و نقل بین المللی شمال -جنوب که از هند با عبور از ایران و روسیه به اروپای شمالی کشیده می‌شود، با یکدیگر همکاری می‌کنند.
سومین همایش مراکز پژوهشی روسیه و هند را دانشگاه بین الملل مسکو وابسته به وزارت خارجه روسیه با مشارکت باشگاه سیاسی والدای و شورای امور بین المللی هند برگزار کرد.

نظرات بینندگان