arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۴۶۴۶۲
تاریخ انتشار: ۲۳ : ۱۰ - ۲۳ آذر ۱۳۹۷

ارتش: برد موشک صیاد ۳ افزایش می‌یابد

جانشین فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا (ص) ارتش جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد: برد موشک‌های پدافند هوایی صیاد ۳ افزایش پیدا خواهد کرد. سامانه صیاد ۳ با برد عملیاتی حدود ۱۲۰ کیلومتر و ارتفاع پروازی ۲۷ کیلومتر در مقابل تهدیدات هوایی در برد متوسط و بلند طراحی شده است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

جانشین فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا (ص) ارتش جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد: برد موشک‌های پدافند هوایی صیاد ۳ افزایش پیدا خواهد کرد.

امیر سرتیپ علیرضا الهامی روز جمعه در گفت وگو با ایرنا، اعلام کرد: قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا (ص) ارتش همچون سایر بخش‌های کشور برنامه‌های ویژه‌ای برای چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی دارد.
وی به تلاش‌های این قرارگاه به منظور ارتقای توان دفاعی کشور اشاره کرد و گفت: قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا (ص) ارتش ساخت و تجهیز شبکه‌های جدید دفاعی را در دستورکار دارد.
جانشین فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا (ص) ارتش اعلام کرد: اکنون کارشناس قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا (ص) ارتش و وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح در حال ارتقای برد موشک صیاد ۳ هستند تا این موشک بتواند با توان بهتری دست به عملیات بزند.
تیر ماه سال گذشته خط تولید انبوه موشک صیاد سه توسط وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح افتتاح و نخستین موشک‌ها از این نوع تحویل قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا (ص) ارتش جمهوری اسلامی ایران شد.
بر اساس اعلام وزارت دفاع سامانه صیاد ۳ با برد عملیاتی حدود ۱۲۰ کیلومتر و ارتفاع پروازی ۲۷ کیلومتر در مقابل تهدیدات هوایی در برد متوسط و بلند طراحی شده است.
موشک صیاد ۳ بر اساس آخرین فناوری‌های روز دنیا طراحی شده و قادر است با انواع مختلف تهدیدات مانند هواپیما‌های جنگنده رادار گریز، هواپیما‌های بدون سرنشین، موشک‌های کروز، بالگرد‌ها و انواع مختلف پرنده‌های مدرن دارای مانور، سرعت و ارتفاع بالا در محدوده عملیاتی خود درگیر شود.
این موشک دارای هدایت ترکیبی و مجهز به جستجوگر‌های پیشرفته فعال، نیمه فعال و همچنین مادون قرمز است و از قابلیت‌های پیشرفته مقابله با انواع جنگ الکترونیک بهره می‌برد.

* باور ۳۷۳ رونمایی می‌شود
امیر الهامی افزود: همچنین سامانه پدافند هوایی باور ۳۷۳ نیز آخرین مراحل آماده شدن خود را سپری می‌کند و به زودی رونمایی می‌شود.
بر اساس اعلام مدیران وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح سامانه موشکی باور ۳۷۳ که به اس ۳۰۰ ایرانی معروف است، با برد بیش از ۲۰۰ کیلومتر و ارتفاع ۲۷ کیلومتر از قابلیت‌هایی بیشتری نسبت به سامانه اس ۳۰۰ روسی بهره می‌برد.
مدیران وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح پیش از این اعلام کرده بودند که باور ۳۷۳ آزمایش‌های خود را با موفقیت پشت سر گذاشته است.

* سامانه پیامبر اعظم تجهیز می‌شود
وی همچنین اعلام کرد: سامانه فرماندهی و کنترل کاملا بومی پیامبر اعظم قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا (ص) ارتش نیز در حال ارتقا و تجهیز به قابلیت‌های جدید است که پس از نهایی شدن رونمایی می‌شود.
سامانه پیامبر اعظم که از شهریور ماه سال ۹۴ رونمایی شد، نخستین سامانه فرماندهی و کنترل کاملا بومی در کشور است که کار فرماندهی صحنه نبرد را به صورت متمرکز انجام می‌دهد.
سامانه فرماندهی کنترل کاملا بومی می‌تواند هدایت، رهگیری اهداف، تصمیم‌سازی برای سامانه‌های موشکی، تخصیص نوع سلاح و پیش بینی اهداف دشمن را در دستورکار خود قرار دهد و با این سامانه فرمانده نبرد به راحتی می‌تواند با داده‌های سامانه فرماندهی و کنترل، تصمیم نهایی را اتخاذ کند.

* ارتقا رادار‌ها
جانشین فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا ادامه داد: در رابطه با ارتقای برد، ارتفاع و دقت رادار‌ها نیز اقداماتی در حال انجام است و در این زمینه نیز دستاورد‌هایی را به زودی خواهیم داشت.
امیر الهامی زمانی دقیق را برای رونمایی از تسلیحات دفاعی ذکر شده اعلام نکرد.
وی گفت: تمام تلاش خود را بکار می‌گیریم تا این تسلیحات هرچه زودتر وارد چرخه عملیاتی شوند.
امیر الهامی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به قدرت قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا (ص) ارتش برای حفاظت از آسمان کشور اشاره کرد و اظهار داشت: هیچ نقطه‌ای از آسمان کشور وجود ندارد که حداقل سه رادار به صورت همزمان آن را رصد نکنند.
جانشین فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا تصریح کرد: با وجود چشمان بیدار قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا (ص) ارتش هیچ پرنده‌ای نمی‌تواند بدون اجازه از آسمان کشور عبور کند.

نظرات بینندگان