arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۴۷۱۶۲
تاریخ انتشار: ۰۰ : ۲۳ - ۲۶ آذر ۱۳۹۷

تاکید "هایکو ماس" بر لزوم جلوگیری از قدرت گرفتن مجدد داعش

وزیر امور خارجه آلمان در دیدار با همتای عراقی خود در بغداد بر لزوم جلوگیری از قدرت گرفتن مجدد داعش در عراق تاکید کرده و در این راستا وعده کمک های برلین را داد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

تاکید یک سال بعد از پیروزی بر سازمان تروریستی داعش در عراق، دولت عراق از عراقی هایی که به آلمان پناهنده شده اند درخواست می کند که به وطن خود برگردند.

"محمد علی الحکیم"، وزیر امور خارجه عراق امروز ( دوشنبه) بعد از دیدار با همتای آلمانی خود "هایکو ماس" تاکید کرد که ما امیدواریم که این شهروندان به صورت داوطلبانه به کشور ما بازگردند. وی شرایط امنیتی در کشورش را عالی و پایدار ارزیابی کرده و گفت: عراق یک کشور امن است و ما به شهروندان خود اعلام می کنیم که داوطلبانه به کشور ما برگردند.

"هایکو ماس" هم به عراق وعده کمک در زمینه بازسازی دوباره و بهبود شرایط زندگی و جلوگیری از قدرت گرفتن دوباره داعش را داد و گفت: ما آماده ایم در آینده به صورت قابل اعتماد همراه با شرکای بین المللی خود مسئولیت در این راستا را بر عهده گرفته و از عراق در مسیری که در پیش گرفته حمایت کنیم.

وزیر امور خارجه آلمان همچنین تاکید کرد که حکومت ترور داعش در هم شکسته است. وی افزود: حالا باید از قدرت گرفتن مجدد داعش به صورت زیرزمینی تحت هر شرایطی جلوگیری کنیم تا خطر ترور در عراق، منطقه و همچنین در اروپا مرتفع شود.

در جریان جنگ عراق صدها هزار عراقی به آلمان پناهنده شده اند. بر اساس اطلاعات دولت آلمان در اواخر سپتامبر 245 هزار پناهنده عراقی در این کشور ثبت شدند. داعش در سال 2014 بخش زیادی از کشور عراق را تحت کنترل خود درآورده بود. سال گذشته ضد حمله ها علیه داعش به آزادی شهر میلیونی موصل از چنگال این تروریست ها منجر شد. در دهم دسامبر سال 2017 "حیدر العبادی"، نخست وزیر سابق عراق پیروزی نظامی بر داعش را اعلام کرد. البته همچنان بخصوص در شمال این کشور برخی سلول های داعش فعال هستند. در این منطقه همچنین حملات تروریستی توسط این سازمان انجام می گیرد.

با این حال وزیر امور خارجه عراق شرایط امنیتی در کشور خود را مثبت ارزیابی کرده و در کنفرانس خبری مشترک با همتای آلمانی خود تاکید کرد که تنها از طرف سوریه خیلی چیزها برای نگرانی وجود دارد.

آلمان مبارزه با داعش در عراق را با عملیات آموزشی به نیروهای کرد موسوم به پیشمرگه و ارسال سلاح حمایت می کند. تا امروز نیز هواپیماهای تورنادوی آلمان و یک هواپیمای سوخت رسان به منظور مشارکت در عملیات ائتلاف ضد داعش در اردن مستقر بوده است. ارتش آلمان همچنین در کمپی در نزدیکی بغداد به نیروهای عراقی آموزش می دهد. عملیات تورنادوهای آلمان سال آینده خاتمه می یابد، اما آینده عملیات آموزشی آلمان در عراق هنوز نامعلوم است. دولت آلمان حالا شدیدا بر فعالیت های غیر نظامی در عراق تاکید دارد.

"هایکو ماس" در بخش دیگری از سخنانش تاکید کرد که ما بر این عقیده ایم که یک عراق متحد، دموکراتیک، پایدار و مستقل می تواند و باید در منطقه تاثیر بگذارد.

همچنین مسئله علایق و روابط اقتصادی با عراق هم در دیدار "هایکو ماس" از عراق مطرح بود. عراق اگر چه یک کشور غنی از منابع نفتی است اما مردم آن تحت شرایط بد تامین آب و برق رنج می برند.

نظرات بینندگان