کد خبر: ۴۴۶۹۹
تاریخ انتشار: ۱۰ : ۱۴ - ۲۶ آبان ۱۳۹۰

هشدار حزب الله لبنان به بان كی مون

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

در پی گزارش اخیر دبیر كل سازمان ملل متحد،حزب الله با صدور بیانیه ای گزارش 'بان كی مون ' را پر از مغالطات متناقض دانسته و تاكید كرد: سایه افكندن هیمنه امریكا و غرب بر سازمان ملل،صلح و امنیت بین المللی را تهدید می كند.

به گزارش انتخاب به نقل از ایرنا ،حزب الله لبنان با صدور بیانیه ای هفدهمین گزارش بان كی مون از قطعنامه 1701 را (كه به جنگ 33روزه رژیم صهیونیستی علیه لبنان پایان داد)، محكوم كرده و تاكید كرد: بان كی مون بار دیگر با جانبداری مطلق از اراده كسانی كه وی را در جایگاه فعلی دبیركلی سازمان ملل منصوب كرده‌اند، اراده ملت لبنان را نادیده گرفت.

در ادامه این بیانیه آمده است: گزارش های بان كی مون كاملا در مخالفت و دشمنی با مقاومت و در عین حال نادیده انگاشتن شعور ملت لبنان است.

حزب الله تاكید كرد: گزارش دبیركل سازمان ملل در تناقض با حقایق موجود و اراده ملت لبنان در انتخاب گزینه مقاومت برای مواجهه با رژیم صهیونیستی است.

این تشكل لبنانی با اشاره به استقرار آرامش در جنوب لبنان تاكید كرد: بسیاری از مقامات بین المللی و در راس آنها ژنرال 'آلبرتو آسارتا' بارها بر وجود آرامش و استقرار در مناطق جنوبی لبنان تاكید كرده و گفته اند كه اگر كسی خواستار مشاهده صلح و آرامش در لبنان است باید به جنوب لبنان برود چرا كه این منطقه بیشتر از هر منطقه دیگری شاهد آرامش و استقرار است.

در ادامه این بیانیه آمده است: حزب الله مواضع اخیر دبیركل سازمان ملل را محكوم كرده و نسبت به خطر بزرگ تبعیت موسسات بین المللی از غرب و در راس آنها امریكا هشدار می دهد چرا كه این امر تهدید بزرگی برای امنیت و صلح بین المللی است.

حزب الله در پایان بیانیه خود تاكید كرده است: جانبداری همه جانبه سازمان های بین المللی از رژیم صهیونیستی آن هم به حساب حق و عدالت به هیچ وجه پذیرفتنی نیست.

'بان كی مون' دبیركل سازمان ملل متحد در جدیدترین گزارش خود از اجرای قطعنامه 1701 شورای امنیت ضمن دستور به رییس جمهوری، نخست وزیر و فرمانده ارتش لبنان، خواستار ایفای نقش بیشتر ارتش این كشور برای اجرای مفاد قطعنامه 1701 شورای امنیت این سازمان در لبنان شده است.

وی در گزارش 27 صفحه ای اخیر خود حسب روال همیشگی و بدون احترام گذاشتن به بیانیه دولت لبنان، سلاح حزب الله را تهدیدی برای این كشور ارزیابی كرده و ضمن فراخوانی 'میشل سلیمان' رییس جمهور لبنان به تشكیل جلسات گفت و گوی ملی، گفت: این گفت وگوها در حداقل زمان ممكن برای تعیین استراتژی دفاعی ملی لبنان باید تشكیل شود.

بان كی مون همچنین از 'نجیب میقاتی' نخست وزیر لبنان خواست تا توافقات گذشته هیات گفت وگوهای ملی مبنی بر خلع سلاح فلسطینی ها در لبنان را اجرا كند.
نظرات بینندگان